Menu Zavřít

Brusel vůči Varšavě zahájil proceduru kvůli spornému zákonu

29. 7. 2017
Autor: čtk

Evropská komise dnes oficiálně zahájila vůči Polsku proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy. Stalo se tak poté, co byl v polském úředním věstníku zveřejněn sporný zákon, ohrožující podle Bruselu nezávislost polských soudů. Komise dala Varšavě měsíc na to, aby odpověděla na spuštění zmíněné procedury, která by mohla vést k finančním sankcím. Polské úřady reagovaly prohlášením, že komise překračuje své kompetence.

Polský prezident Andrzej Duda toto pondělí oznámil, že bude vetovat dva zákony z balíku soudní reformy - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. V úterý ale podepsal třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi. Účinnosti má nabýt 14 dní po zveřejnění v úředním věstníku, kde byl publikován podle polských médií v pátek.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans ve středu varoval, že zveřejnění zákona ve věstníku povede ke spuštění procedury ze strany komise, připomněl server Onet.pl.

Hlavní výhrada Bruselu se týká diskriminace pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání. Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku; ministr má mít také právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů.


Polská policie prý špehuje demonstranty a opozici. Čtěte více

 Demonstrace v Polsku probíhají již několik měsíců


Takový model ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise ve středu, kdy také Polsku dala měsíc na to, aby uvedlo kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v Evropské unii.

Polské ministerstvo zahraničí v reakci na nejnovější krok komise uvedlo, že se chystá Bruselu odpovědět a vysvětlit údajný přehmat Evropské komise. „Je třeba zdůraznit, že sociální politika a organizace soudního systému je v kompetenci členských států,“ sdělil úřad polské tiskové agentuře PAP s odkazem na to, že důchodový věk soudců spadá do oblasti sociální politiky.

Nesouhlas s postupem Bruselu dal prostřednictvím ředitele svého úřadu najevo i prezident Duda, podle něhož se komise vydala do slepé uličky. „EK se ve věci polské reformy soudnictví pokouší silově hledat možnosti prosazení svých pravomocí, které v tomto případě zjevně postrádá,“ řekl PAP šéf Dudova úřadu Krzysztof Szczerski.

MMF24

List Gazeta Wyborcza dnes na svém webu napsal, že novelizovaný zákon o obecných soudech umožňuje ministru spravedlnosti (a současně generálnímu prokurátorovi) dosadit do funkcí 150 soudců, působících dosud na ministerstvu, jakož i prokurátory, kterým ministr Zbigniew Ziobro důvěřuje.

Dále čtěte:

Evropská komise přitvrdila. Polsko má měsíc na nápravu justiční reformy

Bruselská inkvizice neuspěje. Orbánovo Maďarsko stojí za Polskem

Přijdete o dotace, hrozí Jourová Polsku kvůli zákonu o nejvyšším soudu

Kaczyński: Soudní reforma projde přes prezidentské veto


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).