KOMENTÁŘ Zatímco v Praze pozvolna končí půlroční koaliční pat, v Brně si na něj začínají zvykat
Vítězství hnutí ANO ve volbách, vznik koalice s primátorem za ANO, následný rozkol ve vítězném klubu hnutí ANO a konečně pád koalice. Asi takový scénář byste měli zvolit po dalších komunálních volbách i ve vašem městě, pokud si přejete totálně rozvrátit obecní politickou scénu, zastavit městský rozvoj alespoň na několik měsíců a dát šanci místním starým šíbrům, kteří jako jediní znají klíč k dohodě.
Stačí si vzít příklad ze dvou největších českých měst. Politické umění v Praze a v Brně má nyní pravděpodobně nejhorší kvalitu za posledních 25 let. Primátoři nevědí, zda zítra nebudou vyměněni, a musejí se potýkat s útoky z vlastních řad, s přeběhlíky a nevypočitatelnými koaličními partnery. Ale ani oni sami nepřekypují politickým talentem.
Adriana Krnáčová neovládá minimálně polovinu svého vlastního klubu, Petr Vokřál zase vyjednává potají o nové koalici s opoziční ČSSD a pak se diví, že lidovci koaliční spolupráci vypovědí.
Obě politické scény jsou značně roztříštěné, což situaci ještě ztěžuje. Je to ale odraz bezradnosti voličů, kteří při vhození lístku do urny doufají, že nemůže přijít už nic horšího. Ale nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. S posledními volbami definitivně z vedení obou měst zmizely staré struktury přisáté na trubky veřejných zdrojů. Místo nich ale nastoupila garnitura nezkušených, kteří umějí udržet koalici bez hádek maximálně rok.
V Praze je po půl roce patová situace u konce. V Brně si na ni teprve zvykají. V obou případech je přitom prakticky nemožné složit jinou koalici než tu starou. Přesto tvrdohlaví konšelé stále zkoušejí další a další varianty.
Aby nakonec s velkou slávou představili koalici staronovou. Ve vyjádření obou primátorů se v poslední době více než kdy jindy opakuje sousloví „vrátit se k původnímu modelu“. Tak hlavně že jsme si to vyjasnili. Jen to chvíli trvalo.
Času je ale málo. Praha výrazně zaostává ve vývoji za dalšími středoevropskými metropolemi. A je to způsobeno právě nedostatkovým zbožím posledních let - absencí stabilní vlády.
Z nedávného průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi odbornou veřejností ve střední Evropě vyplynulo, že Praze ze všeho nejvíc chybí dlouhodobá vize rozvoje. V situaci, kdy hrozí, že české hlavní město nebude mít platný územní plán, se není čemu divit.
Brno je na rozdíl od Prahy ve své „váhové“ kategorii premiantem, pokud srovnáváme střední Evropu. Na jih Moravy míří nejvíc soukromých i státních investic do vědy a výzkumu z celé země. Město je nejen českou metropolí vysokého školství a soudnictví, ale už také IT nebo i kvalitních restaurací, kaváren a barů. Často o něm vydávají články prestižní světová periodika od New York Times po Guardian. Sami Brňané nezřídka tvrdí, že atmosféra ve městě je nejlepší za poslední čtvrtstoletí. A zrovna teď má v Brně převážit „nevláda“.
Vypadá to, že Brno zdraví Prahu a chce se konečně přiblížit svému nedostižnému konkurentovi. Ale Praha už dlouho není vhodným vzorem k následování. Bohužel.
Politické umění v Praze a v Brně má nyní pravděpodobně nejhorší kvalitu za posledních 25 let.
O autorovi| JAN NOVOTNÝ * novotnyj@mf.cz