Menu Zavřít

Burzovní posila

14. 10. 2005
Autor: Euro.cz

BGS Levi Group chystá primární emisi akcií

K akciím obchodovaným na pražské burze zřejmě v brzké době přibude další titul. Nově založená česko - slovenská společnost BGS Levi Group plánuje, že na Burze cenných papírů Praha v prvním pololetí příštího roku upíše primární emisi akcií (IPO) za stovky milionů korun. Firma BGS Levi Group byla do českého obchodního rejstříku zapsána letos 2. srpna, sídlo společnosti je v Praze.

Nejdříve fúze.

Počátkem roku se slovenská jednička v prodeji IT techniky BGS - Distribution a čtyřka na českém trhu, brněnská Levi International, dohodly na uzavření strategického partnerství a majetkovém propojení obou firem. Akcie slovenské a české společnosti budou v nejbližších týdnech převedeny do již zmíněné BGS Levi Group. „Majitelé zůstanou stejní, jen si přerozdělí akcie v nově vzniklém subjektu,“ sdělil týdeníku EURO ekonomický ředitel a předseda dozorčí rady BGS - Distribution Dušan Krčmárik. V internetové verzi českého obchodního rejstříku je jako jediný akcionář BGS Levi Group zatím uvedena pražská společnost Asset Tax, ve statutárních orgánech firmy však již sedí zástupci Levi i BGS. Například předsedou dozorčí rady nově založené společnosti je Igor Wollner, který šéfuje představenstvu BGS - Distribution a v představenstvu nového subjektu je i Ludvík Šebík, výkonný ředitel Levi International. Odborníci oslovení týdeníkem EURO upozorňují, že slovenská i česká firma čelí na svých domácích trzích obrovské konkurenci v oblasti prodeje IT techniky, navíc marže z této obchodní činnosti jsou již několik let takřka minimální. Plánovanou fúzi tudíž označili za rozumné východisko, jak napomoci firemnímu hospodaření, což potvrdil i Krčmárik: „Spojení má přinést lepší hospodářské výsledky obou společností a zajistit do budoucna jejich růst a zvýšení obchodních podílů v České i Slovenské republice“. V úvahu připadají mimo jiné synergické efekty při nákupu zboží od dodavatelů. Nový subjekt odebere více zboží, čímž může získat množstevní slevu. Obrat skupiny BGS Levi Group má za letošní rok překročit 400 milionů dolarů, tedy zhruba deset miliard korun.
Nezávisle na majetkovém propojení však budou obě firmy vystupovat vůči zákazníkům pod původními obchodními značkami. Naopak vůči dodavatelům společně. „Managementy obou firem budou nadále spolupracovat v nezměněné struktuře,“ uvedly firmy v prohlášení.

Peníze na rozvoj.

Proč se však BGS Levi Group rozhodla vstoupit na pražskou burzu? Především hodlá prostřednictvím IPO sehnat nové investory. „Upsání akcií má rovněž přispět k větší transparentnosti firmy. „Získané peníze hodláme použít na další expanzi,“ konstatoval Krčmárik. Ten upozornil, že připravovaná emise akcií v plánované hodnotě 1,3 miliardy korun nebude asi poslední. „Zřejmě to bude první vlna, po které by mohly následovat další IPO. Konkrétní postup ale teprve zvažujeme, přesný objem zatím nevíme. Jak v Levi, tak i v BGS probíhá due diligence, poté budeme chytřejší,“ vysvětlil Krčmárik. Otázkou je, kdo si nově upsané akcie koupí. „Zahraniční investoři, kteří investují v České republice, spravují portfolia o velikosti minimálně 100 milionů dolarů. O IPO by se zajímali v případě, že by do nových akcií mohli investovat alespoň jedno procento ze svého portfolia. Emise v celkové výši 1,3 miliardy korun je zajímat nebude,“ řekl týdeníku EURO analytik brokerské společnosti Wood & Co. Tibor Bokor. Jeho slova dokazuje například vývoj obchodů s akciemi Orca a CME. Poptávka po eventuální nové emisi proto přijde především od retailových investorů, část by mohly koupit i rakouské fondy.

IPO je obtížné.

Další otázkou zůstává, zda se samo IPO vůbec podaří. Uvedení emise není jednoduché. Pražská burza pamatuje z nedávné doby případ, kdy byla již připravená emise akcií mobilního operátora Oskar stažena jen několik hodin před jejím oznámením proto, že pro odcházejícího investora se objevila výhodnější alternativa, jak zhodnotit svou investici. Podmínkou úspěšného IPO je totiž story. Příběh, který musí investory zaujmout. Špičkovým příkladem dobře podaného příběhu a úspěšné primární emise bylo uvedení akcií Zentivy. Nejenže objem emise (přibližně pět miliard korun) byl již zajímavý i pro zahraniční investory, ale story o expanzi na lukrativní zahraniční trhy v kombinaci s minimálním zadlužením firmy, schopným managementem ochotným komunikovat s investory a průhledná vlastnická struktura způsobily, že zahraniční i tuzemské fondy či finanční skupiny reagovaly na emisi jako Pavlovovi psi na světlo. Zdá se, že toto skupině BGS Levi Group zatím chybí. Pokud se jí a jejímu poradci společnosti Patria Finance, nepodaří úspěšný marketing, emise nemá u investorů šanci na úspěch.

Latentně skrytý úspěch.

Pokud se emise uskuteční, a vše zatím nasvědčuje tomu, že ano, bude to pro pražskou burzu významná vzpruha. Generální ředitel burzy Petr Koblic na podzim propadl depresím, neboť z očekávaných minimálně tří společností se nakonec na pražskou neodhodlala ani jedna. Ovšem spíše než drobné emise typu BGS Levi Group, či duální listingy Orca, by byl mnohem větším přínosem pro kapitálový trh - a přeneseně i pro tuzemskou ekonomiku - prodej šestnáctiprocentního státního podílu v elektrárenské společnosti ČEZ soukromému kapitálu. Stát by si ponechal majoritu (vlastní 67,61 procenta) a trh by získal další zajímavou likviditu.

MM25_AI

BGS - Distribution Bratislavská firma je slovenskou jedničkou v distribuci kompletního produktového portfolia IT. Společnost vznikla v roce 1998 jako pokračovatel společnosti BGS - Daustrab, která na tomto trhu působila od roku 1990. V roce 1990 zaměstnávala společnost tři lidi, v současné době pro ni pracuje 108 zaměstnanců. Obrat BGS, kterou ovládá slovenský kapitál, v loňském roce přesáhl pět miliard slovenských korun.

Levi International Brněnská společnost vznikla v roce 1995 jako dovozce paměťových čipů a procesorů. Levi International dnes zahrnuje kompletní spektrum výpočetní techniky, mobilních komunikací a digitální elektroniky. Během několika let se společnost, ovládaná českým kapitálem, stala jedním z největších distributorů IT techniky na českém trhu a zaujala pozici jedničky v distribuci paměťových čipů a procesorů. Obrat Levi International v loňském roce dosáhl 4,2 miliardy korun.

  • Našli jste v článku chybu?