Světové akciové trhy v letošním roce pokračovaly v sestupném trendu z roku předchozího. Mohutné výprodeje akciových titulů byly obrazem postupného ochlazování světových ekonomik, které ve druhém pololetí přešlo ve Spojených státech a Japonsku do recese. Důvěra investorů se paradoxně zlepšila až deset dnů po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu. Ani následný tříměsíční růst však nevytáhl burzovní indexy z červených čísel.
Americká rozbuška.
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí vstoupila do první recese za posledních jedenáct let. Domácí produkt klesl o více než jedno procento ročně, údaje o tržbách, průmyslové výrobě a zásobách ukazují na pokles i ve čtvrtém čtvrtletí. S rostoucí nezaměstnaností, která v listopadu dosáhla 5,7 procenta, se snížila i spotřebitelská důvěra a celková chuť lidí utrácet. Omezení spotřeby a výroby se projevilo ve firemních výsledcích, které se nezřídka propadly do ztrát. Pokles kapitálových výdajů i ziskových marží zvýšil nezájem o akcie. Více byly zasaženy technologické tituly, jejichž index Nasdaq Composite od začátku roku oslabil o 21 procent. Lépe snášely výpadek příjmů velké diverzifikované společnosti, které jsou zařazeny v indexu Dow Jones Industrial. Jeho desetiprocentní ztráta pak byla nejmenší mezi hlavními burzovními indikátory.
Sestupnému trendu nezabránila ani americká centrální banka Fed, která v průběhu letošního roku snížila celkem jedenáctkrát své úrokové sazby na zatím konečných 1,75 procenta. Dolary jsou tak nejlevnější za posledních 40 let. Podobný účinek měly i vládou vrácené zálohy na daně.
Z odvětví se nejméně dařilo výrobcům mobilních telefonů, kteří museli výrazně redukovat odhad poptávky po mobilech. Ericsson ztratil 53 procent, Nokia 45 a Motorola 20 procent. Výpadek kapitálových příjmů destabilizoval i byznys výrobců ostatní telekomunikační techniky: Nortel Notworks i přes silné propouštění oslabil o 77 procent, Lucent o 52 procent a JDS Uniphase o 79 procent.
Dominový efekt.
Recese ve Spojených státech se přes nižší poptávku po evropském zboží přenesla i do Evropy. Zpočátku se zdálo, že ekonomiky starého kontinentu nebudou poklesem v USA příliš zasaženy, později však toto přesvědčení vyprchalo. Zakročit musela Evropská centrální banka i Bank of England. První z nich letos snížila úroky hned čtyřikrát na konečných 3,25 procenta, druhá dokonce sedmkrát na rovná čtyři procenta. I přes měnovou expanzi však evropské akcie v polovině prosince ztrácely kolem 20 procent. Mezi portfolio manažery panuje názor, že k oživení dojde dříve ve Spojených státech, na což již nyní reagují svými nákupy.
Česká ekonomika sice dosahovala v posledním roce slušného růstu, pražskou burzu však ovlivnily poklesy na vyspělých trzích. I když se od září projevil na pražské burze růstový trend, ztratil index PX-50 od začátku roku bezmála osmnáct procent.
Prasklá bublina.
Globální hospodářské ochlazení ovlivnilo i Japonsko, druhou největší ekonomiku světa, které již potřetí v poslední dekádě zápasí s recesí. Vláda i finanční analytici jsou připraveni na to, že po poklesu HDP o předpokládaných 0,9 procenta v probíhajícím fiskálním roce bude japonská ekonomika žít s recesí i příští rok.
Index důvěry japonských producentů je na tříletém minimu. Výrobci omezují svou produkci, neboť proexportně zaměřenou ekonomiku podlamuje recese na zahraničních trzích a silný jen. Jen za minulý měsíc téměř dva tisíce společností vyhlásilo bankrot. Domácí poptávku ochromuje stále se zvyšující nezaměstnanost, která v říjnu dosáhla rekordní hodnoty 5,4 procenta. To představuje nejvyšší údaj od konce 50. let.
Příčiny ekonomických problémů v zemi vycházejícího slunce sahají až k „ekonomické bublině“, která se nafoukla v 80. letech a splaskla na počátku let 90. Barometr japonské burzy, akciový index Nikkei 225, ztratil tři čtvrtiny ze své maximální hodnoty, jíž dosahoval v roce 1995. Od počátku letošního roku odepsal dalších více než 24 procent, čímž „překonal“ propady hlavních indexů vyspělých trhů. Hranici deseti tisíc bodů, okolo které Nikkei 225 v současné době osciluje, dosahoval naposledy v roce 1985.