Do Prahy dorazil na dvoudenní návštěvu britský ministr obchodu a investic Lord Green. Během úterka a středy se setkal s hlavními britskými investory v Česku a hodně se zajímal i o rostoucí česko-britskou spolupráci na poli vědy, kterou by chtěla Británie ještě rozšířit.
Foto: Britská ambasáda
Na programu měl ministr Green také setkání se svým českým protějškem Martinem Kubou, diskuzi ke spolupráci v oblasti jaderné energetiky nebo schůzku s byznysmeny a experty na téma podnikatelského prostředí v Česku.
“Jsem rád, že britské společnosti v Česku investovaly v celé řadě různorodých oblastí, od strojírenských počítačových systémů po vakuové technologie. Silnou stránkou České republiky i Spojeného království je nepochybně také věda. V této oblasti existuje mezi našemi zeměmi řada kontaktů a určitě chceme pokračovat v dalších společných projektech typu superlaseru ELI nebo Středoevropského technologického institutu CEITEC,” řekl ministr Green.
UK versus ČR v číslech
• Britský vývoz zboží do České republiky dosáhl v roce 2011 hodnoty 1,85 miliardy liber (5% nárůst oproti roku 2010). Česká republika se tak s podílem 1,4 % na exportu britského zboží dostala na pozici 28. největšího britského exportního trhu.
• Do ČR bylo z Velké Británie v roce 2011 vyvezeno více zboží než do Portugalska, Rakouska, Malajsie či Thajska.
• Hlavními britskými exportními položkami byly stroje a zařízení pro výrobu elektřiny, průmyslové stroje a zařízení, telekomunikační zařízení, elektrické přístroje, léčiva, dopravní prostředky, oděvy a obuv, produkty ze železa a oceli, minerální oleje a paliva, hračky a hry, nábytek, umělé hmoty, papírenské výrobky a cukrovinky.
• Dovoz zboží z České republiky dosáhl v roce 2011 hodnoty 4,2 miliardy liber (o 6 % více oproti roku 2010). V komoditní struktuře britských dovozů dominovaly elektrické přístroje, průmyslové stroje a zařízení, strojní zařízení, dopravní prostředky, umělé hmoty, minerální oleje a paliva, léčiva, chemikálie, tabákové výrobky a výrobky ze železa a oceli.
• Britský vývoz služeb do České republiky dosáhl v roce 2010 hodnoty 452 milionů liber. Hodnota dovozu služeb představovala v tomtéž roce 434 milionů liber.
• Objem britského vývozu zboží a služeb do České republiky se mezi lety 2000 a 2010 více než zdvojnásobil, a to z původních 1,09 miliardy liber na 2,28 miliardy liber.
Na schůzce s českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou diskutoval Lord Green náhledy obou zemí na prohloubení jednotného trhu Evropské unie a klíčový význam otevřenosti trhů. V této otázce mají k sobě obě země velmi blízko, jak ukázalo i nedávné setkání premiérů Nečase a Camerona v Londýně. Ministři Kuba a Green zmínili i řadu společných zájmů obou zemí v oblasti jaderné energetiky. V Británii bude paralelně s českým Temelínem dostavována jaderná elektrárna Hinkley Point, což přináší řadu příležitostí ke konkrétní britsko-české spolupráci v této oblasti.
V programu nechybělo ani diskuzní setkání s českými byznysmeny a generálními řediteli velkých firem pořádané společností Economia, kde padaly například otázky na fiskální smlouvu, britsko-americké obchodní vztahy či ekonomiku Číny. Ministr Green zmínil například výhodnost nízkouhlíkové ekonomiky. Hovořil také o výhodě britské ekonomiky v tom, že není závislá na jednom odvětví, ale má řadu silných sektorů od strojírenství po finanční sektor.
Pobyt ministra Greena v Česku byl uzavřen setkáním s Britskou obchodní komorou a jejími členy včetně hlavních britských investorů v Česku jako například Vodafone, Shell, HSBC nebo Logica. Z menších úspěšných investorů v ČR pak lze zmínit společnost Ricardo nebo vítěz soutěže CzechInvestu “Investor roku”, společnost Edwards.