Evropská banka pro obnovu a rozvoj se cítí podvedena
Ruská ropná společnost TNK (Tyumen Oil Company), těžící ropu v Ťumeňské oblasti, před týdnem koupila za nevyjasněných okolností v aukci za necelých 177 milionů dolarů ropnou společnost Černogorněfť. Ta je součástí jednoho z největších ruský ch petrochemických obrů - společnosti Sidanko, která byla letos v lednu navržena do konkursu.
Transakce vyvolala vlnu protestů nejen u akcionářů Sidanka, ale i dalších zahraničních investorů v Rusku. Akcionáři Sidanka včetně Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) tvrdí, že bylo možné Sidanko před bankrotem uchránit restrukturalizací dluhů, a převzetí Černogorněfti společností TNK považují za obcházení ruských zákonů a označili je za neregulérní.
Menšinovými akcionáři Sidanka jsou mimo jiné (přes investiční fond Sputnik) Viktor Kožený a americký finančník George Soros. Největším zahraničním akcionářem společnosti (s deseti procenty a s dlouhodobou snahou získat 60 procent) je však ropný koncern BP Amoco. Ten po aukčním prodeji Černogorněfti podle analytiků ztratí (bude-li skutečně realizován) většinu ze svých 570 milionů dolarů, které v Rusku do ropného průmyslu již investoval.
Prý se dalo zachránit.
Společnost BP Amoco tvrdila, že koncern Sidanko je - podobně jako jeho dcera Černogorněfť - životaschopný a jeho dluhy se dají restrukturalizovat. Celý rok tato britsko -americká společnost, která je mimochodem jedním z největších zahraničních investorů v Rusku, bojovala za záchranu Sidanka. Tím víc pak byla pobouřena nedávnou aukcí, v níž jí společnost Černogorněfť doslova před nosem vyfoukla společnost Tyumen Oil (navíc poté, co už získa la podobným způsobem v říjnu také jednu z dcer Sidanka). Roztrpčení BP Amoco tedy ještě vzrostlo a firma naznačila, že pokud bude zmíněný aukční prodej realizován, bude muset nejspíš zvážit svou další přítomnost v Rusku.
BP Amoco průběh zmíněné veřejné aukce hned po jejím skončení napadla a označila obecně aukce vyhlašované v Rusku za zkoušku nervů.
Aukce se konala v sibiřském Nižněvartovsku a řídil ji zástupce ruského ministerstva. Údajně ani těsně před jejím uskutečněním nebyl nikdo z vedení ruské společnosti TNK v Moskvě schopen informaci o ní potvrdit. Uvedla to agentur a Reuters s odvoláním na ruskou agenturu Prime-Tass.
BP Amoco nejvíce rozzlobilo to, že ruská společnost TNK za Černogorněfť zaplatila jen 4,65 miliardy rublů (asi 177 milionů dolarů), což je pouze zlomek její skutečné hodnoty (výrazně méně, než činila cena oficiálně stanovená pro jednání o prodeji). V dnešních cenách při těžbě 125 tisíc barelů denně odborníci odhadují její hodnotu zhruba na 1,1 miliardy dolarů.
Nelegální postup.
Prodej vyvolal protesty nejen společností, jež se aukce zúčastnily, ale i mnohých zahraničních investorů v Rusku. Jeden z akcionářů Černogorněfti, investiční fond Sputnik, na němž se podílí Viktor Kožený a George Soros, označil aukci přímo za nelegální a cenu za neadekvátně nízkou. Vlastníci Sputniku již zažalovali Tyumen Oil u newyorského soudu za to, že při transakci bylo použito nezákonných prostředků.
Nejzávažnější ovšem byla okamžitá reakce Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Ta hned po aukci označila prodej Černogorněfti, v níž je i ona jedním z akcionářů, přímo za podvod. Své rozhořčení dala najevo i tím, že důrazně varova la před možnými důsledky takového kroku obecně na investice v Rusku. Už dnes je Rusko podle ratingu rizikovosti investic, který nedávno publikovala Economist Intelligence Unit, nejrizikovější zemí a má jí zůstat i v příštím roce.
Prodej Černogorněfti proti vůli jejích vlastníků byl podle EBRD naprostým porušením předběžného soudního opatření, které bylo vydáno před aukcí. Podle ní je tato aukce zcela v rozporu s pojetím spravedlnosti a průhlednosti. James Fenkner, analytik moskevské společnosti Trojka Dialog, k nejnovější aukční kauze uvedl, že neznamená nic jiného, než že Rusové s dobrými politickými a ekonomickými kontakty se při vyhlášení bankrotu prostě „vyznají . Stejně tak si vedou při privat izaci státního majetku a vůbec všude, kde se vláda angažuje při převodu určitých aktiv. Podobné hodnocení zaznělo i z úst dalších analytiků.
Ti se shodují v názoru, že BP Amoco může samozřejmě v Rusku dále fungovat a vydělávat stejně jako jiné zahraniční firmy, ale své partnery pro další podnikání si musí velmi pečlivě vybírat.
Ruští obři.
Sidanko i ťumeňská TNK patří k nejvýznamnějším ruským ropným společnostem.
Holding Sidanko, který vznikl po rozpadu ruského státního monopolu v ropném a plynárenském průmyslu v roce 1994, kontroluje třicet dceřiných společností - mezi nimi sedm produkujících ropu a plyn, tři rafinérie a šestnáct obchodních firem. Produkcí 25,2 milionu tun ropy ročně a 2,1 miliardy metrů krychlových plynu se řadí k největším ropným společnostem na světě.
Ťumeňská společnost TNK soustředila aktivity ve středním Rusku, na západní Sibiři a na Ukrajině. Podle vyjádření jejího prezidenta Simona Kukese plánuje rozšířit své aktivity pomocí akvizic a fúzí na Ukrajinu, do Bělorusk a a do Kazachstánu.
Její prezident vysvětlil, že převzetí Černogorněfti z ní má udělat jednu z nejvýznamnějších světových společností obchodujících s ropou. Svého rivala - BP Amoco - prezident Kukes ujistil, že TNK hodlá do budoucna vytvořit strategickou alianci s významnými zahraničními investory a počítá zejména s BP Amoco.