Měnový výbor britské centrální banky Bank of England (BoE) ponechal na dnešním zasedání hlavní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 procenta. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v době, kdy se Británie připravuje na odchod z Evropské unie, a další zpomalení inflace. Banka současně zhoršila odhad růstu na roky 2017 a 2018 kvůli vlivu brexitu na kupní sílu domácností.
Většina ekonomů dotazovaných agenturou Reuters očekávala, že banka úroky měnit nebude. Guvernér Mark Carney současně zopakoval, že BoE může v příštích třech letech zvýšit náklady na úvěry o něco více, než investoři očekávají.
Před několika týdny začaly mezi investory narůstat spekulace, že by banka mohla tento měsíc poprvé po deseti letech zvýšit úroky. Spekulace spustilo nečekané hlasování měnového výboru v červnu, kdy se pro zvýšení úroků vyslovili tři z osmi členů. Tentokrát však pro růst úroků hlasovali pouze dva členové. Jedna ze zastánkyň vyšších úroků Kristin Forbesová z banky odešla.
Bankéře na odchodu z Londýna pohltí Dublin a Frankfurt. Čtěte více
Měnový výbor to nemá při rozhodování o sazbách jednoduché. Na jedné straně se Británii podařilo vyhnout recesi, kterou mnoho analytiků po referendu o brexitu čekalo. Míra nezaměstnanosti je nejnižší za čtyři desetiletí. Na druhé straně však ekonomika v prvním pololetí rostla nejpomaleji od roku 2012 a inflace, která byla nad dvouprocentním cílem banky, v červnu nečekaně klesla. Příznivé nebyly ani poslední průzkumy ze zpracovatelského a stavebního sektoru a sektoru služeb.
BoE zhoršila výhled ekonomického růstu na letošní rok na 1,7 procenta z květových 1,9 procenta. Příští rok čeká zpomalení na 1,6 procenta. Původně čekala zvýšení hrubého domácího produktu o 1,7 procenta.
Banka rovněž ponechala beze změny program nákupu dluhopisů. Program bankovních půjček má skončit tak, jak bylo dříve naplánováno, tedy v únoru 2018.
Související články: