Menu Zavřít

Budoucnost osvětlení je ve smart technologiích

14. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Vlastní výroba s technickým vývojem svítidel je konkurenční výhoda, říká Gabriel Lukáč ze společnosti Frontier Technologies

Skupina PRE zhruba před rokem přijala do svých řad dalšího člena – společnost Frontier Technologies, jejíž bohaté zkušenosti v oblasti profesionálního a chytrého osvětlení se staly součástí široké nabídky skupiny. Stěžejními projekty společnosti jsou podle jejího jednatele a ředitele Gabriela Lukáče komplexní návrhy a realizace osvětlení jako například výrobních areálů, veřejných budov, venkovních prostor.

* Kdy a jak vlastně společnost Frontier Technologies vznikla?

Frontier Technologies vstoupila na trh energetických úspor již v roce 2011. Tomu však předcházel poměrně pečlivý průzkum trhu osvětlovací techniky, a to i v zahraničí. Výsledkem byla naše vlastní unikátní řada osvětlovacích těles s LED technologií, kterou neustále vyvíjíme, inovujeme a vylepšujeme. Inovace a zlepšování inteligentních osvětlovacích řešení jsou v podstatě naší hybnou silou. Vlastní výroba svítidel, která kompletujeme v našem areálu ve Vraňanech u Prahy, umožňuje navíc flexibilně reagovat na specifické potřeby každého zákazníka. A to je spolu s neustálým technickým vývojem našich produktů základní výhoda oproti konkurenci.

* Co je vlastně hlavním byznysem firmy? Čemu nebo komu se věnujete především?

Stěžejními projekty společnosti Frontier Technologies jsou komplexní návrhy a realizace osvětlení výrobních areálů, veřejných budov, škol, skladů, venkovních prostor a také specifických hal důležitých sportovišť. Pracovali jsme pro nejvýznamnější společnosti u nás, jako jsou Continental Automotive, KIA, Volvo Group, ASKO, Pivovary Staropramen, Letiště Praha, ale i Univerzita Palackého v Olomouci nebo Sportovní hala Eagles Praha. My však působíme i za hranicemi naší republiky. Loni o prázdninách jsme realizovali kompletní rekonstrukci osvětlení na Církevní střední odborné škole sv. Jozafáta v Trebišově na Slovensku.

* Pokud provádíte kompletní rekonstrukci osvětlení, třeba právě zmíněné školy na Slovensku, co je hlavním přínosem takové jistě nemalé investice?

Především je to úspora elektrické energie. Ta někdy dosahuje až 80 procent. Dalším důležitým aspektem je dramatické snížení nákladů na údržbu a provoz. LED technologie má totiž násobně vyšší životnost. V neposlední řadě je to pak lepší světelná pohoda, rovnoměrnost, bezpečnost proti oslnění a další důležité hygienické parametry. Návratnost investice do takového moderního a efektivního osvětlení se pak pohybuje u některých projektů kolem dvou tří let.

* Můžete nám v několika krocích stručně popsat, jak u vás celý proces probíhá?

Nejprve u klienta zhodnotíme stávající osvětlení z hlediska energetické náročnosti a intenzity světla. Pak navrhneme efektivní a moderní řešení včetně přesné kalkulace úspor provozních a energetických nákladů. Vypočteme intenzitu umělého a denního světla a zpracujeme přesnou vizualizaci návrhu v konkrétních prostorách. Instalaci našeho osvětlení pak provedeme na klíč. Při revitalizaci původních svítidel zajistíme také nezbytnou certifikaci u Elektrotechnického zkušebního ústavu.

* Máte ve svém portfoliu prvek osvětlení, na který jste opravdu pyšný?

Naší vlajkovou lodí celé produktové řady je svítidlo Grácie. Svítidlo doslova ideální pro většinu průmyslových prostor, s vysokou světelnou efektivitou, s velmi nízkou spotřebou elektrické energie, s dlouhou životností, prachuvzdorné, pasivně chlazené, s možností „upgradu“. Prostě dokonalý výrobek, který po dlouhou dobu nebude vyžadovat prakticky žádnou údržbu. Což se ve výškách stropu cca 15 metrů nad podlahou opravdu hodí.

* V úvodu jste zmínil termín inteligentní osvětlovací řešení. V čem jsou vaše svítidla takzvaně inteligentní?

WT100

My totiž úspory spotřebované elektřiny dosahujeme nejen aplikovanou LED technologií, ale i použitím propracovaného systému regulace s čidly, která rozpoznají přítomnost osob či denního světla. Některá svítidla tak jsou v prostorách haly či skladu zcela vypnuta nebo ztlumena, pokud pod nimi neprobíhá pracovní činnost. Další úspora navíc vznikne použitím vhodné optické části na svítidlech, a tedy kvalitnější a efektivnější distribucí světelného toku tam, kde je to potřeba. V místech bez příspěvku venkovního světla jsou naše svítidla schopna uměle simulovat ranní, polední a odpolední svit slunce, a tím vytvářet pro zaměstnance příjemné téměř přírodní pracovní prostředí. A to už je docela smart technologie, nemyslíte?

  • Našli jste v článku chybu?