Menu Zavřít

Britové chtějí baterie a solární panely na střechách, vláda podporuje jádro

22. 8. 2018
Autor: Biosphoto / Mark Boulton / Profimedia

Průzkum uskutečněný mezi obyvateli Spojeného království zjistil, že 62 procent Britů by si nechalo instalovat solární panely na střechy svých domů, pokud by je vláda dotovala. Necelé tři čtvrtiny z nich by se zapojily do místních solárních nebo větrných komunit. Britská vláda naopak podporuje zdroje, které ve společnosti mají menší podporu. Jaderné elektrárny a větrné parky na moři.

Většina Britů by v rámci boje proti klimatickým změnám podpořila instalaci solárních panelů na střechy svých domů, pokud by vláda tuto možnost zatraktivnila dotacemi. Pro fotovoltaické články je 62 procent dotázaných a domácí baterie na ukládání energie by si koupilo 60 procent respondentů.

Zapojení do lokálních zelených energetických komunit by podpořilo 71 procent obyvatel britských ostrovů, vyplývá z průzkumu agentury YouGov, který si zadala nezisková organizace pro ochranu životního prostředí ClientEarth.

I na základě rekordních teplot panujících ve Spojeném království by lidé pokutovali firmy, které těží a spalují uhlí a přispívají k produkci skleníkových plynů. Takový názor zastává 71 procent dotázaných.

Opačné vládní kroky

Názory občanů Velké Británie jsou v přímém rozporu s kroky vlády Theresy Mayové. Kabinet finančně podporuje výstavbu jaderných elektráren a obřích větrných parků na moři, uvádí deník The Guardian. Naopak komunitní energetické projekty vláda přestala daňově zvýhodňovat a podpora domácím solárním elektrárnám vyprší příští rok. Nákup domácích baterií vláda nepodporuje vůbec.

„Vládní politika je zjevně v rozporu s veřejným míněním,“ komentoval výsledek průzkumu šéf ClientEarth James Thornton. Lidé podle něj chtějí mít větší odpovědnost a vlastnit zdroje energie.

Britové v průzkumu hodnotili také oblíbenost jednotlivých druhů energie. Nejvíce podporují solární a větrnou energii. Ocenili by i využívání přílivových elektráren. Naopak nejméně oblíbeným zdrojem jsou uhlí, plyn a jádro.

bitcoin_skoleni

Související články:

Odsouzeni k přátelství. Jaderná spolupráce Číny a Británie země zavazuje na dekády

Oxid uhličitý z Islandu má pomáhat s pohonem aut v Británii

Solárníci proti sinicím. Photon Energy začala čistit české přehrady pomocí ultrazvuku

Sláma, živočišný tuk, použitý olej. Stát zjišťuje, kolik biopaliv může vyrobit z odpadů

 Sláma, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?