Menu Zavřít

Británie chystá deportaci 50 bývalých trestanců na Jamajku. Brutální a nehumánní, zlobí se tamní politici

11. 2. 2020
Autor: Shutterstock

Britskou společností rezonuje kauza kolem plánovaného záměru ministerstva vnitra deportovat ze země zpět na Jamajku 50 lidí s kriminální minulostí, kteří tam legálně žijí po několik desítek let. Své tresty si již jednou odpykali, a přesto jim nyní hrozí, že tak budou muset učinit znovu. Tentokrát ale s o poznání tvrdšími důsledky. Alespoň podle mnoha místních politiků, jež upozorňují na to, že by tak mohlo dojít ke zpřetrhání všech rodinných vazeb a opakování chyb, z nichž se Británie měla už dávno poučit.

V souvislosti s kontroverzním tématem vyzvala poslankyně labouristické strany Nadia Whittomeová prostřednictvím dopisu konzervativního ministerského předsedu Borise Johnsona, aby celý proces zastavil.

 „Skutečnost je taková, že mnoho jednotlivců, kterých se má (letecká deportace) týkat, žije ve Spojeném království od doby, kdy byli děti, v důsledku čehož teď minimálně 41 britským dětem hrozí, že kvůli tomuto charterovému letu přijdou o své otce,“ cituje Whittomeovou zpravodajský web Sky news.

Dozvuky windrushského skandálu

Vláda podle ní navíc riskuje, že bude opakovat chyby z takzvaného windrushského skandálu, který před dvěma lety otřásl celou tamní britskou společností a stál post tehdejší ministryni vnitra Amber Ruddovou.

Zmíněná kauza se týkala plánu na vyhoštění lidí tmavé pleti pocházejících z oblasti Karibiku, jež do Velké Británie přišli v hojném počtu během 40. a 50. let minulého století na pozvání tamní vlády, která nutně sháněla nové pracovní síly schopné postavit ekonomiku válkou poničené země zpět na nohy. Všem přistěhovalcům, kteří na britské ostrovy přišli před rokem 1973, bylo automaticky umožněno setrvat zde na neomezeně dlouhou dobu, ale jak připomíná web Sky news, řada z nich k tomu nikdy žádný oficiální dokument neobdržela.

Tito lidé spadající do windrushské generace, která je
označována podle jedné z prvních lodí, na níž se do Spojeného království
po válce dostali, se tak nikdy nestali právoplatnými občany Velké Británie,
nedisponovali volebním právem, a mnohdy dokonce ani neměli přístup k veřejné
zdravotní péči. Odříznuti na samém okraji společnosti a nuceni čelit častým rasistickým
útokům kvůli barvě své pleti se pak někteří z nich v minulosti uchýlili
k trestné činnosti.

Vyhoštění kvůli drogám

To je ostatně i případ třiadvacetiletého Tajaye Thompsona,
který si v roce 2015 odpykával původně patnáctiměsíční trest odnětí svobody
za držení tvrdých drog a úmysl je prodat nezletilé osobě. Z vězení se sice
nakonec dostal o poznání dřív, nyní mu ale v důsledku vyhoštění na
Jamajku, kterou spolu se svou rodinou opustil, když mu bylo pouhých pět, hrozí,
že bude potrestán znovu.

„Není to, že bych snad byl nějaký násilník nebo vrah, jen
jsem ve svých 17 udělal chybu, a ta teď má ovlivnit celý můj život. Cítím se,
jako bych se narodil tady. Jamajka není mou zemí,“ posteskl si Thompson s tím,
že kromě dvou dovolených, které tam strávil, jinak nemá s tímto karibským
ostrovem vůbec nic společného.  

A podobně je na tom i dvaadvacetiletý Akiva Heaven, jenž si rovněž kvůli drogám musel v minulosti odsedět dokonce bezmála čtyři celé roky.

„Svůj trest jsem si už odpykal, už jsem si to odseděl, jak se říká. Teď mám být potrestán podruhé,“ zlobí se mladík, který má být deportován na Jamajku, kde už žádní jeho příbuzní nežijí a na kterou si vůbec nepamatuje.

Brutální a nehumánní, bouří se politici

Premiér Boris Johnson nicméně na chystaném vyhoštění nic špatného nevidí a argumentuje: „Lidé této země si myslí, že poslat provinilce s cizí národností zpět je správné.“

Podle současné stínové ministryně vnitra Bell Ribeirové-Addyové
dělá ovšem Johnova vláda zásadní chybu.

„Masová deportace charterovým letem je tím nejbrutálnějším a nejvíce nehumánním způsobem, jak se zbavit lidí z této země. Často není právně opodstatněná, skoro se neohlíží na bezpečnost deportovaných, a už vůbec ne na jejich právo žít rodinný život. Po windrushském skandálu očekáváme víc. Ale tahle vláda udělá vše pro to, aby toto nepřátelské prostředí zachovala,“ zlobí se poslankyně.

Současná kauza, v níž podle serveru Sky news podpořilo Whittomeovou více než 150 jejích politických kolegů, zdaleka není jediným podobným krokem, ke kterému ve Spojeném království od vypuknutí windrushského skandálu došlo. Loni takto Britové na Jamajku vyhostili jiných 29 přistěhovalců se stejně problematickou minulostí.

Tamní ministerstvo vnitra nicméně argumentovalo tím, že tak učinilo v souladu se zákonem z roku 2007, podle něhož musí deportovat každého cizince, kterému byl v důsledku spáchání trestného činu udělen trest odnětí svobody na dobu 12 měsíců a vyšší. Stejný zákon ale na druhou stranu rovněž říká, že případné výjimky mají být udělovány těm, u nichž by v důsledku vyhoštění došlo k porušení lidských práv nebo povinností Velké Británie ve vztahu k Ženevské úmluvě o uprchlících.  

Čtěte také:

OSN drtivou většinou přijala pakt o uprchlících. Proti byly USA a Maďarsko

Studie: Uprchlíci zaměstnali 1,3 milionu Němců

Afrika hladoví a populačně roste. Migrantů směřujících do Evropy bude mnohem více

bitcoin_skoleni

  • Našli jste v článku chybu?