Jak může předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář veřejně prohlásit, že státní pomoc Třinci by eliminovala určité narušení hospodářské soutěže? Podotýkám, že vycházím výhradně z vašeho článku a jelikož týdeník EURO považuji za velice seriózní, beru tuto informaci za pravdivou. Jak může tuto myšlenku pronést člověk, který řídí úřad povolující měsíčně několik investičních pobídek. Copak ty soutěž nenarušují? Jakou kompenzaci dostávají především naše společnosti, které nemají na to, aby investiční pobídky získaly? Podle mého názoru jde o naprosto stejnou záležitost. Tyto skutečnosti však pro předsedu ÚOHS nejsou zajímavé natolik, aby se jimi vůbec zabýval a hodnotil škodlivý dopad investičních pobídek na soutěžní prostředí. Vždyť sám podepisuje všechna rozhodnutí.
Bednářův úřad má v oblasti veřejné podpory posuzovat pouze její slučitelnost s pravidly Evropské unie. Jakákoliv jiná vyjádření jsou irelevantní a navozují pocit, že v předmětné věci jde o jakýsi vedlejší zájem. Že by celá záležitost byla již předem rozhodnuta a správní řízení by bylo pouze formalitou? Pokud vím, zatím byly zahájeny konzultace s Evropskou komisí. Vyjádření pana Bednáře, alespoň podle Vašich informací, přišlo koncem minulého roku, takže další indicie.
Byl bych rád, kdyby se váš týdeník uvedenou záležitosti zabýval i z tohoto pohledu. Jistě to bude pro čtenáře zajímavé.
Závěrem musím dodat, že Třinecké železárny si žádnou státní pomoc nezaslouží. Zaslouží si spíše uznání, že mají tak schopný management, že v silné konkurenci dokáže obstát a generovat zisk.
Pavel Stříbrný, Plzeň
(PStribrny@seznam.cz)