Menu Zavřít

Britská královská mincovna buduje závod na získávání zlata z elektronického odpadu. Pomáhat bude nový patent kanadské firmy Excir

24. 3. 2022
Autor: Depositphotos
  • Na světě rychlým tempem roste množství elektronického odpadu, který obsahuje velké množství drahých kovů. Britská královská mincovna přišla s řešením, jak je efektivně ze zařízení dostat

  • Na podzim minulého roku uzavřela spolupráci s kanadskou firmou Excir, jež získala patent na chemii se schopností extrahovat 99 procent kovů, včetně zlata, stříbra, mědi nebo palladia

  • Mincovna tento týden oznámila, že postaví zpracovatelský závod, který by měl začít fungovat už příští rok a podle odhadů ročně vyprodukuje stovky kilogramů zlata


Chytré technologie už v dnešní době patří k běžné výbavě moderního člověka. Mají však omezenou životnost. Po jejím skončení se z telefonů, notebooků či tabletů stává nepotřebný odpad, a tak míří do koše a na skládku. Podle zprávy Global E-waste Monitor 2020 bylo v roce 2019 celosvětově vyprodukováno přibližně 53,6 milionu tun elektronického odpadu. Recyklovat z něj se ale podařilo jen 17,4 procenta.

Paradoxem přitom je, že vyhozená zařízení obsahují řadu vzácných kovů - jejich součástky obsahují mimo jiné zlato či stříbro. Vedení Královské mincovny Velké Británie proto přišlo s nápadem na vývoj technologie, která by první z nich dokázala efektivně získávat nazpět. Do provozu by měla být uvedena už v roce 2023, jak zaznělo v prohlášení vládní společnosti.

Další horečka na obzoru? Fyzické zlato šlo během prvního čtvrtletí na dračku, mohou za to obavy z hrozící inflace
Přečtěte si také:

Další horečka na obzoru? Fyzické zlato šlo během prvního čtvrtletí na dračku, mohou za to obavy z hrozící inflace

K získávání zlata z desek plošných spojů telefonů a notebooků napomůže kanadská firma Excir, jež dodá novou patentovanou chemii. Díky jejímu použití by se podle Královské mincovny mohlo podařit získat „více než 99 procent drahých kovů obsažených v elektronickém odpadu“.

Tento proces, na rozdíl od jiných způsobů, nevyžaduje hutě a probíhá při pokojové teplotě. Zpracovatelský závod bude umístěn v jižním Walesu, kde sídlí i samotná mincovna. Výstavba objektu začne již tento měsíc a podle odhadů by se v něm každý týden mělo zpracovat 90 tun desek.

Vývoj mikrobaterií jde rychle kupředu. Vědci přišli na způsob, jak je poskládat jako origami, a zvýšit tak jejich efektivitu
Přečtěte si také:

Vývoj mikrobaterií jde rychle kupředu. Vědci přišli na způsob, jak je poskládat jako origami, a zvýšit tak jejich efektivitu

Dle americké televize CNBC by společnost mohla ročně vyprodukovat stovky kilogramů zlata. Zároveň dodává, že kromě žlutě se třpytícího kovu má být patentovaná technologie schopna vypreparovat také měď, stříbro a palladium.

Pouze o odpadu to není

Rostoucí množství elektronického odpadu je naneštěstí jen jednou částí problému. Tu druhou představuje únik škodlivých látek, které se v mobilech, tabletech a dalších výdobytcích moderní doby rovněž nacházejí. Jde především o rtuť, hydrochlorfluoruhlovodíky, chlorfluoruhlovodíky a bromované zpomalovače hoření. Nesprávné zacházení s těmito látkami při recyklaci představuje vážnou hrozbu z hlediska zhoršování stavu životní prostředí.

Právě proto se Excir snaží vyvíjet techniky, jež zajistí bezpečné zpracování a případné opětovné využití vyhozené elektroniky. A není v tom sama. Na vývoji „biologického procesu pro získávání cenných kovů z odpadu“ pracuje například i novozélandská firma Mint Innovation.

Zásoby zlata na 13 let

Extrahování kovů z elektronických zařízení a recyklace šetrnou metodou je záslužná činnost z hlediska ochrany životního prostředí. Je zde ale ještě jeden důvod, proč jsou tyto technologie potřeba – světová zásoba drahých kovů není nekonečná.

bitcoin_skoleni

Zlata, které lidstvo těží odpradávna, zbývá podle odhadů Další horečka na obzoru? Fyzické zlato šlo během prvního čtvrtletí na dračku, mohou za to obavy z hrozící inflace">už jen 50 tisíc tun. To by vzhledem k současnému tempu těžby znamenalo, že veškeré jeho zásoby budou vydolovány v horizontu příštích 13 let. Tedy teoreticky. Řeč je totiž o tom zlatě, které se nachází na souši a o jehož ložiscích se dobře ví. Jinými slovy, pokud bude cena tohoto žlutého kovu dostatečně vysoká, vyplatí se těžebním společnost provést další geologické průzkumy - například i pod mořskou hladinou -, díky nimž by se jeho zásoby mohly opět ,zázračně‘ navýšit.

  • Našli jste v článku chybu?