Neradostný předpoklad: miliardy korun dodatečných nákladů
Daň z přidané hodnoty brzy pořádně zatopí českým bankám. Až začne od 1. května příštího roku v souvislosti se vstupem do Evropské unie platit novela zákona o DPH, daňová povinnost bank působících na českém trhu se má výrazně zvýšit. „Odhaduji, že v průměru by mělo jít o desítky milionů korun ve formě dodatečných nákladů,“ řekl týdeníku EURO Milan Tomíček, expert na otázky DPH ze společnosti KPMG. V případě tří největších bank jde už o stamiliony.
Obrácené uplatnění daně.
Většina českých bank je součástí mezinárodních finančních skupin. Není proto nic zvláštního, když využívají konzultantské a manažerské služby své matky. Doposud však žádná ze smluvních stran nemusela odvádět daň z přidané hodnoty, protože šlo o přeshraniční vývoz, respektive dovoz služeb. „Se vstupem do Evropské unie však začne platit princip tzv. reverse charge, kdy bude DPH odvádět příjemce služby, a nikoliv její poskytovatel, jak je dnes v České republice běžné,“ vysvětluje nastávající změny Milan Tomíček. Pokud tedy například banka „doveze“ služby, musí z tohoto dovozu kalkulovat DPH (ve výši 22 procent) a odvést ji. Doposud se žádná DPH neodváděla. Tento mechanismus je zakotven v patřičné směrnici Evropské unie a je povinný pro všechny členské země. Směrnice navíc taxativně vyjmenovává, u jakých služeb se princip reverse charge použije. Jde o daňové, právní, reklamní, dálkově zajišťované IT služby a další. Pokud by peněžní ústav náhodou nebyl plátcem DPH, platbě se nejspíš stejně nevyhne. Pravděpodobně bude zaveden systém povinné registrace, kdy se musí banka v případě využití těchto přeshraničních služeb zaregistrovat a daň odvést. Finální podoba patřičné úpravy však zatím jasná není.
Bez odpočtu.
Finanční služby jako takové jsou obecně pro účely platby daně z přidané hodnoty osvobozeny. Poplatky za výběr z bankomatu nebo za vedení účtu v sobě neobsahují žádnou DPH. Banka však nakupuje nejrůznější služby, kde tuto daň platí. Odpočet však nepřipadá v úvahu, neboť na výstupu se žádná DPH neplatí. „Banka realizuje takový objem plnění osvobozených od DPH, který ji neumožňuje nárokovat téměř žádné DPH na vstupu. DPH zaplacená na vstupu se tak stává součástí ceny nakoupeného zboží a služeb, promítne se tedy do nákladů/hodnoty investic banky,“ řekl týdeníku EURO mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar. Prakticky to tedy bude pro finanční ústavy znamenat zvýšení nákladů v určitých oblastech o 17 procent. Teoreticky existuje možnost, jak tento dopad do hospodaření o nějaký čas oddálit, a to sice předplacením služeb na nějakou dobu dopředu. „Z hlediska DPH vzniká u poskytovaných služeb zaplacením povinnost odvést daň,“ říká Milan Tomíček z KPMG. Managementy bank již teď uvažují, jak nárůstu nákladů čelit. Jejich akcionáři jim totiž většinou stanovili ambiciózní cíle v podobě určité výnosnosti vlastního kapitálu či poměru nákladů a výnosů. „Očekáváme negativní dopad do hospodaření v řádu stovek milionů korun,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Zdroj blízký bance hovoří o tom, že konkrétně jde o sumu okolo 550 milionů korun, která představuje dodatečné náklady v souvislosti se změnami v zákoně o DPH. O zvýšení nákladů hovoří i ČSOB. Komerční banka jako jediná z velké trojky nebyla schopna se k této problematice do uzávěrky vyjádřit.
Obrana neexistuje.
Banky se musejí vyrovnat s tím, že nákladové položky výrazněji vzrostou. „Kromě obecné úspory nákladů a snížení investic je obtížné přijmout opatření, která by za daných okolností nepříznivý dopad na banku mohla výrazněji eliminovat,“ uvedl Pavel Hejzlar. Česká spořitelna hodlá uplatnit „aktivní přístup při snižování nákladů“. Obě banky přiznávají, že dopadům zvýšení DPH se vyhnout nelze. Otázkou je, zda se pokusí alespoň část dodatečných nákladů přenést na klienty ve formě zdražení svých služeb. Česká spořitelna o něčem podobném zatím neuvažuje. „Je však možné, že v průběhu příštího roku budeme muset k tomuto kroku přistoupit,“ přiznala Klára Gajdušková. Stejný postoj zaujala i konkurenční ČSOB, která hodlá sledovat situaci na trhu s tím, že zvyšování cen služeb momentálně není na pořadu dne. Milan Tomíček navíc uvádí, že obdobnému problému budou čelit i pojišťovny, neboť pojišťovací služby jsou rovněž osvobozeny od DPH na výstupu. „Zvýšení sazby DPH u vybraných služeb z pět procent na 22 procent dle zákona č. 322/2003 Sb. se promítne do hospodaření společnosti zvýšením nákladů v řádu miliónů korun,“ řekla týdeníku EURO mluvčí ČSOB Pojišťovny Kateřina Hamerská. „Je třeba si uvědomit, že ale nepůjde jen o zvýšení správních nákladů, ale v této souvislosti se zvýší i náklady přímo související s pojištěním, například náklady na likvidaci škod ze způsobených pojistných událostí,“ dodala Hamerská.