Budějovický Budvar může kvůli povinnému zveřejňování smluv v internetovém registru přijít o zahraniční trhy, řekl Petr Žáček, pověřený řízením firmy. Loni pivovar vyvezl přes 60 procent své produkce.
Ústavně-právní výbor Sněmovny dnes jednal o novele zákona, která má Budvaru dát výjimku z povinnosti zveřejňování smluv. Výbor doporučil poslancům, aby předlohu KDU-ČSL vrátili do druhého čtení, takže schvalování případných výjimek se ve Sněmovně asi opět oddálí.
Národní podnik Budějovický Budvar je posledním českým pivovarem, který vlastní stát.
Zákon o registru smluv dopadl od července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zákon zatím funguje ve zkušebním režimu bez sankcí, pivovar proto dosud nemusel zveřejnit obchodně nejcitlivější smlouvy. Zveřejňovány mají být smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.
„Jedno z rizik je zásadní omezení podnikání v zahraničí. Naši obchodní partneři bez výjimek nesouhlasí se zveřejněním jakýchkoli informací o spolupráci a raději takovou smlouvu vůbec neuzavřou. Pivovar tím přijde o trh. Bude ohroženo dosud ziskové hospodaření našeho podniku,“ řekl Žáček.
Zákon o registru smluv připomíná rozsypané puzzle. Čtěte více:
Koalice se ztratila v zákonu o registru smluv. Cestu má najít zvláštní skupina
Budvar vyhodnotil fungování zákona ve zkušebním režimu. Zkušenosti po sedmi měsících podle Žáčka potvrzují, že dopady zákona po 1. červenci poškodí obchodní i finanční oblast a negativně se projeví v hospodaření. „Dosavadní finanční stabilita podniku je tím zásadně ohrožena,“ dodal.
Mluvčí Budvaru Petr Samec uvedl, že ve vysoce konkurenčním prostředí je hlavním nebezpečím to, že Budvar konkurenci odkryje smlouvy s odběrateli i dodavateli.
Do státního rozpočtu odvedl pivovar za poslední tři roky 1,3 miliardy zisku a dalších asi 1,2 miliardy na daních a poplatcích. „Registr smluv tyto příjmy státního rozpočtu sníží a v tom nejhorším scénáři zcela zastaví,“ dodal Žáček. Další rizika vidí v tom, že se odhalí obchodně strategické informace, jež nepatří do obchodního tajemství, jako know-how; zdraží se nákup surovin, materiálů a konkurence se nepřímo dostane k údajům, které ohrozí duševní vlastnictví podniku, což jsou zejména ochranné známky. „Toho nepochybně využije dlouholetý rival Anheuser-Busch InBev,“ řekl Žáček.
Hospodaření Budvaru podle něj již nyní hlídá stát pomocí více než 20 právních předpisů a průběžně ho kontroluje ministerstvo zemědělství. Za posledních šest let zvýšil Budvar výstav z 1,25 milionu na 1,6 milionu hektolitrů.
Dále čtěte: