Menu Zavřít

Burza neláká: německé startupy zůstávají v soukromých rukou

15. 8. 2016
Autor: Bankenverband, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Vstup 15 až 20 mladých firem na burzu ročně označila spolková vláda za zdravý cíl. Toto přání se ukazuje jako zcela nerealistické. Již dost vlažný zápal v tomto směru ještě více ochladl po výsledku britského referenda o setrvání v Evropské unii.

Loni na podzim se u ministra hospodářství Sigmara Gabriela sešlo 19 „urozených“ osobností německého byznysu. Panel „Více burzovních vstupů mladých růstových firem,“ jehož se účastnil například tehdejší šéf Deutsche Bank Jürgen Fitschen nebo šéfka firmy KfW Ingrid Hengsterová, vytyčil ambiciózní metu pro německý akciový trh.

Dnešní realita je na hony vzdálena deklarovanému cíli nalákat na burzu až dvě desítky mladých firem ročně. Podle analýzy společnosti Barkow Consulting pro německý deník Handelsblatt za celý loňský rok vyhověla zadání jediná firma – online obchod se zbožím pro malé děti Windeln.de.

A letos to nevypadá o moc lépe. Na kurzovním lístku se sice objevili tři nováčci – biotechnologická firma Brain, výrobce větrných turbín Senvion a fintech společnost MyBucks – ale v jejich případě šlo buď o velmi malé emise, nebo subjekty, které již na trhu působí delší dobu, takže nesplňují kriterium mladých firem.

Vývoj IPO v Německu  Vývoj IPO v Německu (Zdroj: EY)

(zdroj EY)

Ministerstvo hospodářství připustilo, že výše uvedený cíl může být ambiciózní. „Nicméně je důležité si laťku vědomě klást vysoko. Ten počet není v žádném případě nerealistický,“ uvedl rezort pro Handelsblatt. Úřad dodal, že jde o dlouhodobý záměr. „Účastníci panelu dali najevo, že při srovnání s ostatními burzami by tento počet měl být pro Frankfurt dosažitelný,“ uzavřelo ministerstvo.

Objem primárních úpisů akcií (IPO) celosvětové zůstává již delší dobu pod průměrem. Zdrženlivost firem je dána kombinací faktorů, jako jsou obavy o růstovou dynamiku čínské ekonomiky, nejistota ohledně vývoje úrokových sazeb v Evropě a ve Spojených státech a nově též nervozita po rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii.

Podle údajů Dealogic klesly výnosy z IPO v prvním pololetí celosvětově o 58 procent na 47,8 miliardy dolarů, což je nejnižší objem peněz od roku 2009.

Dále čtěte:

Cambridge chrlí technologické zázraky. Skupují je ale cizinci

bitcoin_skoleni

Salesforce se mstí Microsoftu: Word pošleme do důchodu

Studie: Uprchlíci zaměstnali 1,3 milionu Němců


  • Našli jste v článku chybu?