Menu Zavřít

Bude hlad?

27. 4. 2011
Autor: Euro.cz

Ceny potravin

MM25_AI

Ceny potravin v posledním roce opět vyvolávají obavy, že se zopakuje situace z roku 2008, kdy dosáhly historických hodnot. Údaje za letošní březen sice naznačují, že ceny na světových trzích mírně poklesly, jsou však stále o 36 procent vyšší než před rokem. A u některých komodit byl meziroční skok opravdu vysoký: u kukuřice například o 74 procent.
Také příčiny jsou podobné, opět jde o kombinaci faktorů na straně poptávky i nabídky, navíc podpořené vysokými cenami ropy, nízkými úrokovými sazbami ve světě a atraktivitou investic do komodit oproti alternativám. V řadě významných produkčních zemí se promítlo do cenového nárůstu nepříznivé počasí, ať již sucho nebo záplavy.
Nárůst cen má samozřejmě největší dopad na rozvojové země, především na ty, které jsou čistými dovozci ropy a potravin. Inflace u potravinářských položek pochopitelně nejvíce zasahuje rozpočty chudých domácností, jež v méně rozvinutých zemích na nákup potravin věnují přes polovinu, a někdy až tři čtvrtiny svých disponibilních příjmů.
Drahé potraviny mají přímý politický dopad: nepokoje v arabských zemích do značné míry souvisejí nejen s nesvobodou tamních autokracií, ale i s vysokým vzestupem životních nákladů tažených právě základními potravinami. Běžnou a pro světový trh velmi nepříjemnou reakcí vlád jsou ochranářská opatření v podobě zákazů vývozu nebo zvýšených vývozních cel, která navíc oslabují stimuly pro farmáře zvýšit osevní plochy.
Vzestup cen ropy (a zemního plynu) se pak promítá do cen zemědělských vstupů – hnojivy počínaje a pohonnými hmotami konče. To pak zatěžuje cash-flow zejména malých farmářů, kteří prodali svojí sklizeň za méně výhodných cen. Výsledkem jsou další komplikace na nabídkové straně.
Na poptávkové straně působí rovněž drahá ropa jako dodatečný stimul ke zvyšování poptávky po komoditách pro výrobu biopaliv. Zejména významné je to v případě kukuřice v USA, kde výroba etanolu představuje 40 procent spotřeby kukuřice, která je zároveň významnou základní potravinou v řadě latinskoamerických a afrických zemí. Obdobný příběh s bionaftou stojí za vzestupem cen u olejnin.
Pro budoucnost však bude nejdůležitějším faktorem zvýšení produkce tak, aby dokázala udržet tempo s růstem spotřeby. Lepší technologie, pěstební postupy a osiva představují rezervoár pro zvýšení výnosů jednak v hlavních produkčních zemích Společenství nezávislých států, ale především v subsaharské Africe. Tam se ostatně v posledních letech doslova hrnou investoři nakupující či pronajímající si zemědělsky dosud neefektivně využívanou půdu po stovkách tisíc hektarů.

  • Našli jste v článku chybu?