Menu Zavřít

Bude ještě hůř?

26. 2. 2009
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že česká koruna už není nadhodnocená

Myslíte si, že je česká koruna dosud nadhodnocená?

FIN25

  • Ano 21,3 %
  • Ne 65,9 %
  • Nevím 12,8 %

Loni o prázdninách se prodávalo zhruba 14,50 koruny za dolar a necelých 23 za euro. Od té doby koruna neustále oslabuje. V poslední době se pak kurz koruny začal přibližovat 23 korunám za dolar a 30 za euro. Tento kurz dle 65,9 procenta manažerů neodpovídá skutečné hodnotě koruny.
Jiný názor nabízí respondent: „Koruna není ani nadhodnocená, ani podhodnocená. Podstatné je, že kurz koruny neurčuje výkon české ekonomiky, ale spekulanti na měnových trzích. Proto nikdo neví, zda bude na konci roku její kurz vůči euru 32 či 22 korun anebo úplně jiný. Zabýval jsem se spekulacemi na měnových trzích, a proto vím, že systémem lze manipulovat a že několik zasvěcených dokáže obrat miliony jiných lidí. Například tím, že se ve vhodnou dobu, tedy po otevření krátkých pozic na příslušnou měnu, vypustí do médií poplašná zpráva od ratingové agentury. Názor, že samostatná koruna pomáhá překonat krize na vnějších trzích, je zcela iluzorní. Vliv České národní banky na kurz koruny je v porovnání s tím londýnských dealerů nulový. Čeští politici bohužel zatím nepochopili, že HDP a pracovní místa nevytváří vláda, ale podnikatelé. Proto by měli vytvořit pro podnikatelskou činnost co nejlepší podmínky. Odstranění měnového rizika, tedy co nejrychlejší zavedení eura, je jednou z podstatných.“
V úvaze o kurzu české koruny pokračuje manažer: „Lze odpovědět otázkou: Která měna na světě má dnes uváděnou hodnotu? Vůči jaké měně lze porovnávat případné nadhodnocení? Vůči dolaru, u nějž hrozí, že záchranné balíčky natolik zatíží rozpočet USA, že nedokáží splácet své závazky a budou muset vytisknout peníze a dluhy zaplatit jejich znehodnocením hyperinflací? Kdyby USA nebyly takovou velkou zemí, pak by již zkrachovaly a musely svou měnu devalvovat. Či snad vůči euru, u nějž je otázkou, zda eurozóna přežije bez zásadních změn a vyřazení států, které jsou již nyní z technického hlediska insolventní?
I další státy a regiony mohou zaplatit dluh hyperinflací, pokud budou ,férové‘. A nezvolí-li již několikrát úspěšně provedenou cestu Ruska či SSSR – dluhy nezaplatit. Nyní se cestou nezaplacení dluhů vydává Island. A protože žádný z představitelů a států EU neprotestuje, přestože se Island chystá přihlásit do unie a má s ní zónu volného obchodu, pak to vypadá, že neplacení dluhů začíná být chováním, které se netrestá.
Třetí cestu, jež celosvětově znamená razantní šetření výdajů státu - propouštění státních zaměstnanců, škrty v rozpočtech ministerstev o desítky procent, snížení důchodů, rozsahu nemocenské péče, státních příspěvků a daňových úlev a tak dále -, nechce evidentně zvolit téměř žádný politik. V lepším případě to totiž vede k jeho nezvolení a v horším k nepokojům, které mohou vyústit v přimknutí lidí k nějakému novému diktátorovi, jenž vše vyřeší ,k jejich spokojenosti‘. Jedinou správnou cestou je velké uskrovnění - osekat všemožné výhody sociálního státu a zapomenout nadlouho na blahobyt. Jinak můžeme skončit v naturální směně potravin a dalších komodit a v hledání náhrady za současné peníze při směně zboží, protože budou bezcenné.
Je to příliš chmurná předpověď? Není. Může být ještě hůř, pokud se státy a centrální banky v honbě za rychle získanými politickými body a úspěchy nebudou krotit v rozhazování peněz a tajné služby a armády neudrží demonstrace a stávky v mezích - aby neskončily chaosem a rozvratem států.“
Za nadhodnocenou nepovažuje korunu respondent: „Odpověď na otázku spočívá zčásti v matematice, současně však ve hře tržních sil. Matematicky mi dle výpočtů přes paritu kupní síly a spotřebitelský koš vychází kurz koruny vůči euru v intervalu mezi 21,13 až 23,18. Tolik čistá matematika. Hra tržních sil je bohužel zcela nevyzpytatelná. V minulosti provedli institucionální investoři obrovské spekulativní nákupy české koruny nejen proti euru, ale i libře a dolaru. Nyní - při vysoce volatilním kurzu - jen vybírají zisky. Na vývoji kurzu se pak podepisuje snad každá negativní zpráva o české ekonomice. Po odeznění důsledků globální finanční krize by se měl se kurz české koruny vrátit do uvedeného intervalu. A v té době by Česká republika měla přejít na euro.“

Odpovídalo 141 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?