Bulharský premiér Bojko Borisov dnes nabídl parlamentu demisi své vlády, čímž reagoval na vítězství proruského kandidáta Rumena Radeva v nedělních prezidentských volbách. Pád kabinetu nejspíš povede k měsícům politické nejistoty a pravděpodobně k předčasným volbám na jaře příštího roku. Radevovo vítězství uvítal ruský prezident Vladimir Putin.
„Akceptujeme vůli lidu a gratulujeme těm, kteří mají podporu většiny voličů,“ reagoval na hlasování Borisov. Premiér již v neděli prohlásil, že rezignuje v případě, že kandidát jeho strany GERB v prezidentském klání prohraje. Radev, podporovaný opozičními socialisty, porazil vládní proevropskou kandidátku Cecku Cačevovou rozdílem více než 20 procentních bodů.
Podle některých komentářů voliči zvolením Radeva dali přeneseně najevo svou nespokojenost s Borisovovou vládou; nejčastěji jim vadí jeho údajná neschopnost bojovat s korupcí. Výsledky voleb jsou prý i vyjádřením zklamání z Evropské unie a naopak obav z toho, že Rusko, které bylo vždy historickým partnerem země, by mohlo být odsunuto na druhou kolej.
Vítězství Radeva v boji o úřad hlavy státu uvítal šéf Kremlu Putin. Podle médií dal najevo, že doufá v „nový impuls“ dvoustranným vztahům a ve větší „spolupráci“ s Bulharskem a jeho „bratrským“ lidem.
Borisov ve svém dopise s rezignací, který adresoval poslancům, ujistil, že jeho vláda bude nadále plnit své povinnosti až do zvolení nového kabinetu. Podle analytiků nadcházející politická nestabilita v zemi povede k dalšímu odkladu potřebných reforem a k odrazení investorů. Je třeba na jaře počítat s předčasnými volbami, ale ty na současné rozkouskovanosti zákonodárného sboru zřejmě mnoho nezmění, a silná vláda z nich tedy nejspíš opět nevzejde.
Přečtěte si více o nedělní volbě bulharského prezidenta: Prezidentem Bulharska se stane Radev. Zřejmě padne vláda |
Bývalý generál bulharského letectva Radev, který získal přes 59 procent hlasů, se na pět let ujme úřadu 22. ledna. Pravomoci prezidenta jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.
Politický nováček Radev přilákal zejména voliče, kteří jsou podle agentury Reuters otrávení ze současných zkorumpovaných politiků. Bývalý pilot stíhačky, který studoval i ve Spojených státech, slíbil, že zachová pozici Bulharska v NATO. Zároveň ale řekl, že „být proevropský neznamená být protiruský“.
„Neexistuje žádná jiná možnost než členství Bulharska v EU a v NATO, to ale neznamená, že bychom se měli prohlásit za nepřítele Ruska,“ prohlásil někdejší generál v předvolební kampani.
„Během své volební kampaně nově zvolený americký prezident říkal, že usiluje o hlubší dialog s Ruskem,“ uvedl pak Radev po volbách. „To dává silnou naději, že by mohlo dojít k mírovému řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině,“ dodal.