Menu Zavřít

Bude to drahý špás

17. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Velkoobchodní nabídku Českého Telecomu má týdeník EURO k dispozici

Boj o spuštění ADSL mezi Českým Telecomem a alternativními operátory již konečně spěje do svého finále, neboť zhruba po ročním otálení a zdržování předložil dominantní hráč velkoobchodní nabídku. A to včetně cen. Letos na jaře by měl vypuknout boj o ADSL zákazníky.
Český Telecom rozeslal v druhém lednovém týdnu konkurenčním operátorům svoji velkoobchodní referenční nabídku ADSL služeb, které umožní vysokorychlostní připojení k internetu přes telefonní kabely. V nejbližších týdnech by ji měli alternativní operátoři opřipomínkovat a začít o ní s Telecomem vyjednávat. „V této nabídce se poprvé objevují ceny, které necháváme podrobit analýze, a navzdory požadavkům alternativních operátorů umožňuje propojení pouze na IP úrovni. Přestože je dokument výrazně koncipován ve prospěch Českého Telecomu, nabídku považujeme za prvotní základ pro konkrétní jednání. Ta by měla přinést zákazníkovi co nejrychleji možnost výběru služeb na této technologii,“ uvedla mluvčí společnosti Nextra Česká a Slovenská republika Petra Zdeňková.

Vysoké ceny za komfort.

Z velkoobchodní nabídky, kterou má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že pro domácnosti disponující kabelovou televizí bude ADSL zbytečně drahým kanálem k internetu. Nejnižší velkoobchodní měsíční paušál – za přístup 192/64 kbit/s (stahování/odesílání dat) – je 989 Kč plus 150 Kč za pronájem ADSL modemu. V případě vyšších rychlostí roste paušál od 2069 Kč (320/128 kbit/s) až po 10 349 Kč (1024/256 kbit/s). K tomu je třeba připočíst náklady alternativního operátora (zejména na získávání klientů) a jeho marži a také jednorázové poplatky za zřízení služby. Kdy a za kolik mohou zákazníci očekávat konečnou nabídku ADSL služeb, nebyla zatím Petra Zdeňková, ani její kolegyně z ostatních společností, schopna odhadnout. „To by byly bohužel pouhé spekulace, neboť v této fázi jednání je stanovování termínu spuštění nebo koncové ceny velmi předčasné. V tuto chvíli provádíme detailní analýzu, na základě které povedeme jednání s Českým Telecomem,“ odpověděla mluvčí Nextry.

bitcoin_skoleni

Propojte nám sítě.

„Jsme skutečně potěšeni, že diskuse na téma ADSL, která mezi Czech On Line (COL) a Českým Telecomem (ČT) započala již před několika lety, se blíží k úspěšnému závěru. Obdrželi jsme k připomínkám návrh Referenční nabídky o přístupu k síti s využitím technologie ADSL, COL však jako alternativní operátor požádal společnost ČT o propojení sítí. Režim propojeni umožní COL konkurovat nejen na trhu poskytovatelů služeb – a to ať již v přístupu k internetu nebo například videokonferencingu - ale také na trhu přístupu s využitím technologie ADSL. COL jako propojený operátor tak může nabízet ADSL služby jak koncovým zákazníkům, tak i poskytovatelům služeb, a to za konkurenčních podmínek cenových i kvalitativních k ČT. Vzhledem k tomu, ze základní technické principy navržené společností ČT mohou být za určitých podmínek akceptovány, zůstávají jako hlavni body jednání ceny, garance kvality a právní režim smlouvy. Rádi bychom službu ADSL nabídli co nejdříve a co nejširšímu spektru uživatelů.
Společnost Czech On Line je schopna službu nabídnout okamžitě po podepsání smlouvy a ukončení testovacího provozu s ČT,“ sdělila mluvčí společnosti Czech On Line Lenka Horáková.
Český Telecom nabídl ADSL koncovým zákazníkům již loni na jaře. V létě však Český telekomunikační úřad tuto službu zakázal Telecomu nabízet, neboť ten nepředložil velkoobchodní nabídku alternativním operátorům.

Deutsche Telecom hnacím motorem Technologie ADSL využívá standardní telefonní linky pro vysokorychlostní datovou komunikaci včetně přenosu hudby a videa. Představuje kvalitnější připojení k internetu oproti standardnímu modemu či ISDN lince. Podle statistik DSL Fora vzrostl celosvětově počet DSL zákazníků mezi prosincem 2000 a březnem 2002 o 208 procent ze 7,6 milionů na 23,3 milionů. Tato služba je nejrozšířenější v Asii (jedenáct milionů zákazníků) a v Severní Americe (šest a půl milionu zákazníků). V Evropě užívá technologii DSL 4,9 milionů klientů, přičemž z toho na východní část starého kontinentu připadá pouhých necelých dvě stě tisíc. V západní Evropě byl v roce 2001 hnán růst zájmu o tuto technologii úsilím Deutsche Telecomu převést své ISDN klienty na DSL linky.

  • Našli jste v článku chybu?