Menu Zavřít

Broumy, Louny a cenzura aneb Když na jméně piva záleží

20. 6. 2020
Autor: Hynek Glos/Euro

Český craft má nové téma. Dvě špičkové značky se chytily kvůli svrchně kvašenému pivu.

Na den dětí se na profilu Rodinného pivovaru Zichovec objevila jedna z řady fotek s nerezovými ležáckými tanky v pozadí. Na ní ale překvapivě byl jednatel podniku Ondřej Husák s láhví čerstvě stočeného speciálu Double New Broumy (jehož název překrýval prsty) a nálepkou „Censored by pivovar Ma**ška“ na triku.

Druhý den se odehrálo další dějství tohoto příběhu, to už na stránkách Pivovaru Matuška. Majitel Adam Matuška napsal: „Pokud někdo chce New Broumy vařit jako pivní styl, tak budeme jedině rádi, ale název piva si necháme pro sebe.“ A spustila se smršť, jejímž výsledkem je, že lounský Zichovec musel změnit jméno svého nového speciálu.

Pivní diss

Český craft není na takový „diss“, použijeme-li hiphopovou hantýrku, dvou špičkových výrobců zvyklý. Poslední podobný povyk se spustil před pěti lety, kdy gigant Gambrinus vypustil na část českého trhu značku Patron, k níž se však veřejně nehlásil a která se prezentovala jako mini pivovar, byť nabízela piva z velké plzeňské varny. Záměrem bylo ukázat, že průmyslový produkt ve skutečnosti odpíračům chutná. Tímto momentem Gambrinus zdůraznil své válečné tažení proti craftu.

I minipivovarský trh se v Česku začíná smršťovat a doba romantismu zmizela. Ekonomický úspěch je i tady alfou a omegou. Což dokresluje i aktuální dění v trojúhelníku Broumy–Praha–Louny.

Spouštěčem byl nový pivní styl New Broumy, s nímž u Matušků v Broumech začali před rokem v zimě. Jde o svrchně kvašené pivo z ječného, pšeničného a kyselého sladu, pomerančové kůry a několika druhů chmele. „Třeba budeme mít štěstí jako ten, koho napadlo trochu ubrat na síle a hořkosti, aby vznikla session IPA, nebo ten, kdo hodil do ležáku trochu voňavého chmele, a vznikl India Pale Lager, či ten, kdo pivo zdžusovatěl, a zrodil se New England,“ věří u Matušků, že by se z New Broumy mohl jednou stát plnohodnotný styl. Zatím mu reklamu dělají jinak.

Jen jsme se chránili

Spor mezi Zichovcem a Matuškou ze začátku června nezůstal jen na úrovni dvou pivovarů, přenesl se i do výčepů. Třeba známý pražský craftový bar Dno pytle se vůči Matuškovi vymezil poměrně výrazně. „Původně se dneska mělo narazit pivo, které frčí, nový, revoluční pivní styl, který objede celý svět, ale holt zbytnělé ego a absence smyslu pro humor to trochu zašmodrchaly. Takže to budou buď New Louny, nebo Tropická kroketa,“ objevilo se na stránkách vinohradské pivnice v úterý 2. června. Bylo jasné, že ironicky myšlený příspěvek si dělá legraci z Matuškova emblematického piva Tropická raketa.

„Pivovaru Zichovec jsem nic nezakazoval, nenařizoval, vlastně jsem s nimi nijak nekomunikoval. Co se týče registrace názvu New Broumy, pouze jsme chránili sami sebe, aby nás někdo s registrací nepředběhl a my nemohli název Broumy používat, když v této obci sídlí náš pivovar. Nevaříme pouze New Broumy, ale také Broumy 12 % – spodně kvašený ležák,“ reaguje sám Adam Matuška.

Poprvé se prý o záměru Zichoveckých dozvěděl letos v dubnu. „Jediná komunikace za celou dobu se Zichovcem proběhla zhruba před měsícem a půl, kdy jsem se skrze Instagram dozvěděl, že vaří pivo.

Poprosil jsem je pouze, aby New Broumy nepoužili jako název, ale uvedli jej jako pivní styl,“ popisuje Matuška. „Až z internetu jsem se dozvěděl, že pivo samotné ani s našimi New Broumy potažmo Bílou perlou nemá nic moc společného, jelikož Zichovečtí použili do výroby piva laktózu a vanilkové lusky,“ dodává. Nedlouho poté si Pivovar Matuška požádal o ochrannou známku, aby si název New Broumy udržel pro sebe.

„Tuto skutečnost jsme se dozvěděli den před stáčením a rozhodně jsme nechtěli riskovat nějakou právní tahanici, která by mohla nastat. Proto jsme se rozhodli pivo pojmenovat New Louny, což je podobně skutečný pivní styl jako New Broumy.

Vše jsme samozřejmě brali s nadsázkou a vtipem,“ reaguje Ondřej Husák, jednatel Rodinného pivovaru Zichovec. Zároveň upozorňuje na to, že už před nimi si dal styl New Broumy do názvu jednoho ze svých ležáků i Zámecký pivovar Frýdlant. „Zde bylo vše v pořádku. Když jsme na sociální sítě umístili, že také budeme vařit pivo New Broumy, nastal problém. V tu dobu nám Adam (Matuška – pozn. red.) volal, že by nechtěl, aby se pivo jmenovalo New Broumy. Proč bychom pivo měli nazvat jinak, když Adam prohlašoval, že by si přál proslavit tento pivní styl? Proslaví ho tím, že to zakáže ostatním vařit? Proč bychom pivo měli nazvat jinak, když pivo se stejným názvem vařil pivovar Frýdlant a s ničím nebyl problém?“ pokládá Husák řečnické otázky.

Majitel zmíněného frýdlantského pivovaru Marek Vávra aktuální situaci vidí jako neúctu lidí z oboru k tradici. Než sám začal vařit New Broumy, Matušků se prý zeptal. „Adama si velmi vážím, udělal pro české minipivovarnictví strašně moc. Zavolal jsem mu, zda by mu to nevadilo,“ tvrdí Vávra.

Jsme zadobře

Minulé pondělí tak Husák se svými kolegy pivo představil podruhé, tentokrát už s novým názvem. Jmenuje se Double New Louny a podle popisu jde o dvakrát zastudena chmelený speciál White IPA.

Jak chutná, budou moct pijáci ochutnat i během oslav narozenin Pivovaru Matuška, které proběhnou v pražském podniku Dva kohouti, kam sám Adam Matuška objednal jeden sud z Loun. „Se Zichovcem jsme dle mého zadobře. Na internetu a v hospodách se řeší fotbal, hokej, politika, nevidím důvod, proč by se nemohlo řešit i pivo. Jen mě mrzí, když se debata vede na základě mylných či zkreslených informací a je zbytečně agresivní,“ myslí si Matuška.

MM25_AI

I když tedy prvotní romantismus se z českého craftu vytratil, zůstala v něm pitoresknost charakterizující jistou maloměšťáckost našich pivovarských. „Kauza New Broumy Louny“ je toho krásným příkladem.

  • Našli jste v článku chybu?