Budovat v českých městech mnohem víc zelených střech, které v létě snižují teplotu a zadržují dešťovou vodu, se už stává nutností. Na středeční diskuzi Zelené ostrovy uprostřed města se na tom v pražské Lucerně shodli architekti. V Praze by měla péči o stromořadí v ulicích pomoci zlepšit nová odborná pracovní skupina, kterou v současnosti připravuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), řekl na debatě vedoucí kanceláře IPR Jan Richtr.
Nový tým odborníků, včetně urbanistů a krajinářů, by měl připravit metodiku, která pomůže zlepšit zakládání a péči o pouliční stromořadí. „Je to palčivý problém. V Praze je hodně správců a jejich práce není koordinovaná. Pracovní skupina bude řešit i nové technologie, aby stromy dokázaly v ulicích města prosperovat,“ uvedl Richtr.
Aby se prosadily postupy, které pomohou zlepšit městské mikroklima, je magistrát ochoten „sáhnout“ i do pražských stavebních předpisů, uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jak konkrétně, ale neřekl.
Vnímání vegetačních střech, které pomáhají řešit dopady klimatických změn v přehřívajících se městech, je podle architektů stále bráno jako něco exotického. Často jim nejsou z různých důvodů nakloněni památkáři ani úředníci a kvůli špatné informovanosti mnohdy i laická veřejnost.
Uschlý ráj to na pohled. Česká krajina se začne proměňovat
„Letošní rok definitivně ukázal, že zelené střechy, které my architekti prosazujeme již desetiletí, nejsou žádným módním nesmyslem, ale že jde skutečně o přežití. Tepelné ostrovy, které města vytvářejí, mohou zahubit kulturu, která v nich žije,“ řekl předseda České komory architektů Jan Kasl. Stejně jako zelené střechy by městům podle něj prospěly i přírodní zelené fasády, jež tvoří změkčující estetický prvek, pohlcují škodliviny, oxid uhličitý a zachytávají polétavé částice.
U zelených střech odborníci vyzdvihli i fakt, že jde o relativně levný způsob, jak snížit teplotu ve městě až o deset stupňů. Navíc přitahují i návštěvníky a potenciální investory. Neshodli se ale v tom, zda by jejich budování mělo být povinné. Kasl by pro zavedení povinnosti pro velké investory a komerční sektor byl. Pravidla by se ale měla určovat zejména na komunální úrovni, dodal. Pro veřejnost by podle něj ze strany města mohla vzniknout dotační podpora. Podle odborníků má zelené střechy smysl budovat nejen ve velkých městech, ale i na vesnicích.
Přečtěte si rozhovor s majitelem firmy Liko-s: Razíme cestu betonovým pralesem, říká stavitel zelených fasád Musil
Čtěte také:
Sucho: nové domy budou zelené a naučí se chytat vodu
Na suchu. Nedostatek vody trápí elektrárny i teplárny
Hosté a vetřelci, co táhnou na sever. Klimatická změna způsobí i stěhování zvířat
Málo masa, sem tam brouk. Proměna zemědělství se dotkne hlavně masité stravy
Nové přehrady? Kdeže. Vodu v krajině nejlépe zadrží zdravá půda
Jez v Děčíně je nesmysl, Česko může přijít o dotace, varují ekologové