Menu Zavřít

Bursíkův zákon pro bezdomovce

23. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Je opravdu obtížné dobrat se nějaké skupiny obyvatel, které by prospěl návrh zákona týkající se zpoplatnění PET lahví z dílny ministerstva životního prostředí. Nakonec jsem ale takovou skupinu našel. Jsou to bezdomovci, jimž může sběr a následné vracení plastových lahví skutečně vylepšit většinou neblahou finanční situaci.

To je docela zajímavá zpráva – dosud totiž směřovaly téměř všechny legislativní aktivity Bursíkova úřadu ve prospěch všech možných živočišných či rostlinných organismů – až na člověka. To se, zdá se, s plastovými obaly zásadně mění.

Konkrétních podniků či jedinců, kteří by příslušný zákon přivítali, bude ale víc. Například takoví výrobci třídicích linek na PET lahve, výrobci nových, těžších nápojových obalů a přepravek, úředníci zabezpečující veškerou doprovodnou evidenci nebo kontrolní orgány. Zatím diskutovaný návrh je mimochodem, ač to není příliš zdůrazňováno, docela dobrým nástrojem k likvidaci konkurence mezi obchodníky. Například by bylo docela dobře možné totálně zlikvidovat někomu nepohodlné pultové obchůdky prostě tím, že budou plánovaně zavaleny vykupovanými obaly. Stačí k tomu najmout třeba některého z bezdomovců. Nebo by bylo také možné z nějakého, jistě se vyskytnuvšího důvodu, napálit finanční flastr některému z deklarovaných nepřátel lidstva, jak jsou v Česku vnímáni – totiž obchodnímu řetězci. A nebo tak naopak za úplatu neučinit.

bitcoin_skoleni

Prostě – rizik, souvisejících se zpoplatněním, zálohováním a recyklací plastových obalů alespoň v návrhu, který ministerstvo životního prostředí zatím hájí, je i na tuzemské poměry neskutečné množství. To samozřejmě neznamená, že by se s plasty do budoucna už nemělo dít vůbec nic. Jejich třídění je totiž hezká věc, nikdy se ale pochopitelně nedosáhne stavu, kdy bude zodpovědně 100 procent lidí v Česku (i jakékoli jiné země) veškeré plastové obaly způsobně nosit do žlutých kontejnerů. Finálním cílem by tak mělo být používání úplně jiných obalů, nezatěžujících ani spotřebitele, ani životní prostředí. Ne že by už neexistovaly, ale kvůli ceně se (pochopitelně) téměř nepoužívají. Takže co tedy dělat, když už něco dělat? Nu, minimálně nevolit německý model.

Diskutovaný návrh je dobrým nástrojem k likvidaci konkurence mezi obchodníky.

  • Našli jste v článku chybu?