Europarlament ukončil českému poslanci hájení
Nepřátelé Vladimíra Železného zajásali: Evropský parlament minulý týden na žádost české justice zbavil bývalého ředitele televize Nova europoslanecké imunity. Radovat se však může i sám Železný. Lepší příležitost pro předvolební zviditelnění své nové strany Nezávislí demokraté, než jakou bude jarní pokračování jeho soudních kauz, si totiž nemohl přát. A pokud justice do června příštího roku nevynese verdikt, není dokonce vyloučeno, že Železného pro změnu ochrání imunita českého poslance.
Žádné překvapení.
„Já k tomu žádný komentář nemám,“ řekl Železný minulý čtvrtek večer po příletu z Bruselu týdeníku EURO. „Byla to očekávaná věc, v podobných kauzách Evropský parlament ani jeho výbor imunitu nikdy nezachoval. Takže žádné překvapení,“ dodal. Sněm rozhodl aklamací téměř jednomyslně, pro vydání hlasovali i všichni čeští europoslanci.
Předseda senátu pražského městského soudu Dušan Paška pro týdeník EURO uvedl, že až obdrží od předsedy Evropského parlamentu oficiální informaci o Železného vydání, okamžitě nařídí hlavní líčení v kauze daňového úniku za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Jde o první, policejně údajně nejlépe zmapovaný případ z celkem tří kauz, pro něž byla Železnému imunita odebrána. Líčení by podle Pašky mohlo začít nejdříve v lednu 2006 a soudce počítá s účastí spoluobžalovaného čechoamerického galeristy George Novotného, který se ukrývá v USA. „Novotného vyrozumím,“ slibuje Paška. „Pokud bych to udělal oficiální žádostí přes ministerstvo, trvalo by to několik měsíců, ale mám na něj mailovou adresu. Ovšem pokud mi dá najevo, že nepřijede, už jsem vydal nařízení, že by bylo vedeno řízení proti uprchlému a líčení by mohlo proběhnout i v jeho nepřítomnosti,“ zdůraznil.
Strach o život.
Novotný je přitom klíčová postava. Pokud soud uvěří jeho tvrzení, že Železný po předchozí dohodě s Novotným nakoupil v Anglii a USA obrazy do své soukromé sbírky (mimo jiné i slavný Jákobův žebřík od Marka Chagalla), přičemž Novotný je dovezl do Česka fingovaně jako svůj majetek, protože jako cizinec nemusel platit daň, hrozí oběma mužům trest pěti až dvanácti let vězení. Železného obhájce Josef Monsport naopak dosud tvrdil, že jeho klient celní únik nechystal, Novotnému prý peníze na clo poskytl, ale ten se jej pak pokusil vydírat. „Kéž by přijel. Moc bych se na něj těšil,“ přeje si Železný Novotného účast při líčení. „On ale nepřijede, hrozí mu u nás totiž šestapadesát trestních kauz,“ domnívá se. Novotného advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient se trestnímu stíhání nevyhýbá, v Česku se prý ovšem bojí o život.
Paška už líčení ve věci obrazů dvakrát vyhlásil, poprvé v prosinci 2004, podruhé letos v březnu, projednání však zabránila nevyřešená Železného imunita.
Žádnou vazbu.
Politická scéna se čtvrtečním verdiktem Evropského soudu souhlasí. Například úřadující šéf ČSSD a vicepremiér Bohuslav Sobotka rozhodnutí uvítal a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer prohlásil, že věří v korektní a profesionální průběh trestního řízení. Europarlament Železného vydal pod podmínkou, že nebude českými orgány vzat do vazby a nebude mu znemožněn výkon poslaneckého mandátu. „O vazbě jsem vůbec neuvažoval, protože doktor Železný se k prvnímu hlavnímu líčení, které jsem nařídil, dostavil. Není nutné jej brát do vazby,“ ujistil Paška. Právě Paška však málem vydání Železného zhatil, když jej před časem, ještě než začalo soudní jednání, v médiích označil za pachatele trestného činu. Na porušení presumpce neviny v Bruselu upozornil Železný, když se snažil své stíhání vylíčit jako politickou záležitost.
Další dvě předmětné Železného kauzy ještě k soudu ještě nedorazily. Obvinění z poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises (CME), staronového majitele Novy, teprve řeší pražské městské státní zastupitelství. Ve stadiu policejního vyšetřování je pak případ krácení daní související s převodem obchodního podílu ve společnosti CET 21, která je držitelem licence na televizní vysílání. I v těchto případech Železný svou vinu popírá.
Bez nás to nepůjde.
S orgány činnými v trestním řízení má někdejší ředitele televize Nova co do činění od dubna 2001, kdy jej poprvé zatkla policie a postupně obvinila z několika trestných činů. Nepomohlo mu zvolení senátorem roku 2002, i tehdy byl zbaven imunity a dále vyšetřován.
Zatímco v časech opoziční smlouvy byl Železný spolu s Milošem Zemanem, Václavem Klausem a Václavem Havlem jednou z nejmocnějších veličin v zemi, dnes jeho vliv slábne. Jasně to bylo znát minulý čtvrtek na soukromé party politiků v pražském Paláci kultury, kde jej přítomní včetně expremiéra Zemana takřka ignorovali a na jeho projev reagovali jen vlažným potleskem. Přitom hostům z ODS a ČSSD připomněl důležitou věc: „Chtěl bych říct, že dvě strany nejsou dost. Že k tomu, aby tato země přežila, potřebujeme strany tři.“ Železný se netají plánem, že po volbách 2006 usedne jako lídr parlamentních Nezávislých demokratů do příští koaliční vlády. Soudní pře by mohla být tomuto skvělému řečníkovi jedinečnou předvolební tribunou.