Menu Zavřít

Bruselské Zlaté stránky

23. 8. 2006
Autor: Euro.cz

V evropské byrokracii působí na sedm stovek Čechů, často na zajímavých postech

Každý ví, že český expremiér Vladimír Špidla působí v Bruselu jako eurokomisař. Většina ví, že v Bruselu pracuje i bývalý český velvyslanec při OSN a NATO Karel Kovanda či bývalá ředitelka statistického úřadu Marie Bohatá. Pro evropské instituce ale pracují desítky dalších českých expertů. Často řeší daleko důležitější a složitější problémy než jmenované známé osoby. Celkem jich je nyní 672. Nejvíce jich působí v Evropské komisi (327), dále v Evropském parlamentu (včetně poslanců 184) a v Radě Evropské unie (57). Třiačtyřicet českých občanů pracuje u Evropského soudního dvora, dvacet ve Výboru regionů, sedmnáct u Evropského účetního dvora, třináct v Evropském hospodářském a sociálním výboru a jedenáct v Evropské investiční bance.

Evropská komise (Brusel)

Na státech nezávislá „vláda“ Evropské unie momentálně zaměstnává 22 517 lidí. Dle údajů Evropské komise, platných k 1. červenci 2006, má 228 z nich české občanství. Pro komisi také pracuje 61 českých externistů, devatenáct národních expertů (které platí vysílající stát nebo instituce, Evropská unie jim „dorovnává“ zvýšené životní náklady) a devatenáct stážistů. Nejvýše postaveným Čechem ve strukturách Evropské komise je pochopitelně komisař pro oblast zaměstnanosti, sociálních věcí a rovných příležitostí Vladimír Špidla.
Přestože člen Evropské komise má být zcela nezávislý na své „domácí“ vládě, „instalace“ komisařů často probíhá v zákulisní režii jednotlivých vlád, které prosazují své favority. Většina nižších pozic v komisi je už ale obsazována v náročných konkurzech (kromě členů komisařských kabinetů a jejich mluvčích).
Češi momentálně působí téměř ve všech ředitelstvích a agenturách spadajících do struktur Evropské komise. Nejvíce jich je na ředitelství pro překlady (52), následují Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti (10), Generální ředitelství pro vnitřní trh a služby (11), regionální politiku (10) a Úřad pro úřední tisky EU (9). Naopak žádní Češi se zatím neprosadili do Skupiny politických poradců Evropské komise, v ředitelství pro rybářství a námořní záležitosti, Útvaru vnitřního auditu a Úřadu pro infrastrukturu a logistiku Evropské komise.

Barták Karel. Donedávna bruselský zpravodaj České tiskové kanceláře je vedoucím oddělení pro mládež Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise.

Bouda Pavel. Bývalý novinář, dlouholetý zpravodaj České televize v Bruselu. Člen kabinetu eurokomisaře Špidly, spoluvytváří jeho komunikační strategii, píše mu projevy. Obhospodařuje také jeho internetové stránky.

Budínová Lenka. Má na starosti mezinárodní vztahy a koordinaci v rámci Euratomu na Generálním ředitelství pro energetiku a dopravu.

Budňáková Tereza. Pracuje na Generálním ředitelství pro zemědělství, má na starosti vyhlašování a monitoring tržních zemědělských intervencí v rámci EU.

Červová Daniela. Bývalá ředitelka pražského Informačního centra Evropské unie má v Bruselu v evropském úřadu pro výběr personálu EPSO na starosti správu „reserve listů“ - tedy seznamy lidí, kteří úspěšně prošli evropskými testy a ucházejí se o práci v institucích unie.

Deylová Lenka. Asistentka eurokomisaře Špidly. Sestavuje mu program, má na starosti finanční záležitosti.

Frouzová Magdalena. Bývalá novinářka nyní působí jako asistentka eurokomisaře Špidly. Stará se mu o protokolární záležitosti, zajišťuje komunikaci s podřízeným ředitelstvím pro zaměstnanost.

Jařab Jan. Bývalý zmocněnec české vlády pro lidská práva je momentálně členem kabinetu eurokomisaře Špidly. Zabývá se problematikou ekonomické migrace, diskriminace na pracovním trhu a integrací hendikepovaných.

Karlík Martin. Zaměstnanec ministerstva práce a sociálních věcí pracuje na Generálním ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti¨Evropské komise. Zabývá se rovností žen a mužů na trhu práce, v oddělení strategie zaměstnanosti hodnocením politiky zaměstnanosti a pořádáním tematických seminářů o Evropské strategii zaměstnanosti.

Kovanda Karel. Po Vladimíru Špidlovi nejvýše postavený Čech ve strukturách Evropské komise. Bývalý český velvyslanec při OSN a NATO získal v Bruselu post zástupce generálního ředitele Komise pro zahraniční vztahy. Má na starosti multilaterální vztahy Evropské unie se Severní Amerikou, východní Asií, Austrálií, Novým Zélandem a státy Evropského hospodářského prostoru. Do jeho agendy spadají i vztahy s multilaterálními organizacemi, jako jsou OSN či OBSE, a obecně koncepce společné evropské zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky.

Kovaříková Dana. Pracuje na Generálním sekretariátu EK jako koordinátorka odboru pro bezpečnost a vnější vztahy a veřejná vystoupení prezidenta Evropské komise.

Krejza Michal. Od roku 2003 pracuje v odboru „Kosovo“ Generálního ředitelství pro rozšíření. Má na starosti budování institucí a vládních struktur v Kosovu. V letech 1968 až 1989 žil v Nizozemsku. Poté se vrátil do Prahy, působil v Delegaci Evropské komise, vedl předvstupní sekci. Později se stal vedoucím politické sekce Delegace EK v estonském Tallinnu.

Kučírek Tomáš. Působí od roku 2005 v Generálním ředitelství pro daně a cla, je vedoucím oddělení, které řeší problematiku suspenze cel a celních kvót a jejich řízení.

Laňová Iva. Členka kabinetu eurokomisaře Špidly. Bývalá diplomatka, pracovala na české misi při Evropské unii v Bruselu. Nyní má na starosti vztahy s Evropským parlamentem a evropským ombudsmanem, řeší mimo jiné i otázky rovných příležitostí mužů a žen.

Levíček Jaromír. Bývalý mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku pracuje už rok v Bruselu. V Generálním ředitelství pro vnější vztahy Relex je zařazen do odboru Blízký východ. Přesně zní název jeho pozice „mezinárodní koordinační úředník - Západní břeh a Pásmo Gazy“.

Lobkowicz Wenceslas. Od roku 2005 řídí oddělení pro vztahy s Rumunskem v Generálním ředitelství pro rozšíření. V 90. letech se na stejném ředitelství zabýval problematikou komunikační strategie před rozšířením unie.

Holub Ladislav. Úředník protiteroristického odboru Generálního ředitelství „Spravedlnost, svoboda, bezpečnost“.

Horelová Eva. Postáži v Evropském parlamentu prošla konkurzem a získala post úřednice informačního a komunikačního odboru Generálního ředitelství pro vnější vztahy Relex.

Malý Radek. Pracuje jako vedoucí oddělení pro analýzu zaměstnanosti Evropské unie v Generálním ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Evropské komise.

Maršálová Petra, momentálně úřednice Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Má na starost problematiku sociálního dialogu. Kariéru začínala na českém ministerstvu zahraničních věcí.

Meduna Michal. Na českém ministerstvu práce a sociálních věcí se zabýval volným pohybem osob, migrací a integrací cizinců. V roce 2004 byl vyslán jako národní expert do Evropské komise, na Generální ředitelství Spravedlnost, svoboda a bezpečnost. V Bruselu zodpovídá za všechny právní aspekty volného pohybu občanů unie a jejich rodinných příslušníků a zahajuje řízení s členskými státy za porušení komunitárních povinností v oblasti volného pohybu osob.

Miko Ladislav. Od roku 2005 vede Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise. Před svým příchodem do Bruselu působil jako náměstek českého ministra životního prostředí.

Mocová Dana. Vedoucí české sekce národních expertů. Pracuje na Generálním ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise. Do Bruselu ji vyslalo ministerstvo financí. Ověřuje systém řízení a kontrol uplatňovaných na platebních agenturách, které jsou odpovědné za unijní fondy EAGGF a SAPARD. Provádí kontroly přímo na místě v členských i kandidátských státech.

Pacholík Otto. Je pověřen vedením Generálního ředitelství pro překlady Evropské komise.

Pánek Jan. Od října 2005 vedoucí oddělení TREN C3 (uhlí, ropa, sledování trhu) Generálního ředitelství pro energetiku a dopravu.

Páv Martin. Koordinátor Generálního ředitelství pro rozvojovou pomoc Úřadu pro spolupráci a pomoc EuropeAid. Řeší smluvní konflikty v rámci poskytování rozvojové pomoci. Zaměstnancem komise je od roku 1991, měl na starosti například projekty Phare v oblasti restrukturalizace českého finančního sektoru.

Plecitý Jiří. Pronikl jako vůbec první Čech do nejužšího týmu spolupracovníků nečeského komisaře. Plecitý je členem kabinetu komisaře pro oblast podnikání a průmyslu Güntera Verheugena. V Bruselu začínal jako zaměstnanec ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti Ecofin.

Pokorná Ilona. Má na starosti projekty v rámci vysokoškolského programu Erasmus - Jean Monnet v Generálním ředitelství pro vzdělání a kulturu, agentuře EACEA. Pro Evropskou komisi pracuje už od roku 1986.

Povolný Pavel. Zaměstnává ho české ministerstvo zemědělství. V Bruselu byl jako národní expert umístěn na Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova. Nejprve působil v oddělení obilovin, kde měl na starosti intervenční nákupy. Od ledna 2005 pracuje v nově založeném oddělení přímých plateb jako desk-officer pro Českou a Slovenskou republiku.

Rohanová Sylvie. Do Bruselu odešla z odboru koordinace pomoci EU Centra pro zahraniční pomoc ministerstva financí. Nyní pracuje na Generálním ředitelství pro vzdělání a kulturu, má na starosti program Comenius-Grundtvig a e-learning.

Štrossová-Brandová Kateřina. Do Belgie ji vyslalo ministerstvo zemědělství. Pracuje na Generálním ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, v sekci horizontálních aspektů rozvoje venkova, v oddělení Politiky kvality zemědělských produktů. Zabývá se zejména posuzováním žádostí o zápis chráněných zeměpisných označení, označení původu a tradičních specialit.

Šustrová Lenka. V Generálním ředitelství pro obchod monitoruje a dále prošetřuje obchodní ochranářská opatření třetích zemí vůči státům Evropské unie.

Uhlíř David. Působí jako český národní expert na Generálním ředitelství pro výzkum, kde se nejprve věnoval analýzám výzkumné a technologické politiky, od roku 2004 především regionálním aspektům výzkumné politiky a jejím vztahům se strukturálními fondy.

Uhlíř Karel. Působí v Generálním ředitelství pro daně a cla. Má na starosti plánování a rozvoj počítačového tranzitního systému NCTS a elektronického výběru cel.

Velecká Hana. Úřednice Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Pracuje v odboru, který má na starosti Lucembursko, Portugalsko a Českou republiku.

Rada EU (Brusel)

Mezivládní Rada Evropské unie se schází v různých ministerských konfiguracích dle projednávaného tématu. Ministři a úředníci členských zemí ale mají neustále k dispozici generální sekretariát a nejrůznější odborné útvary. Nyní v ní pracuje pětapadesát Čechů. Klasických zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou je pětačtyřicet (22 administrátorů a 23 asistentek a asistentů). Počet doplňuje deset úředníků se smlouvou na dobu určitou. Většina z českých občanů obstarává pro Radu EU překladatelské a tlumočnické práce.

Bližkovský Petr. Pracuje od roku 2004 ve funkci ředitele pro ekonomickou a regionální politiku v Generálním sekretariátu Rady EU.

Buriánek Jiří. Vedoucí ředitelství Generálního sekretariátu Rady Evropské unie pro oblast průmyslové politiky, výzkumu, energetiky (včetně problematiky jaderné energie). Z Československa odešel už v roce 1968. Žil v Německu, zabýval se problematikou pošt. Pro Evropskou komisi pracuje od roku 1993.

Černý Pavel. Zastupuje Českou republiku v nově vzniklé Evropské obranné agentuře EDA.

Hrdlička Petr. Vede od roku 2005 oddělení konferencí v Generálním sekretariátu Rady EU a je přímo zodpovědný za organizační zajištění veškerých jednání rady v Bruselu i v jednotlivých členských zemích unie, včetně pravidelných summitů.

Salvet Martin. Předtím, než začal pracovat pro EU řídil odbor evropské spolupráce na českém ministerstvu životního prostředí. Nyní pracuje na Generálním ředitelství pro životní prostředí a civilní ochranu Generálního sekretariátu Rady EU.

Evropská investiční banka (Lucembursko)

Ondrejička Dušan. Od srpna 2003 působí jako jeden z tiskových mluvčích Evropské investiční banky v Lucemburku. Má na starosti nové členské státy a Bulharsko s Rumunskem. Začínal jako tiskový mluvčí Delegace Evropské komise v Praze.

Pilip Ivan. Bývalý český ministr školství a financí je místopředsedou řídicího výboru Evropské investiční banky. Řídí aktivity banky při budování transevropských sítí, spolufinancování projektů z Kohezního fondu EU a projekty v Polsku, na Slovensku a v České republice. Pilip ve své funkci skončí v květnu 2007. Do evropských struktur by ráda vstoupila i jeho manželka Lucie. Dělá si ambice na řízení Zastoupení Evropské komise v Praze.

Evropský parlament (Brusel, Štrasburk, Lucemburk)

V Evropském parlamentu pracuje 112 Čechů. Plus 24 českých europoslanců a jejich 48 asistentů, pochopitelně. Celkem tedy 184 lidí s českým pasem. Většina českých zaměstnanců, kteří prošli (na rozdíl od poslaneckých asistentů) řádným konkurzem, působí v nezávislém parlamentním sekretariátu a v sekretariátech jednotlivých politických frakcí.

Boháč Libor. Bývalý český diplomat ověřuje pro sekretariát Evropského parlamentu přesnost překladů textů z a do češtiny.

Homolová Irena. Bývalá zaměstnankyně nadace Konrad Adenauer Stiftung v Praze a později Generálního ředitelství pro vnitřní trh a služby Evropské komise v Bruselu nyní pracuje v sekretariátu Evropského parlamentu. Je administrátorkou oddělení, které se zabývá ekonomickou politikou a ochranou spotřebitele.

Hruška Karel. Vedoucí českého překladatelského oddělení Evropského parlamentu v Lucemburku.

Společné výzkumné centrum EU (Ispra, Itálie)

Říha Zdeněk působí jako odborný asistent na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a v současné době pracuje jako národní expert ve Společném výzkumném centru EU v italské Ispře v Institutu bezpečnosti a ochrany občanů. Je odborníkem na biometrické autentizační systémy a čipové karty. Pracuje na projektu bezpečnosti hranic.

Ústav EU pro životní prostředí a udržitelný rozvoj (Ispra, Itálie)

Younis Jalal (původem Iráčan) patří k předním českým odborníkům na vodní zdroje a povodňové situace. V současné době pracuje jako český národní expert na evropském projektu pro předpověď a včasné varování před povodněmi v Ústavu Evropské unie pro životní prostředí a udržitelnost v italské Ispře.

Evropský statistický úřad Eurostat (Lucembursko)

Bohatá Marie. Bývalá předsedkyně Českého statistického úřadu působí od prosince 2004 ve funkci zástupkyně generálního ředitele Eurostatu v Lucemburku. V rámci Eurostatu má na starosti komunikaci s národními statistickými úřady členských zemí unie a s mezinárodními institucemi (OSN, MMF, OECD).

Čapek Aleš. Působí od října 2005 jako vedoucí oddělení G.2. pro statistiku mezinárodního obchodu, metodologii a klasifikaci.

Půlpánová Lenka. Působí od roku 2003 v Eurostatu v oddělení vládních financí, kde se zabývá zejména metodologií výpočtu vládního deficitu a dluhu a maastrichtskými fiskálními kritérii. Je také tajemnicí pracovní skupiny pro statistiku vládních výdajů a vedoucí několika Phare projektů v oblasti statistiky vládního sektoru.

Evropský soudní dvůr (Lucembursko)

U Evropského soudního dvora pracuje 43 Čechů.

Malenovský Jiří. Bývalý soudce brněnského Ústavního soudu získal v roce 2005 mandát soudce Evropského soudního dvora.

Evropský účetní dvůr (Lucembursko)

Evropský účetní dvůr zaměstnává sedmnáct českých občanů.

Kinšt Jan. Bývalý zaměstnanec českého Nejvyššího kontrolního úřadu je od května 2004 členem Evropského účetního dvora. Je zpravodajem skupiny III – vnější akce.

Výbor regionů, Evropský hospodářský a sociální výbor (Brusel)

V této evropské instituci momentálně působí 33 Čechů (20 - 13).

bitcoin_skoleni

Franková Markéta. Od října 2004 vedoucí Společného překladatelské oddělení pro Výbor regionů a Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu.

Zastoupení institucí, firem a lobbistických agentur

  • Agrární komoru a Zemědělský svaz zastupuje v Bruselu Karel Matoušek.
  • Česká podnikatelská reprezentace při Evropské unii (CEBRA) zastupuje společně Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy a Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů s podporou ministerstva průmyslu a obchodu. Reprezentaci řídí Blanka Jakubcová.
  • České centrum sídlí v budově českého velvyslanectví. Řídí ho Petr Polívka a Yvetta Firlová.
  • CzechInvest má v Bruselu speciální kancelář pro záležitosti Evropské unie.
  • Akademii věd ČR zastupuje CZELO - Česká kancelář pro výzkum a vývoj. Řídí ji Ivo Šanc.
  • Pobočku CzechTrade řídí Pavla Drlíková.
  • České dráhy reprezentuje Jan Raym.
  • Pobočku ČEZ vede bývalý československý diplomat Karel Lukáš.
  • V Bruselu má své zastoupení i česká překladatelská agentura Skřivánek.
  • BXL Consulting poskytuje strategické poradenství a lobbing. Partnery firmy jsou první český eurokomisař Pavel Telička, bývalý diplomat Petr Ježek a společnost Becker a Poliakoff Consulting.
  • Interel European Public Affairs & Corporate Communication nabízí poradenství v oblastech evropských záležitostí, vztahů se státními institucemi a PR. Jde o součást skupiny Interel Management Group, která je jednou z předních poradenských firem v Belgii. Hlavním jednatelem společnosti je Karel Firla.
  • M.M.C. Euroconsult je zaměřena na průmyslové a obchodní poradenství a nabízí specializované služby pro české i zahraniční společnosti.
  • Prague Brussels Advisory Group je česká poradenská firma působící v oblasti Evropské unie Public Affairs. Jejím zakladatelem je bývalý český ministr zahraničí Josef Zieleniec.
  • SN Consultancies je lobbistická a poradenská firma, jež se zabývá hlavně poradenstvím v oblasti evropských záležitostí a fondů unie. Jednatelkou společnosti pro Česko je Petra Ringroseová.

Kontakty na všechny zaměstnance evropských institucí, včetně Čechů, jsou na adrese: europe.eu/whoiswho

  • Našli jste v článku chybu?