Za nepříjemné považují respondenti Manažerského barometru rozšíření nemoci šílených krav do České republiky. Podle jejich názoru však nehrozí, že by tento fakt nějak výrazně ohrozil hospodářství státu.
Většinou se manažeři shodují na tom, že pokud okolní země úplně nezablokují vývoz českých potravinářských výrobků, ekonomika státu by neměla být narušena. Pokud se ale ředitelé negativního dopadu BSE na českou ekonomiku obávají, tak zejména kvůli reakci zahraničí.
Například tento manažer soudí: „Strach mám především z různých forem embarga, které na Česko mohou cizí země uvalit. To může být horší než pokles domácí poptávky. Rozhodně se nebojím, že by se v českých hospodách začalo vařit méně guláše.
Padl i názor, že následky rozšíření nemoci do Česka hospodářství pocítí, ale vypořádá se s tím. „Krátkodobě to bude pro ekonomiku nepříjemné. Ale myslím si, že jako tuto hrozbu přežily ostatní státy, tak ani naše ekonomika nebude výjimkou, soudí jeden z respondentů. „Největším paradoxem je, že ti zemědělci, u kterých se BSE vyskytla a jsou pojištěni, dopadnou dobře – dostanou pojistku a náhrady od státu. Zato ti, kterých se nemoc netýká, nedostanou nic a navíc klesá poptávka po mase. To je pěkný Kocourkov… Čistě ekonomicky pojal debatu tento manažer: „Vybití části domácího dobytka zlepší poměr nabídky a poptávky, takže nálady na vydržování nekonkurenceschopného odvětví zaplatí spotřebitelé přímo vyšší cenou, a nikoliv hůře odůvodnitelnou formou dotací ze státního rozpočtu nebo EU. A navíc, zákaz dovozu masa z kterékoli země, kde se zjistí jeden případ BSE mezi mnoha miliony kusů dobytka, pomůže udržet vyšší domácí ceny vyloučením levnější zahraniční konkurence.