Menu Zavřít

Bührle znovu otevře

24. 6. 2008
Autor: Euro.cz

Krátké zprávy

Umění
Bührle znovu otevře
Je neděle odpoledne. Do galerie vnikají tři maskovaní a ozbrojení muži. Přinutí návštěvníky i členy ochranky, aby si lehli na zem, a odnášejí si čtyři nejcennější obrazy, jejichž hodnota je 66 milionů eur. Lupiči s nimi odjíždějí v bílém automobilu. Stalo se letos 10. února v Curychu, ve světoznámé soukromé Galerii Emila G. Bührleho.
Průmyslník Emil Georg Bührle (1890 – 1956), který vystudoval filozofii a dějiny umění a literatury, proslul jako sběratel umění a mecenáš. Především v první polovině padesátých let minulého století soustředil před svou smrtí jednu z nejvýznamnějších světových soukromých kolekcí obrazů francouzského impresionismu a postimpresionismu. V roce 1960 jeho rodina darovala reprezentativní výběr zhruba dvou set děl Nadaci E. G. Bührleho a sbírku otevřela pro veřejnost.
Osm dní po přepadení galerie, o kterém média právem informovala jako o loupeži století, byly dva ukradené obrazy, a to “Makové pole u Vétheuil“ od Clauda Moneta a „Kvetoucí větve kaštanu“ Vincenta van Gogha, nalezeny v nezamčeném autě na parkovišti psychiatrické kliniky v Curychu, která je jen několik stovek metrů od Bührleho muzea. Zbývající dvě cenná plátna, „Chlapec v červené vestě“ Paula Cézanna a portrét Edgara Degase „Hrabě Ludovic Lepic a jeho dcery“ však dosud policie neobjevila.
Po podstatném zdokonalení (a také zpřísnění) bezpečnostních opatření ve vile, v níž muzeum Bührleho nadace sídlí, se nyní připravuje opětné zpřístupnění sbírky. Plánuje se ve dvou fázích. Nejprve budou moci muzeum navštěvovat jen skupiny zájemců, a to po registraci nejméně šest týdnů předem. V rámci skupinové rezervace bude nutné uvést jména všech účastníků prohlídky. Pro jednotlivce se galerie otevře až později. Znovuotevření sbírky nadace E. G. Bührleho, včetně nalezených Moneta a van Gogha, se očekává před koncem letošního léta 2008.
Popisek: Claude Monet: Makové pole u Vétheuil
Vincent van Gogh: Kvetoucí větve kaštanu
Martin Mašek

Benátky paní inženýrky
Podvědomí je Bohem každého z nás, zní motto, kterým se při své tvorbě řídí Helena Kroftová Leisztner, která originálně spojuje výtvarné umění a módu. Je uznávanou malířkou, fotografkou, ale i oděvní návrhářkou (a má titul inženýrky). Svou tvorbu prezentuje prostřednictvím multimediální Art fashion show. Je nositelkou ocenění jak za tvorbu v oděvním designu, tak například Ceny Masarykovy akademie umění za syntézu vizuálních umění, kterou byli oceněni také třeba Miloš Forman, Dagmar Havlová či Jiří Anderle. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě spolupracuje se soutěží Česká Miss v oblasti extravagantního oděvu, využívá v poslední době pro svou Art fashion show právě především úspěšné absolventky této soutěže.
Část svých výtvarných děl, která byla inspirovaná Benátkami, nyní Helena Kroftová Leisztner vystavuje v pražském Dorint Hotelu Don Giovanni. Fotoobrazy pro benátské motivy zpracovává formou mandal na plátna o velikosti 150×150 cm a 10×10 cm. Výstava byla zahájena Art fashion show, při které umělecké oděvy představily finalistky soutěže Česká Miss Renata Langmannová, Lilian Sarah Fischerová, Petra Soukupová, Ada Anna Lipoldová a Česká Miss Lucie Hadašová (na snímku).
Výstava bude otevřená do konce srpna.

Prosím napipetovat sklenku
Hennessy připravilo pro sběratele další novinku. Hennessy X.O Mathusalem je šestilitrová láhev koňaku s metalickými prvky ve speciálním cestovním koženém kufříku obsahujícím také originální skleničky a pipetu. Ta má sloužit k přemisťování vzácné tekutiny z láhve do skleniček. Podobně používají pipet vrchní míchači Hennessy při ochutnávání koňaku v sudech. Pipetu navrhla vycházející francouzská designérská hvězda Marie Virginie Berbetová. Sběratelská specialita má limitovanou edici 300 kusů.

bitcoin_skoleni

Křest Pohádkáře
Spisovatelka, šéfredaktorka, ale také modelka Barbara Nesvadbová pokřtila svůj čtvrtý román Pohádkář. Kmotrem mu byl spisovatel a novinář Ondřej Neff (na snímku s autorkou).
„Na rozdíl od předchozích románů, které občas vycházely z mého vlastního života či ze života mých přátel, není Pohádkář románem autobiografickým. Je příběhem o fatální závislosti, o vášni i o životních ztrátách,“ charakterizuje Pohádkáře třiatřicetiletá autorka. Dcera známého autora sci-fi románů a povídek Josefa Nesvadby vydala před Pohádkářem čtyři tituly a každého se prodalo více než šedesát tisíc kusů. Román Bestiář, který byl také zfilmován, byl na knižním veletrhu vyhlášen za jednu z pěti nejvíce půjčovaných knih v českých knihovnách.
Nesvadbová se také účastní charitativních projektů, podporuje občanské sdružení Etincelle a domov pro mentálně handicapované klienty Zahrada na Kladně. Každou zimu pořádá spolu s Olgou Dvořákovou Harper´s Bazaar Charity v Gallery Art Factory.
V létě plánuje Bára Nesvadbová turné po českých knihovnách a knihkupectvích.

  • Našli jste v článku chybu?