Menu Zavřít

Brněnské martyrium

16. 4. 2003
Autor: Euro.cz

Ministerstvo financí trvá na výměně představenstva podniku

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Královopolská strojírna již má po oddlužení vše špatné za sebou, opak je pravdou. Podnik se má za tři měsíce začít privatizovat, a to je zřejmě spouštěcí mechanismus boje o jeho ovládnutí ještě před samotnou transakcí. V prvním dubnovém týdnu vyvrcholila snaha o odvolání současného managementu, který působí v Královopolské od roku 1999 a jenž podnik i přes mnohé nesnáze - včetně spekulativního konkursu na majetek společnosti - úspěšně provedl vyrovnáním s věřiteli. Nyní, čtvrt roku před nalezením vhodného partnera, je návrh na výměnu představenstva dost podivný.

Místo Rady Čoupek.

Zdroj obeznámený se situací v Královopolské týdeníku EURO řekl, že na příkaz ministerstva financí představenstvo České konsolidační agentury (ČKA), která po kapitalizaci svých pohledávek drží v brněnském podniku dvě třetiny akcií, požadovalo hlavy tří členů představenstva (předsedy Milana Rady, členů Jiřího Cupáka a Josefa Ambroze) a hned nabízelo tři jiné kandidáty. A to měsíc poté, co bylo úspěšně dokončeno vyrovnání s věřiteli, aniž by bylo nutné čerpat státní garanci 550 milionů korun. Do čela představenstva se počítalo se spolumajitelem a generálním ředitelem jiné brněnské společnosti - Chepos Engineering - Milanem Čoupkem. Hlavní náplň činnosti této firmy je přitom shodná s předmětem podnikání Královopolské – tedy obchod s investičními celky, čističkami odpadních vod, jeřáby. Týdeník EURO má k dispozici dokument z ČKA, který popisuje obavy ze střetu zájmů, důsledkem čehož bude ztížený prodej akcií za tržní cenu. Dozorčí rada, která nebyla personálním změnám od počátku přátelsky nakloněna, nakonec učinila podobným snahám přítrž ve čtvrtek 3. dubna. Představenstvo brněnského podniku svoji pozici prozatím obhájilo, nicméně snahy o jeho kapitulaci pokračují. „Úvahy o personálních změnách doprovázejí patrně prodej každé společnosti. V současné době je prvořadé hledisko stabilizace Královopolské a její příprava na prodej. Personální záležitosti dořešeny nejsou, žádné změny zatím nenastaly,“ uvedl mluvčí ČKA Jiří Pekárek. Náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý týdeníku EURO zdůraznil, že jeho resort bude na výměně managementu však trvat i nadále.

Chybějí zakázky.

Šéf odborů Královopolské Jan Slavík se domnívá, že změny v představenstvu měly zabránit dalšímu bodu restrukturalizace společnosti, a to fúzi matky (finanční holding) s dcerou (strojírny). „Tato fúze totiž minimálně znesnadní spekulativní nákup akcií matky, a strojírny již nepůjdou tak jednoduše odklidit z cesty,“ vysvětlil. Po jeho protestu však akcionáři fúzi matky a dcery schválili. Pekárek k tomu dodává: „Varianta fúze má své opodstatnění v tom, že případná likvidace matky a prodej pouze její dceřiné společnosti by mohly být podnikatelským a obchodním okolím vnímány negativně, což by se mohlo odrazit v zakázkové náplni strojírny“.
Právě údajně špatná zakázková náplň je hlavním argumentem náměstka Hrubého, který chce výměnu vedení Královopolské. „Požadujeme tento krok na základě informací zástupců Fondu národního majetku v dozorčí radě podniku. Proces vyrovnání úspěšně skončil a ministerstvo financí soudí, že teď je nutné intenzivně zlepšit zakázky, pro což není současné představenstvo tím pravým. Proto chceme získat do Královopolské jiný typ představenstva. Je nutné výměnu provést rychle, protože situace v Královopolské se může zhoršit,“ vysvětlil Hrubý. Dodal, že v nominaci i nadále zůstává již jednou navržený Čoupek, s nímž prý existuje blíže nespecifikovaná dohoda, která eliminuje konflikt zájmů.
S takovou kritikou však současný management podniku nesouhlasí. Říká, že Královopolská, která je stavěná na stomilionové zakázky investičních celků, pracuje po celou dobu restrukturalizace v náhradním výrobním programu. To se nezmění, dokud podnik nezíská solidního partnera, který bude schopen demonstrovat svoji finanční, majetkovou a materiální stabilitu. „Výměna managementu situaci v Královopolské jen destabilizuje, a tím se šance na solidní zakázky ještě více omezí. Navíc v čele s obchodníkem Čoupkem skončí rovná soutěž pro zájemce o privatizaci podniku,“ varuje Rada.

bitcoin_skoleni

Kapitalizovat nebudeme.

První rána dopadla na Královopolskou již před Vánoci roku 2001. Tehdy představenstvo konsolidační agentury náhle rozhodlo, že se nezúčastní předem plánované kapitalizace, ačkoliv ho k ní zavazovalo vládní usnesení z listopadu 2000. Jako jeden z hlavních věřitelů agentura však původně hlasovala pro soudní vyrovnání, jehož součástí byla právě přeměna pohledávky na akcie. Na základě souhlasu agentury také brněnská soudkyně vyrovnání povolila. Týdeník EURO má k dispozici předkládací zprávu, jejímž účelem je toto rozhodnutí podpořit. Obsahuje informace o údajně stále se horšícím hospodaření Královopolské stejně jako o údajně kostrbatém průběhu soudního vyrovnání. Například ke zprávě přiložená tabulka o hospodaření Královopolské používá nepřesná čísla (viz tabulka). Dokument argumentuje obavou z konkursu, který by měl následovat ihned po kapitalizaci. Pravděpodobněji by však byl konkurs vyhlášen bezprostředně poté, co by ČKA odmítla kapitalizovat a vláda by přišla o svých 550 milionů garance. Nakonec tehdy zasáhla dozorčí rada agentury a vyrovnání pokračovalo v původně dohodnutém koridoru.

Jak šel čas.

Královopolská strojírna má za sebou více než stoletou tradici, postrevoluční změny však málem nepřežila. Nejprve musela čelit nepovedené privatizaci společností Kenap. Její majitel Zdeněk Pánek nebyl schopen splácet dohodnutou cenu, a tak podnik v roce 1997 vrátil Fondu národního majetku. Nynější management přišel do Královopolské počátkem roku 1999, kumulovaná ztráta do té doby narostla na čtyři miliardy korun. Podnik tížily vysoké dluhy, nebyl schopen sehnat finance na náročnou výrobu, a proto musel vzít zavděk náhradním programem. Management s podporou FNM zahájil restrukturalizaci a v polovině roku podal první návrh na vyrovnání. O rok později, v únoru, však uvedené snahy ukončil spekulativní konkurs, který byl prohlášen na základě bezvýznamného závazku. O půl roku později soud bankrot zrušil, vláda na podzim schválila kapitalizaci pohledávek ČKA a vyrovnání garantovala 550 milionů korun. V únoru roku 2001 podala Královopolská novou žádost o soudní vyrovnání a o tři měsíce později ho soud povolil. Počátkem letošního roku se podařilo vyrovnání úspěšně dokončit, ČKA v podniku získá po zápisu do obchodního rejstříku 67 procent akcií, zbytek pak FNM spolu se svou dcerou Kras, oddělení věřitelé dostali zpět 170 milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?