Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera dnes potvrdila britská policie. Totožnost dalších dvou teroristů zveřejnila policie už v pondělí. Dvaadvacetiletý Zaghba údajně nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb. V noci na dnešek policie v souvislosti se sobotním útokem prohledala další byt. Zatímco během této razie ve východní čtvrti Ilford nikoho nezadržela, ve čtvrti Barking dnes zadržela 27letého muže.
Podle italského listu Corriere della Sera byl Youssef Zaghba synem Maročana a Italky pocházející ze severoitalského města Boloňa. Narodil se údajně v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu podle listu italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie. Italská agentura ANSA uvedla, že místní policie britské kolegy o Zaghbově snaze vycestovat na Blízký východ informovala. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb.
Po potvrzení totožnosti třetího atentátníka policie rovněž oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním útoku v Londýně zadržela ve čtvrti Barking 27letého muže. Ten by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě, neboť všech 12 dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking policie zatýkala už v neděli.
Identifikovaní útočníci z Londýna
Při teroristickém útoku v centru Londýna v sobotu v noci zemřelo sedm osob a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a v nedaleké čtvrti pak zaútočila na přítomné noži. Policie atentátníky krátce po ohlášení incidentu zastřelila.
Už v pondělí britská policie zveřejnila totožnost dvou pachatelů útoku. Jeden z nich, 27letý Khuram Shazad Butt, britský občan, který se narodil v Pákistánu, byl v minulosti v hledáčku tajných služeb. Podle agentury AP se dokonce loni objevil v dokumentu britské stanice Channel 4 s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Byl v něm zachycen spolu s dalšími muži, kteří rozvinuli v parku vlajku organizace Islámský stát (IS).
Britská premiérka je kvůli terorismu pod tlakem. Čtěte více:
Policie dnes kvůli údajnému nedostatečnému sledování Butta čelila kritice. Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley ale uvedl, že policisté Butta po incidentu s vlajkou prověřili, nenašli však nic, co by nasvědčovalo tomu, že plánuje teroristický útok. Podle listu The Times byl Butt v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské hromadné dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v londýnském metru.
Pákistánská policie dnes provedla razii v restauraci ve městě Džhelum, která patří Buttovu strýci. Podle místního tisku šlo o „preventivní opatření“.
Další útočník, jehož totožnost je známa již od pondělí, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane), stejně jako Zaghba britským úřadům dříve znám nebyl.
Radván neúspěšně žádal o azyl |
---|
Rašíd Radván, jeden z útočníků, ve Spojeném království neúspěšně žádal o azyl, přesto ale v zemi díky dokladům Evropské unie vydaným v Irsku mohl nadále žít. Dnes o tom informovala irská televize RTE. Radván, který žil na londýnském předměstí Barking a který se označoval za občana Maroka a Libye, se v Irsku v roce 2012 oženil. Podle médií se jeho ženou stala britská občanka, podle všeho Skotka. Díky sňatku Radván získal právo k pobytu v EU, se kterým mohl požádat o povolení, aby směl v Británii po přestěhování z Irska zůstat. Irsko navíc spolu s Británií tvoří samostatnou zónu volného pohybu, která v obou zemích zaručuje i právo k pobytu, právo pracovat či přístup k veřejným službám. Deník The Irish Time napsal, že Radván s udávaným věkem 30 let používal také jméno Rašíd Chadr (Rachid Elkhdar). Není známo, kdy do Irska přišel a ani jak dlouho v zemi žil. Podle deníku po svatbě Irsko opustil a před příchodem do Británie zřejmě pobýval v Maroku. V roce 2015 se krátce vrátil do Irska a poté ještě nejméně jednou, v zemi totiž byl ještě před třemi měsíci. |
Čtěte také: