Menu Zavřít

Britským premiérem bude Johnson, divoký brexit se přiblížil realitě

23. 7. 2019
Autor: čtk

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson se ve středu stane britským premiérem poté, co jej členové vládní Konzervativní strany podle očekávání vybrali jako svého nového lídra. Vedení strany i vlády přebírá od Theresy Mayové, které se dosud nepodařilo zemi vyvést z Evropské unie. Johnson tři roky po zlomovém referendu slibuje, že nový termín brexitu na konci října už je definitivní.

Ve finálovém kole volby lídra Johnsona podpořilo 92 153 členů strany, zatímco jeho rivala, ministra zahraničí Jeremyho Hunta, přibližně poloviční počet hlasujících. Výsledek téměř 50denního vnitrostranického výběru oznámila předsedkyně poslaneckého klubu konzervativců na mítinku v Londýně.

Johnson v projevu po svém zvolení poděkoval rivalu Jeremymu Huntovi a poraženého šéfa diplomacie ocenil jako kvalitního soupeře. Poděkoval také odcházející premiérce Therese Mayové, která ve funkci končí kvůli neúspěchu své brexitové strategie.

Vyjedná Boris Johnson dohodu o brexitu?

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur připomněl heslo své volební kampaně, kterým bylo „zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit (šéfa labouristické opozice) Jeremyho Corbyna“. „Nyní ještě musíme povzbudit naši zemi. Brexit dokončíme 31. října a využijeme všech příležitostí, které přinese,“ řekl Johnson, jehož zvolení i projev doprovázel velký potlesk.

Připustil také, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. „Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí,“ řekl členům strany Johnson. „Kampaň skončila a práce začíná,“ dodal v závěru svého proslovu.

Končící premiérka Mayová by měla z úřadu odstoupit ve středu, načež její nástupce zamíří za královnou Alžbětou II., která jej jmenuje předsedou vlády. Johnsonovi se tak podle médií splní dlouholetý sen, ačkoli ještě v roce 2015 jako starosta Londýna označil za pravděpodobnější než svůj nástup do sídla premiérů Downing Street 10 to, že se po smrti „převtělí do olivy“.


Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Konzervativní politik Boris Johnson.


Plnou podporu Johnsonovi po dnešním oznámení jeho vítězství vyjádřila na twitteru končící premiérka Mayová. „Mnohokrát blahopřeji Borisi Johnsonovi ke zvolení do lídrem Konzervativní strany - musíme nyní pracovat společně, abychom uskutečnili brexit, který prospěje celému Spojenému království, a abychom udrželi (lídra opozičních labouristů) Jeremyho Corbyna mimo vládu,“ napsala.

Corbyn ve své reakci kritizoval Johnsonův přístup k brexitu bez dohody a „slibování daňových úlev pro nejbohatší“ a zároveň volal po parlamentních volbách. Nastupující premiér podle něj nemá podporu země.

Johnson po Mayové, jak píše agentura Reuters, zdědí hlubokou politickou krizi vyvolanou rozhodnutím Británie opustit EU. Do aktuálně platného termínu brexitu dnes zbývá 100 dní a nastupující premiér chce do té doby zásadně změnit „rozvodovou“ dohodu s EU třikrát odmítnutou v dolní komoře britského parlamentu. Při neúspěchu této snahy by se podle všeho snažil Británii z unie vyvést bez dohody o podmínkách odchodu. Dolní sněmovna však na začátku roku opakovaně odmítla i tuto variantu.

Johnson nicméně slibuje, že za 31. říjen už se brexit odkládat nebude, a chce opět vystupňovat přípravy na brexit bez dohody. „Samozřejmě nasadíme do akce náš plán a budeme se připravovat na odchod 31. října, za každou cenu… stůj co stůj,“ řekl nedávno v rozhovoru s rozhlasovou stanicí TALKRadio.

Boris Johnson (55)
• Bývalý ministr zahraničí a bývalý novinář Johnson je zastáncem úplné odluky Británie od unijních struktur. Demisi na úřad ministra zahraničí podal loni v létě kvůli neshodám ve vládě kolem plánu odchodu země z EU, společně s ministrem pro brexit Davidem Davisem a Davisovým prvním náměstkem Stevem Bakerem.
• Evropskou unii označuje Johnson za „novou Římskou říši“. Tvrdí, že odchod bez dohody by pro Británii nebyl zásadní problém.
• Jako novinář proslul kontroverzními komentáři, euroskeptickými postoji nebo podporou války v Iráku. Později se stal šéfredaktorem konzervativního magazínu The Spectator.
• V roce 2001 byl Johnson zvolen do parlamentu, ale poté se jeho politická kariéra občas ocitla v ohrožení. V květnu 2008 jej zvolili starostou Londýna a svou funkci těsně obhájil i v roce 2012, kdy se v Londýně konaly olympijské hry. V roce 2016 se rozhodl neusilovat o třetí mandát.
• Náruživý cyklista Johnson je autorem řady knih, ale i skandálních výroků. Kritiku například sklidil za svůj výrok o tom, že „Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky… EU se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami.“ Ve svých výrocích nešetří ale ani sebe: „Pod mou pečlivě udržovanou fasádou užvaněného šaška se neskrývá nic jiného než užvaněný šašek.“

Dále čtěte:

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Poláci zachraňují Británii: loví pro království doktory z východu EU

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Brexitáři slibovali lidem více peněz. Už nyní Britové přišli za rok o týdenní plat

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

bitcoin_skoleni

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

  • Našli jste v článku chybu?