Menu Zavřít

Bruselská taškařice

3. 3. 2004
Autor: Euro.cz

(EURO 5/2004, 7/2004)

MM25_AI

Týdeník EURO otiskl článek zabývající se problematikou poskytování veřejných podpor a později v rubrice Dopisy reakci pana Stříbrného. V tomto textu se objevily nepřesnosti, a dokonce tvrzení vytržená z kontextu. Lze souhlasit s názorem pisatele, že o tom, zda podnik na trhu obstojí, či neobstojí, by měla rozhodovat konkurence. Je třeba souhlasit i s tím, že veřejná podpora může narušit hospodářskou soutěž.
V České republice provádí od května 2000 dohled nad poskytováním veřejné podpory Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten rozhoduje, zda je možné státní pomoc v jednotlivých případech udělit, tedy zda je navržená veřejná podpora slučitelná s právem Evropských společenství. Pokud ÚOHS zjistí, že se o veřejnou podporu nejedná, řízení zastaví. Poskytnutí veřejné podpory antimonopolní úřad rozhodně neiniciuje. Návrhy podávají poskytovatelé (ministerstva, krajské úřady, města a podobně). „Smyslem úsilí ÚOHS je, aby se vyloučila diskriminace jakéhokoliv soutěžitele, nikoliv to, aby veřejná podpora byla poskytnuta,“ opakovaně zdůraznil předseda ÚOHS Josef Bednář. Obecně lze konstatovat, že jakákoliv státní pomoc narušuje hospodářskou soutěž a může mít i negativní dopady. Stanovisko ÚOHS je v této věci konzistentní.
V případě Třineckých železáren podalo na základě usnesení Vlády ČR č. 1126 návrh na poskytnutí veřejné podpory této společnosti ministerstvo průmyslu a obchodu. O této případné veřejné podpoře se rozhoduje v rámci správního řízení, které bylo v souladu se zákonem přerušeno. V současné době probíhají o zmíněné problematice konzultace s Evropskou komisí. Lze tedy předpokládat, že výsledek bude v souladu s rozhodovací praxí českého antimonopolního úřadu, ale i Evropské komise a soudu první instance.
Kristián Chalupa,
odbor tisku a informací ÚOHS

  • Našli jste v článku chybu?