Světoví telekomunikační obři se sloučí v největší fúzi historie
Tři měsíce úporné dřiny pod tlakem, přesvědčování akcionářů, návštěvy u kancléře Schrödera, a dokonce i jeho verbální podpora. Všechno bylo marné. Klaus Esser, ředitel německého koncernu Manesmann, minulý čtvrtek neubránil samostatnost firmy a byl donucen kapitulovat před nabídkou v hodnotě 180 miliard dolarů britského konkurenta Vodafone Air Touch. Na noční tiskové konferenci v Düsseldorfu, která se konala okamžitě potom, co si představenstva obou koncernů plácla, a jejíž začátek se dramaticky několikrát posunul, nabídl Klaus Esser už jen vyčerpanou tvář. A slova, která nebyla nic než vzdáním se.
Nabídka Vodafonu akcionářům Mannesmannu měla vypršet za pouhé čtyři dny, 7. února. Představenstvo Manesmannu, především pak sám Esser, ji však odmítalo jako nepřátelskou, nečekanou a příliš nízkou. Výrazné náznaky, že vítězem bude přece jen Vodafone, se však objevily v neděli 30. ledna. Tehdy totiž přemluvili francouzskou skupinu Vivendi, aby se zavázala k nové spolupráci. Vivendi však bývala dlouhodobým partnerem Němců, kteří ji využívali jako nárazníku proti Britům: slibovali, že když Vodafone neuspěje, propojí se Mannesmann právě s Vivendi.
Klaus Esser se vzdal, když se dověděl, že majoritní akcionáři německé skupiny jsou Britům nakloněni. Vyzyvatel Vodafone navíc přijal jednu z podmínek Mannesmannu a nabídl jeho akcionářům až 49,5procentní podíl v nové společnosti. Za jednu každou akcii dostanou podílníci Mannesmannu 58,96 akcie britské firmy. „Prostě vědí, že už tak výborná společnost Mannesmann bude s Vodafonem ještě lepší, lakonicky poznamenal Chris Gent, šéf britského koncernu.
Boj o osobní čest.
Ačkoliv se Esser bil o nezávislost své firmy jako lev, nyní tvrdí, že nezměnil názor a přijetí nabídky je jediným možným východiskem. Donucen k fúzi a ponížen, na přátelství s Gentem si ani nehraje. Šlo doslova o osobní souboj.
Za přijetí nabídky Esser zaplatí vysokou osobní daň. Výkonným ředitelem zůstane jen do léta a potom přejde na nevýkonnou pozici. Gent, který před více než rokem dokončil fúzi Vodafonu a AirTouch a nyní rozšiřuje společnost opět, je jasným vítězem. Vyhráli však i akcionáři přebíraného Mannesmannu. Britové vymění jejich akcie za více než dvojnásobek ceny, na které stály v polovině listopadu, před zahájením bitvy.
Co není rekord, nebrat.
Sloučení bude největší fúzí ve světové historii a převýší i hodnotu probíhající americké fúze AOL a Time Warner ve výši 165 miliard dolarů. Dohromady budou mít spojenci jako největší světová telekomunikační skupina 42,4 milionu zákazníků. Druhá v řadě, japonská NTT DoCoMo, má 26,7 milionu a Telecom Italia, světová trojka, 17,8 milionu zákazníků. Sloučený gigant navíc obsadí první místa na největších evropských telekomunikačních trzích - v Británii, Německu a Francii.
Vodafone se fúzí stane i největší evropskou veřejně obchodovanou firmou s tržní kapitalizací přesahující 360 miliard dolarů. Vystoupí tak na čtvrtou pozici v žebříčku největších světových společností po Microsoftu, General Electric a Cisco Systems.
Zatím není jasné, jak se nová skupina bude jmenovat. V každém případě však potrvá určitě nějakou dobu, než se sžijí německá a anglosaská firemní kultura a jejich rozdílná minulost. Zatímco Mannesmann před sto lety proslul jako ocelářský koncern a dnes je technologickým lídrem v telekomunikacích, Vodafone vznikl před osmnácti lety jako první britská společnost se specializací na mobilní telekomunikace a tomuto oboru se stále věnuje.
Import drsných mravů.
Ještě nikdy nekoupila německé „rodinné stříbro se stoletou tradicí firma, kterou před deseti lety sotva kdo znal. Dosud se ani nestalo, aby cizí společnost uspěla s nepřátelskou nabídkou na převzetí německé, potažmo evropské firmy, navíc v případě tak velké. Nepřátelské fúze sice Evropa zná, vždycky ale jen mezi firmami z jednoho státu.
Nyní vedení Mannesmannu vystupovalo, jako by bránilo výsostné vody, ale ani to, ani plamenné výstupy Gerharda Schrödera, varující akcionáře před nepřátelskými nabídkami, nezabraly. Je to poprvé, co v takovém rozsahu zvítězil trh.
Konsolidace evropských firem se může rozjet naplno a pokročit i do donedávna tabuizovaných míst. „Německý dosud neprolomitelný podnikový svět byl konečně proražen. Hodně firem už se na něj mlsně chystá… prohlásil jeden z investičních bankéřů, který radil Vodafonu v přebírání. Jen konzultanti trhnou z fúze více než miliardu dolarů.