Menu Zavřít

BUBLINA SPLASKLA

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

SPT Telecom

Ať už se to sociálnědemokratické vládě líbí nebo ne, TelSource je v SPT Telecom vlastním pánem. Zaručuje mu to akcionářská smlouva - podle ní má při řízení běžného provozu volnou ruku.

Nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource přineslo do České republiky, respektive do akciové společnosti SPT Telecom, částku 1,32 miliardy dolarů na rozvoj telekomunikační sítě a ještě přívažek ve výši 135 milionů dolarů na kultivaci lidských zdrojů. TelSource se tak stal největším přímým zahraničním investorem v této zemi. Seskupení nizozemské a švýcarské telekomunikační společnosti přitom nikdy vlastní nabídku české straně nepředložilo, celé jednání proběhlo v opačném sledu: Česká v láda vypracovala podmínky, které měl uchazeč o podíl na SPT Telecom splnit a zájemce mohl buď nabídku bez diskusí přijmout jako celek, anebo odstoupit.

Akcionářská smlouva, podepsaná dne 10. července 1995 Michalem Hrubým a Romanem Češkou z a Fond národního majetku, Svatoslavem Novákem a Jiřím Němcem za SPT Telecom a Besselem Kokem za TelSource, je tedy podle této verze produktem z české dílny. „Akcionářská smlouva neobsahuje žádné tajemství, prohlásil John Klein Bluemink, nynější prezident TelSource, minulý týden na tiskové konferenci v Praze, když předal text smlouvy přítomné novinářské obci. Tvrdil, že na zveřejnění se dohodly všechny tři smluvní strany, přestože na tiskové konferenci byla zastoupena jen společnost SPT Telecom, a to místopředsedou představenstva Besselem Kokem, a konsorcium dvěma představiteli, prezidentem Blueminkem a generálním ředitelem Lampem. Všichni původem z TelSou rce či ještě lépe - z nizozemské společnosti KPN, která je spolu se švýcarským Swisscomem akcionářem TelSource. Fond národního majetku, tedy třetí smluvní strana, se na tiskovou konferenci nedostavil. Podle vlastního vyjádření proto, že nebyl pozván , podle vyjádření Bessela Koka z důvodů neznámých.

Firmu řídí Holanďani

„Fond (národního majetku) souhlasí s ustanoveními této smlouvy, která umožňují strategickému partnerovi plnit aktivní úlohu v řízení SPT a vykonávat kontrolu každodenních záležitostí SPT, říká se hned v úvodních ustanoveních akcionář ské smlouvy. Provozní řízení firmy má v rukou Provozní výbor, jehož právní nárok na existenci v rozhovoru pro týdeník EURO zpochybnil sám ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám. Výbor má pět členů jmenovaných představenstvem, přičemž tři z nich navrhuje strategický partner (TelSource). Představenstvo SPT Telecom má devět členů, z nichž šest navrhuje FNM a TelSource jen tři. Představenstvo se věnuje především strategickým a finančním záležitostem. Smlouva zavazuje akci onáře, tedy jak Fond národního majetku, tak TelSource, aby ke zřízení a zachování provozního výboru přiměli představenstvo.

Konstrukci provozního výboru považuje TelSource i SPT Telecom (ovšem ústy Bessela Koka) za vyváženou, protože výbor je řízen představenstvem, kde prim hraje český akcionář. Provozní výbor se může bez schválení představenstva nejen věnovat denní ope rativě, ale realizovat i opatření, zahrnutá vždy ve schváleném ročním podnikatelském záměru. Tento záměr či spíše jeho návrh však každý rok předkládá představenstvu opět sám provozní výbor.

Kam se ziskem

Akcionářská smlouva říká nemilosrdně: do data ukončení platnosti smlouvy se veškeré zisky SPT Telecom musí vkládat zpět do firmy, smějí se využít na modernizaci, renovaci a zlepšení majetku SPT a jiné posílení pozice SPT. Smlouva výslovně zavaz uje akcionáře, aby výplatě dividend zabránili. Pokud se tedy zisky SPT Telecom zvýšily za tři roky ze 7,2 na 18,6 miliardy korun, neměli z toho akcionáři nic, s výjimkou naděje, že se zhodnocují akcie firmy.

Až platnost akcionářské smlouvy skončí, a pokud pak budou akcie společnosti kótovány na uznávané burze v České republice, v Evropské unii nebo ve Spojených státech, jsou akcionáři podle smlouvy připraveni přijmout takovou dividendovou pol itiku, která by odpovídala postavení SPT Telecom jako společnosti s veřejně obchodovatelnými akciemi.

Akcie, které drží oba hlavní akcionáři, zatím k obchodování určeny nejsou. Navíc strategický partner na ně nesmí zřídit ani zástavní právo, a dokonce nesmí ani uzavřít smlouvu či opci o jejich převodu. Bez souhlasu Fondu národního majetku se TelSource nesmí ani sloučit či jinak spojit s třetí osobou. Na druhou stranu se fond zavazuje, že si ponechá v rukou nejméně 24 procent akcií, nebo takový podíl, aby spojené síly fondu a TelSource činily minimálně 51 procento všech ak cií SPT Telecom. Fond ovšem ve smlouvě upozorňuje, že jeho dlouhodobým záměrem je akcie SPT Telecom prodat. A možná dokonce všechny.

Další partner - KPN

MM25_AI

TelSource zatím vlastní 34 procenta akcií a akcionářská smlouva mu zakazuje, aby získal podíl větší, pokud by mu k tomu Fond národního majetku nedal souhlas. Nicméně KPN dnes má v rukou už asi dalších šest procent akcií SPT Telecom. Podle Blueminka by však TelSource za jistých podmínek rád svůj podíl v SPT Telecom zvýšil, a pokud se stát rozhodne prodávat, bezpochyby projeví zájem. Jednání prý probíhají. A kdo se jich účastní? Nejen TelSource, což je samozřejmé, ale také KP N. Bessel Kok týdeníku EURO rovnou řekl, že podle jeho názoru by se dalším partnerem v Telecomu klidně mohla stát i tato nizozemská společnost, která ostatně má navrch i v TelSource, neboť tam na ni připadá s padesáti a jedním pr ocentem těsně nadpoloviční většina. A vzhledem k tomu, že všichni zástupci TelSource, kteří na té či oné úrovní fungují v Telecomu, jsou z Nizozemska, lze soudit, že KPN má v TelSource (a potažmo v Telecomu) větší vliv, než by tomuto těsně nadpolovičnímu podílu odpovídalo.

K jisté úpravě akcionářské smlouvy je TelSource připraven. Včetně toho, že by se telekomunikační trh v České republice otevřel dřív, než smlouva předpokládá, tedy před rokem 2001. Když český stát nabídne něco za něco.

  • Našli jste v článku chybu?