výzvy, kterým čelila světová ekonomika, se v roce 2019 prohloubily. Investiční apetit globálních investorů se po ochlazení v závěru roku 2018 postupně zvyšoval a tlačil výnosy dluhopisů většiny vyspělých zemí do negativního teritoria.
Centrální banky dále hledaly nástroje, jak kontrolovat vývoj inflace. Důvěra investorů se v poslední době zlepšila v důsledku mírného utlumení politických rizik.
Pro budoucí vývoj světové ekonomiky vidíme dva možné scénáře. v prvním čelí finanční trhy politické nejistotě a nadměrné spoléhání se na měnovou politiku tlačí výnosy dluhopisů a inflační očekávání ještě níže. To může vést k další stagnaci.
druhý scénář je ovlivněn fiskálními stimuly, které by mohly zvýšit důvěru firem i spotřebitelů a následně podpořit růst ekonomiky. v tomto scénáři poklesnou politická rizika, usA a Čína uzavřou obchodní dohodu a situace kolem brexitu se stabilizuje. Pak by mohl rok 2020 být příznivý pro riziková aktiva. samotný pokles politických rizik nezajistí růst výnosů, ty porostou v případě další podpory ze strany centrálních bank.
ve střední Evropě očekáváme o něco pomalejší ekonomický růst než v minulých letech, avšak stále rychlejší než na rozvinutých trzích Evropy. Pozitivně vnímáme prostředí rostoucí vnitřní spotřeby podpořené politikou relativně nízkých úrokových sazeb. •