Je tomu už 24 let, co tehdejší operátorská dvojka Paegas (dnes T-Mobile) vyrukovala při svém vstupu na trh proti tehdejší konkurenci v podobě Eurotelu a SPT Telecom s reklamním sloganem namířeným proti telefonním budkám. Heslem Budky nechte ptákům nový hráč dával najevo, že tyto dobové totemy patří v éře rozvoje mobilních telefonů do propadliště dějin. V Česku jich tehdy bylo kolem 30 tisíc.
Od té doby budky postupně mizely, i když by leckdo očekával rychlejší tempo.
Ke konci loňského roku jich bylo v provozu 3900, řadu z nich udržovala při životě zákonná povinnost v podobě takzvané univerzální služby. Ta společnosti O2 (nástupnická firma po SPT Telecom) ukládá za podpory státu povinnost provozovat automaty na místech, kde se jejich komerční provoz nevyplatí.
S koncem loňského roku se podmínky této služby zúžily už jen na obce do 200 obyvatel a O2 oznámil, že zbylé automaty pro přílišnou nákladnost provozu zruší. „Ke konci loňského roku jsme ukončili provoz veřejných telefonních automatů provozovaných mimo tzv. univerzální službu, v rámci které provozujeme automaty v malých obcích.
Většina lidí používá mobilní telefon nebo pevnou linku a telefonní budky tak postupně ztrácejí svůj smysl,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.
Některé automaty podle ní lidé využili třeba i jen jednou za měsíc. „Telefonní kabiny dodavatelská společnost postupně demontuje a zajistí jejich ekologickou likvidaci“ dodala mluvčí. Stávající budky ovšem nezmizí zcela, zejména v centru velkých měst zůstávají lukrativní jako reklamní poutače.
Změní se však jejich využití, například v rámci projektu Nadace O2 Knihobudka se mohou proměnit v malé veřejné knihovny. V zahraničí je pak běžné, že slouží jako přístřešek pro mobilní defibrilátory.
Největší boom veřejných telefonních automatů (VTA) byl v České republice na přelomu tisíciletí, kdy jich bylo kolem 30 tisíc. Od té doby jejich počet každým rokem klesá, letos jich má zůstat už jen 1150 (všechny v rámci univerzální služby). Průměrná dotace na jednu budku je asi devět tisíc korun ročně. #