Menu Zavřít

Budou hypotéky dostupnější a levnější?

10. 9. 2010
Autor: profit

Zlepšující se makroekonomické ukazatele naznačují oživení české ekonomiky, což by mělo mít konečném důsledku pozitivní vliv na finanční situaci českých domácností a jejich schopnost splácet úvěry.

Autor: Martin Siebert

Jedná se o dostatečné signály, aby banky více zpřístupnily své hypotéky a případně ještě více snížily úrokové sazby?

Český statistický úřad (ČSÚ) a Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes zveřejnily statistiky o vývoji HDP a nezaměstnanosti. Míra registrované nezaměstnanosti v srpnu poklesla na 8,6 % a hrubý domácí produkt v druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,4 %. Česká ekonomika se z pokleku opět staví na nohy a začíná růst.

Tabulka 1: Vývoj nezaměstnanosti v ČR

Zdroj: MPSV

„To je dobrá zpráva. Oproti únoru, kdy byla nezaměstnanost rekordní, je díky oživení ekonomiky a sezónním faktorům nezaměstnanost nižší už o 1,3 procentního bodu. Na druhou stranu není nad čím jásat. Vloni ve stejnou dobu byla míra nezaměstnanosti ještě nižší, když činila 8,5 %,“ říká k novým číslům o nezaměstnanosti Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance.

Klesající nezaměstnanost by přesto mohla z pohledu bank znamenat zmenšující se riziko nesplácení úvěrů. Banky by mohly pomalu začít pomýšlet na snižování rizikových marží, které zatím stále zůstávají na rekordních hodnotách a uvolňování podmínek pro poskytnutí úvěru. Jak tedy vnímají banky vývoj těchto indikátorů českého hospodářství.? A …

…dočkáme se dalšího snižování úrokových sazeb?

Vracející se ekonomický růst zcela určitě dává důvody k optimismu. Nicméně analytici varují před přehnaným optimismem. Ekonomický růst vidí pouze jako velmi křehký a navíc nová česká vláda chystá celou řadu škrtů ve veřejných rozpočtech, které s téměř 100% jistotou dopadnou na příjmovou situaci státních zaměstnanců. Ministři jednotlivých resortů se navíc netají svými plány na propouštění státních zaměstnanců.

Tuzemské banky sice částečně uvolňují pravidla pro poskytování úvěru a dokonce se pouštějí do prodeje nových, potenciálně rizikovějších, typů úvěrů. Nicméně v souladu se zatím nepříliš jednoznačnými vyhlídkami budoucího ekonomického vývoje si i nadále zachovávají zvýšenou obezřetnost. Úrokové sazby sice klesají, ale důvodem prý není zmenšující se riziko selhání dlužníka, ale spíše konkurenční boj a přechodné marketingové akce, jak vyplývá z bleskového průzkumu mezi tuzemskými poskytovateli hypoték.

„Z ekonomického pohledu nevidíme ke snížení úrokových sazeb žádný důvod, aktuální poklesy sazeb u některých bank jsou jen marketingovými akcemi. Ekonomické oživení je nadále velmi křehké a nezaměstnanost nadále vysoká. Podíl nesplácených hypoték navíc kopíruje vývoj nezaměstnanosti s několikaměsíčním zpožděním, stále tedy předpokládáme, že nárůst nesplácených hypoték bude nadále pokračovat a kulminovat bude zřejmě až v příštím roce. Pokles nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu tedy rozhodně neznamená, že bychom se najednou při poskytování hypoték měli začít chovat méně obezřetně,“ říká Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

„Současný pokles úrokových sazeb hypoték je dán spíše příznivým vývojem tržních úrokových sazeb, tedy cenou zdrojů financování a působením konkurence na trhu, nikoliv snižováním rizikových přirážek,“ upozorňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Rostoucí inflace = nepřítel nízkých sazeb

MM25_AI

Zlepšující ekonomická situace, klesající nezaměstnanost a nižší rizikové marže navíc sami o sobě nejsou zárukou nízkých úrokových sazeb, jak jsem se několikrát v minulosti přesvědčili. Nastupující ekonomická konjunkura může být pro ČNB signálem pro navýšení základních úrokových sazeb, což by se samozřejmě přeneslo také do ceny peněz na finančních, a následně i kapitálových, trzích.

Více na Hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?