Menu Zavřít

BRISTOL-MYERS SQUIBB MÁ LEHKOU MIGRÉNU

17. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Výrobce léčiv bojuje o několik nových produktů

MM25_AI

Střepiny výbuchu, který způsobila 28. prosince společnost ImClone Systems oznámením, že jí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dělá potíže s povolením nového léku proti rakovině Erbitux, dolétly daleko od biotechnologického epicentra. Tato zpráva byla ranou i pro společnost Bristol-Myers Squibb, jež v září kývla na dohodu, že se bude spolupodílet na vývoji a propagaci Erbituxu. Nakoupila akcie ImClone v hodnotě jedné miliardy dolarů a přislíbila, že až léčivo úspěšně zdolá zásadní milníky včetně konečného schválení od FDA, zaplatí firmě další miliardu.
Tučná investice o dnešní situaci Bristolu vypovídá mnohé. Právě tento obchod byl součástí razantního plánu výkonného ředitele Bristolu Petera R. Dolana na ozdravení farmaceutického gigantu, kterého trápí zpomalující se růst. Jelikož se však problémy s FDA dostavily sotva pár měsíců od chvíle, kdy na dohodě obou firem zaschl inkoust, analytici se ptají, zda Bristol kvůli snaze zajistit si přísun nových projektů nezanedbal náležitou obezřetnost. Mike Krensavage, analytik společnosti Raymond James & Associates, se ptá: „Jak špatně na tom Bristol musel být, aby učinil takové kroky?“
Dolan odmítl poskytnout rozhovor. Prezident mezinárodní farmaceutické sítě Bristol Richard J. Lane však tvrdí, že společnost v budoucnost Erbituxu věří i nadále. „Není pochyb o tom, že zabírá,“ říká. Navíc částečný neúspěch ImClonu určitě Bristol nezničí. Podle analytiků bude lék tak jako tak povolen. Nehledě na to, že měl do roku 2005 zvýšit tržby Bristolu zhruba o 600 milionů dolarů, což je na firmu s obratem za rok 2001 ve výši necelých 20 miliard pouhou kapkou v moři.
Dolan v současnosti musí louskat daleko tvrdší oříšky. Nikoho nepřekvapuje, že se urputně snaží zajistit nový přísun výroby. Až společnost přestane být výhradním prodejcem některých významných produktů, včetně přípravku na léčbu cukrovky Glucophage s dvoumiliardovými tržbami, na její tržní podíl se vrhnou levnější konkurenti obchodující s generiky. Dolan to řeší po svém: pomalu rostoucí divize, jako například výrobu vlasové kosmetiky Clairol, pustil k vodě a zaměřil se na léčiva. Kromě ImClonu investoval v říjnu 7,8 miliardy dolarů do koupě farmaceutické části společnosti DuPont.
Otázkou ovšem zůstává, zda Dolan nemohl udělat více. Stephen M. Scala, analytik společnosti SG Cowen Securities, odhaduje, že po čtyřech letech průměrného ročního růstu příjmů na úrovni slušných deseti procent se vzhledem k rostoucí konkurenci ze strany výrobců generik a nákladům spojeným s ImClonem a DuPontem v tomto roce čisté příjmy Bristolu sníží o čtyři procenta, na 4,5 miliardy dolarů z celkových tržeb v hodnotě 21,1 miliardy dolarů. Zatímco podle Scaly se Bristol v roce 2003, kdy na trh uvede nové výrobky, opět vrátí ke zdravému růstu, ostatní si tím tak jisti nejsou. Akcie firmy se v loňském roce propadly o 30 procent na současnou hodnotu 50 dolarů. Samuel D. Isaly, hlavní partner v poradenské firmě OrbiMed Advisors zabývající se řízením zdrojů farmaceutických společností, zvedá varovný prst: „Bristol se potýká s natolik rozsáhlými problémy, že narychlo uzavřené krátkodobé obchody to nespraví.“
To, že si Bristol musí lámat hlavu s ImClonem, mu rozhodně situaci neulehčí. Námitky úřadu FDA se podle ImClonu týkají především sběru dat. Šéfové firmy však 9. ledna přiznali, že FDA možná bude vyžadovat další klinické testy, což by datum povolení léku odsunulo až na rok 2003. Takové zpoždění by mohlo být pro firmu bolestivé, protože tehdy by se už na trhu mohla objevit konkurenční léčiva od firem jako například AstraZeneca.
U léku na snížení krevního tlaku Vanlev má Bristol v sázce ještě mnohem více. Vanlev se měl stát multimiliardovým trhákem, ale protože si FDA vyžádal více údajů o potenciálně nebezpečném vedlejším účinku, uvedení léku na trh se zdrželo. Lék má být povolen letos, nicméně analytik C. Anthony Butler ze společnosti Lehman Brothers varuje, že pokud se u přípravku vyskytne více nežádoucích vedlejších účinků než u konkurenčních léčiv, na odbyt příliš nepůjde.
S takovými překážkami na obzoru není divu, že Bristol urputně bojuje, aby nástup konkurenčních firem obchodujících s generiky oddálil. Mnoho států a skupin spotřebitelů firmu zažalovalo například kvůli tomu, že používá podle jejich názoru nekalé praktiky, aby zbrzdila tržní nástup generika, které konkuruje jeho přípravku na léčbu úzkostných stavů BuSpar. Podobné průtahy klíčový problém Bristolu však sotva vyřeší. Proto se někteří analytici z Wall Street domnívají, že Dolan sjedná další akvizice a licenční dohody. Podle prezidenta Bristolu Lanea firma další obchody nevyloučila. Přes nezdar s ImClonem tak Dolanovi možná nezbude než roztočit ruletu ještě několikrát.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc

  • Našli jste v článku chybu?