Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.
V hlasování, jemuž předcházela dlouhá a mnohdy emotivní debata, podpořilo dohodu 621 poslanců, proti se jich vyslovilo 49. Nesouhlas dali najevo především politici britských stran, které usilovaly o setrvání v unii či o vypsání nového referenda.
„Není to volba pro nebo proti brexitu, ale volba pro nebo proti spořádanému brexitu,“ zdůvodnil před hlasováním brexitový koordinátor EP Guy Verhofstadt, proč je v zájmu EU i Británie, aby dohoda vstoupila v platnost.
Brexitu navzdory. Britové z EU odcházejí, ale jejich jazyk zůstává
Podle europoslanců, kteří se rozhodli dokument podpořit, přijaté ujednání zabrání vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, ochrání ekonomiku celého irského ostrova a zajistí integritu jednotného trhu EU. To byly tři hlavní podmínky, s nimiž Brusel k dohodě s Londýnem přistupoval.
Prováděcí zákon k výstupní dohodě již minulý týden schválil britský parlament. Podle chorvatské státní tajemnice Nikoliny Brnjacové, jejíž země nyní EU předsedá, schválí zástupci členských zemí dohodu ve čtvrtek.
Čtěte také:
Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus
Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda
Corbyn by při novém referendu zůstal neutrální. Bez brexitu ekonomiku neoživíme, tvrdí Johnson
Bude britské zdravotnictví na prodej? Američané mají zájem, tvrdí Corbyn
Británie odejde z EU na konci ledna, oznámil Johnson po drtivém vítězství