Menu Zavřít

BURANIZACE

14. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Slova ministerských předsedů je potřeba zaznamenávat velmi pozorně. Paradoxně ale slova Miloše Zemana zřejmě nesmíme brát moc vážně.

„My zloděje do sekretariátů jiných politických stran v žádném případě vysílat nebudeme, tvrdil předseda ČSSD Miloš Zeman před třemi lety, když byl vykraden v řadě třetí sekretariát strany. Z dnešního pohledu je jasné, že klidně ještě mohl dodat: „My si stačíme sami. Mís- topředseda ČSSD Ivo Svoboda totiž minulý týden po vykradení bytu své spolupracovnice Barbory Snopkové řekl: „Považuji za velmi pravděpodobné, ba téměř jisté, že se jedná o záležitost politickou, a mám důvod se domnívat, že bohužel založenou uvnitř strany. Máme tomu rozumět tak, že vloupání do bytů a krádeže dokumentů, patří do standardního rejstříku nástrojů sociálnědemokratického politika v Čechách?

V lednu 1992 ještě ve Federálním shromáždění poslanec Miloš Zeman ostře zaútočil na občany. S velkým gustem citoval psychiatra Cyrila Höschla, jehož údaje využíval v boji proti referendu. „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní, nebo dementní, nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. A posléze ještě dodal, že jeho důvěra v parlament je založena na „faktu, že procento dementních mezi námi poslanci je nižší, než je průměr. O sedm let později v televizním diskusním pořadu tvrdil, že nikdy nezpochybňoval inteligenci občanů.

Nebo v roce 1996 vykřikoval: „Politika je něco jiného než obchodování s koňmi, a měnit zásady za křesla nepřichází v úvahu. Po dosazování stranických kompliců do představenstev a dozorčích rad podniků s významnou majetkovou účastí státu se zdá, že měl zásad vskutku mnoho. Na rozdávání. Až mu nezbyla asi žádná.

Jak jinak si vysvětlit, že předsedovi strany a vlády nevadí, že jeho místopředseda a ministr financí Ivo Svoboda společně se svou pravou rukou Snopkovou několik týdnů lžou a zamlžují pravdu o financování vlastní strany. Miloš Zeman totiž na tiskové konferenci ČSSD, jen pár hodin po politickém grémiu strany, kde Svoboda přiznal šestimilionový dluh od jisté firmy a šek vystavený společností Tax & Investment Advisers, řekl, že vysvětlení místopředsedy Svobody jej uspokojilo. Jak jinak si vysvětlit, že vláda, která v rámci akce čisté ruce a boje s hospodářskou kriminalitou chce zakázat veškeré platby v hotovosti nad pět set tisíc korun, trpí, že její ministr financí přijal do stranické kasy v hotovosti tři miliony!

Sociální demokraté nadále před veřejností tají, kdo jim půjčil oněch šest milionů. Podle řady indicií to byla právě Tax & Investment Advisers. Ví snad dnes ČSSD, že jejím věřitelem je nějaká pochybná společnost? Nebo snad někoho spojeného s věřitelskou firmou dosadili na nějaký lukrativní post ve společnostech typu Unipetrol či ČEZ? Právě kvůli těmto podezřením je nepřijatelné, aby politická strana, natož vládní, zamlžovala podnikatelské subjekty, se kterými je jakkoli finančně propojena.

Styl ČSSD v otázkách stranického financování zřetelně kopíruje styl jejího opozičního partnera. Připomeňme, že ODS ve snaze utajit své dobrodince si vymyslela neexistující sponzory Lájose Bácse a Radjiva Sinhu. V mnoha ohledech styl vládnutí Zemana je hluboko pod úrovní Klausových vlád. Jeden z náměstků Zemanova kabinetu zhodnotil rozdíl mezi vládou ČSSD a vládou ODS jasnými slovy: „Dříve jsme měli vládu arogantů, dnes máme vládu buranů. Připusťme několik čestných výjimek na obou stranách. Miloš Zeman však mezi výjimky rozhodně nepatří. Je prototypem. Klausovi se dlouho vyčítala věta, že „novináři jsou největší nepřátelé lidstva . Miloš Zeman bez rozpaků nazve novináře „vrahy od psacího stolu .

MM25_AI

A nikdo se už vlastně ani moc nediví.

  • Našli jste v článku chybu?