HISTORIE
V době, kdy byl založen dnešní Budějovický Budvar, tedy v 19. století, byl v Českých Budějovicích již poměrně známý Měšťanský pivovar. Ten však byl v rukách německých podnikatelů.
Jelikož tehdejší politický vliv určoval majetek, museli Češi, aby se mohli prosadit i v této rovině, zakládat „české“ podniky. Po velkých tahanicích se nakonec jedním z nich stal i Český akciový pivovar – tedy přímý předchůdce Budějovického Budvaru.
• Nový pivovar uvařil první várku 7. října 1895.
Do konce roku 1896 činil výstav 51 100 hl piva.
• V témže roce již byla kvalita piva nového pivovaru oceněna na hospodářské výstavě a výstavě lékárnické v Praze. V roce 1897 získaly výrobky pivovaru zlatou medaili na potravinářské výstavě ve Stuttgartu.
• Stále vzrůstající výstav piva – za několik málo let předstihl akciový pivovar konkurenční měšťanský pivovar – si v letech 1905–1908 vynutil rozšíření všech provozů a byly rozšířeny ležácké sklepy.
• V roce 1930 si pivovar zaregistroval ochrannou známku Budvar. Mezinárodní úspěch této známky přivedl nakonec správní radu k tomu, aby ji začlenila do názvu pivovaru, který od roku 1936 zněl: Budvar – Český akciový pivovar, České Budějovice.
• V roce 1967 byl založen Budějovický Budvar, n. p., který se stal nástupcem původního akciového pivovaru i pivovaru měšťanského.
• K osamostatnění Budějovického Budvaru došlo až
v roce 1991.
DNES
Rok 2019 byl pro Budějovický Budvar rekordní.
Meziročně zvýšil výstav piva o 4,8 % na celkový objem 1,679 mil. hektolitrů. Pivovar uvařil nejvíce ležáku ve své historii a jeho podíl na celkové výrobě pivovaru dosáhl téměř 78,4%.
Objem vývozu se meziročně zvýšil o 7,4 % na 1154 milionů hektolitrů. Budějovické pivo bylo vyvezeno do téměř osmdesáti zemí světa, nejvíce do Německa, Polska, Slovenska, Ruska a Spojeného království. Tradičně 90% objemu exportu tvořil světlý ležák Budweiser Budvar Original, který se v některých zemích prodává pod značkami Budějovický Budvar nebo Czechvar.
CTYRI ZÁSADY KVALITY Region – Pivo se vaří pouze v Českých Budějovicích.
Je tak jistota, že se na stůl vždy dostane budějovický originál.
Voda – Přímo v pivovaru je 300 metrů hluboká artézská studna. Křišťálově čistá voda, dědictví jezera z doby ledové, dává pivu nezaměnitelnou chuť.
Suroviny – Prvotřídní český chmel, moravský slad a jedinečná voda.
Ležení – Pivo zraje v ležáckých tancích, ve kterých si každá várka pobude vždy tak dlouho, dokud se plně nerozvine její chuť.