Menu Zavřít

Brusle na asfalt

1. 12. 2003
Autor: Euro.cz

PŘIPADÁTE SI STAŘÍ, ABYSTE VYRAZILI NA IN-LINE BRUSLE? CO VÁS NEMÁ! JESTLI PÁNOVÉ V MLÁDÍ ASPOŇ OBČAS ZAŠLI DO TĚLOCVIČNY NEBO ŽENY CHODILY NA RYTMIKU ČI DOKONCE GYMNASTIKU, V POHODĚ TO TĚM MLADÝM NANDAJÍ.

Pro neklidné mládí i pokročilé veterány

V téměř každém velkém městě jsou okruhy, kde se dá jezdit pro zlepšení fyzičky. Obvykle jsou v parcích, někde poblíž najdete půjčovnu a po asfaltu se prohánějí lidé středního věku v přiléhavých sportovních úborech. Známý je například areál v Benátkách nad Jizerou, kde se jezdí rychlobruslařské závody, parkové cesty v Praze na Letné, které jsou doménou rekreačních bruslařů, nebo ovál v tatranském Smokovci, na kterém v létě trénuje slovenská hokejová reprezentace.

AKROBACIE

Teenangeři na in-linech se dělí se skateboardisty o skateparky. Ty mohou mít podobu speciálních vybetonovaných bazénů, skoků a umělých překážek nebo jen několika dřevěných ramp na parkovišti. Většinou je najdeme u základních škol, ale také na neformálních místech, jako jsou schody, zábradlí a vyasfaltované plochy u veřejných budov. Hoši i slečny vypadají jinak než starší kondiční bruslaři - často nosí přilby a chrániče. Elastické trikoty nahrazují plandavými mikinami a kalhotami s rozkrokem u kolen.

POHODA VERSUS ADRENALIN

Nenapravitelní milovníci městské romantiky vyrážejí na průzkumné výpravy do center velkých aglomerací, nevyhýbají se ani metru, pasážím či pohyblivým schodům. Jejich protějšky, kteří preferují především přírodu, využívají cyklostezky. Známé jsou desítky kilometrů dlouhé trasy v lednicko-valtickém zámeckém areálu, často se jezdí v Praze ve Stromovce nebo podél vltavských nábřeží. Oblečení na bruslařské túry bývá jednoduché - elastické kalhoty, triko, vesta, cyklistická přilba, chrániče na kolena a batůžek s náhradními botami. Nikdy nevíte, zda se nebudete vracet hromadnou dopravou či dokonce pěšky. Koho přestalo bavit trénovat ve skateparku a zároveň ho neuspokojuje poklidné ježdění po cyklostezkách, může vyzkoušet něco ostřejšího. Různé partičky mají najety dlouhé sjezdy, které vedou několik kilometrů stále z kopce. Jde to hlavně ve městech, která neleží v rovině, například v Brně, Ústí nad Labem či Praze. Všichni vědí, že to není úplně legální a bezpečné, protože se bruslí i po silnicích, přeskakují se schody nebo je nutno kličkovat mezi chodci. Pamětníci vzpomínají například na partu okolo bratří Formanů, která koncem osmdesátých let sjížděla Evropskou (dříve Leninovu) ulici v Praze a auta je míjela „stovkou“ jen o pár decimetrů.

JAK PADAT

Nejhorší variantou je padnout jako podťatý strom. Když už nemůžete nic dělat a letíte vzduchem, pokuste se aspoň sbalit do klubíčka, nastavte loket, koleno nebo bok. Předpokládáme totiž, že tahle místa máte opancéřovaná chrániči a tak možná nepřijdete ani k velkým odřeninám. Nebezpečné je se rozplácnout přímo na záda nebo břicho, protože tam vás nic neochrání a navíc hrozí zranění páteře. Pád po zádech znamená i otřes mozku - a to i v případě, že nosíte přilbu. Pokud ne, tak pán bůh s vámi, protože nejzranitelnějším místem je týl, zvláště pokud se potká s obrubníkem nebo jinou ostrou hranou. Pozor na zdánlivě lehké pády na zadek. Reflex nás totiž nutí strčit si pod něj ruku, čímž si vážně pochroumáme zápěstí.

CO NA SEBE

Prádlo

Ponožky, kalhotky nebo slipy a top nebo triko jsou nejlepší z tak zvaných funkčních materiálů jako je třeba craft nebo moira, protože rychle odvádějí pot od těla.

Přilba

Na kondiční jízdu poslouží cyklistický model. Ve skateparku je potřeba speciální helma, která chrání zátylek a spánky.

Chrániče

Zejména pro začátečníky jsou důležité chrániče zápěstí a dlaní. Běžně se nosí ochrana kolen a loktů a extrémní kousky jistí jezdci pomocí chráničů páteře.

NA ČEM JEZDÍ IN-LINISTÉ V ZIMĚ?

Skateboardeři mění na zimu skejt za snowboard - to dá rozum. Co mají ale dělat jezdci na kolečkových bruslích? Ti, kteří zrovna nejezdí na ledním stadionu, brázdí sjezdovky na moderních krátkých lyžičkách. Skandinávští vynálezci lyží by se jistě divili, kdyby viděli jejich roztodivné tvary a anglická pojmenování.

* Funcarver - délka 140 až 160 cm ještě zaručuje normální jízdu po sjezdovce, ale díky hlubokému vykrojení jsou lyže určené pro krájení ostrých oblouků s velkými náklony.

* Skicross (4cross) - relativně normální lyže, které slouží pro závody ve sjezdu v ledo-sněhovém korytě. Do každé rozjížďky startují čtyři závodníci současně, a kdo je v cíli nejdřív, ten vyhrává.

* Shorts - souhrnné označení pro lyže o délce 100-140 cm. Používají se především do snowparků, jejichž umělé překážky byly dosud doménou snowboardistů. Na rekreační sjezdovkové sjíždění jsou málo stabilní.

MM25_AI

* Skiboards - široké lyžičky kratší než jeden metr jsou vhodné především pro začátečníky, kteří nechtějí procházet dlouhým kurzem jízdy na normálních lyžích, ale hned se chtějí vozit zkopce. Speciály pro jízdu v U-rampě se nazývají twintip, airstyle nebo airslope.

* Bigfoots - lyže, které o mnoho nepřesahují velikost nohy. Slouží především ke hraní na krátkých, ale dobře upravených svazích. Není potřeba hůlek ani bezpečnostního vázání, zatáčky se na nich vykrajují velmi snadno a pohyb připomíná klasické bruslení nebo asfaltový in-line.

  • Našli jste v článku chybu?