Jako taková je sice v provozu už přes osm měsíců, vůbec poprvé se ale může rozjet na plné obrátky. Řeč je o megalomanském projektu Hornsea 2, největší větrné elektrárně na světě, jež se nachází přibližně 90 kilometrů východně od britského hrabství Yorkshire v Severním moři. Projekt sestává z celkem 165 turbín vyrobených firmou Siemens Gamesa, jejichž listy měří 81 metrů a jejichž každá jedna otočka kolem dokola dokáže vygenerovat tolik elektrické energie, že to vystačí na pokrytí spotřeby průměrné domácnosti na celý jeden den.
Alespoň tak o zmíněné větrné farmě rozkládající se na ploše 462 kilometrů čtverečních – což je ekvivalent 64 tisíc fotbalových hřišť – hovoří dánská společnost Orsted. Ta je za její výstavbu zodpovědná. Firma zároveň připomíná, že elektrárnu spojuje s pobřežím bezmála 800 kilometrů kabelů a že celkový instalovaný výkon Hornsea 2 je 1,3 gigawattů, díky čemuž bude schopna napájet až 1,4 milionu tamních domovů. To je podle vedení Orstedu pro obyvatele Britských ostrovů v době nastupující energetické krize velice vítaná zpráva.
„Současné události ve světě zdůrazňují více než kdy jindy důležitost takto významných energetických projektů, jakým Hornsea 2 bezesporu je. Zvýší totiž odolnost energetických dodavatelských řetězců ve Spojeném království a sníží tamním spotřebitelům náklady na elektřinu v důsledku zmenšení jejich závislosti na drahých fosilních palivech,“ nechal se slyšet Duncan Clark, šéf Orstedu pro britský trh.
Primát vydrží jen několik let
Dokončení Hornsea 2 představuje teprve druhou z celkových čtyř fází stejnojmenného projektu. Její sesterská větrná farma Hornsea 1 byla uvedena do provozu v roce 2020. A přestože disponuje větším počtem turbín, kterých je konkrétně sto sedmdesát čtyři, její celková kapacita je o něco nižší – ,jen‘ 1,2 gigawattu. I tak je ale elektřinou schopna zásobit více než jeden milion britských domácností.
Výstavba třetí fáze uvedeného projektu dostala zelenou rovněž předloni, a pokud jde o fázi číslo čtyři, ta se aktuálně nachází ve stavu plánování. Ve stejnou chvíli vzniká u pobřeží Velké Británie další impozantní větrný park. Nese název Dogger Bank, přičemž až bude během čtyř příštích čtyř let uveden do provozu, bude titul největší větrné elektrárny na nějaký čas náležet právě jemu.
Farma Dogger Bank se bude nacházet o něco severněji než Hornsea a jako taková nabídne instalovaný výkon 3,6 gigawattu, tedy dost na to, aby mohla napájet až šest milionů domů. K tomu jí pomohou vysoce výkonné turbíny Haliade-X zkonstruované firmou GE, jejichž jedna otáčka vygeneruje dvakrát více elektřiny než zařízení od konkurenčního Siemensu.
Pomoci těchto dvou a dalších podobných projektů chce britská vláda dosáhnout již dříve stanoveného cíle, který počítá s tím, že do konce roku 2030 se sektor větrných offshore elektráren – tedy takových, jež jsou instalovány na moři – rozroste na celkovou kapacitu 50 gigawattů. To, pro srovnání, představuje hned jednu šestinu kapacity, s níž do poloviny tohoto století počítá celá Evropská unie, uvedl server CNBC.