„Jedním z hlavních důvodů zájmu jsou i relativně nízké provozní a výrobní náklady, kterých huť dosahuje,“ vysvětluje dobře informovaný zdroj z regionu. Podle dalšího účastníka vyjednávání je pro British Steel zásadní, aby její podniky fungující víceméně samostatně a nezávisle vyráběly materiály s velkou přidanou hodnotou jako třeba kolejnice či profily, což ArcelorMittal v Ostravě dělá.
Že se British Steel nákupem seriózně zabývá, dosvědčuje i nedávné jednání s vedením podniku OKD. Rozhovory se točily kolem zajištění dodávek černého uhlí pro koksovnu po 1. lednu 2019.
Jako poradce pro přípravu kontraktu si British Steel podle informací týdeníku Euro vybrala německého manažera Gregora Münstermanna, který byl dřív generálním ředitelem a předsedou představenstva ostravského ArcelorMittalu.
Třinecké železárny ostravskou huť koupit nechtějí |
---|
Společnosti Moravia Steel a Třinecké železárny nemají zájem o ArcelorMittal Ostrava. „Po důkladných analýzách a pečlivém uvážení všech aspektů dospěly společnosti Moravia Steel a Třinecké železárny k závěru, že závaznou nabídku na koupi ostravského závodu ArcelorMittal nepodají,“ uvedla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková. |
Jestli dá firma skutečně nejlepší nabídku a stane se novým vlastníkem bývalé Nové huti Klementa Gottwalda, bude jasné na začátku září. Právě v té době chce vedení ArcelorMittalu podepsat smlouvu. British Steel už dnes vlastní výrobní podniky ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku.
Loučení s mahárádžou: Mittal koupil ostravské hutě za 175 milionů, vytáhl z nich 47 miliard
ArcellorMittal se musí zbavit šesti evropských závodů včetně ostravských provozů proto, aby se za 1,8 miliardy eur (v přepočtu za 46 miliard korun) dostal k italskému ocelářskému gigantu Ilva.
Právě taková byla podmínka Evropské komise. Jinak by mohlo dojít k monopolizaci trhu a znevýhodnění konkurence.
Dále čtěte: