Menu Zavřít

Burzovní premiéra roku? Trpaslík z Hongkongu vypadá jako bublina

13. 10. 2016
Autor: WiNG, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Neznámá a hlavně miniaturní stavební firma z Hongkongu vstoupila v dubnu na burzu. A od té doby její akcie vyskočily o více než šest tisíc procent. Jenže tohle „IPO roku“ není vůbec takové, jak se může zdát.

Název firmy Luen Wong Group neřekne v našich končinách nic asi nikomu. Rozpoznat ji mohou snad jedině v domovském Hongkongu. Přesto se pyšní světovým unikátem – letos její IPO dosáhlo rekordního zhodnocení.

Jen v první den obchodování její akcie vzrostly o 1438 procent, v současnosti jsou proti své upisovací ceně o 6715 procent výše. Hodnota společnosti dosahuje 2,9 miliardy dolarů (71 miliard korun), přitom loni vykázala tržby 40,6 milionu a zisk 1,1 milionu dolarů podle své výroční zprávy.

A co že tenhle zázračný trpaslík dělá? Inženýrské práce silnic, mostů nebo stok. Vznik firmy se datuje do roku 1998, na burzu vkročila letos v dubnu. Upisovací hodnota jedné akcie činila v přepočtu 33,5 centu (asi 80 haléřů).

Odborníci ovšem potenciální akcionáře varují. „Drobným investorům radím: ‚Držte se stranou,“ říká Francis Lun z makléřské firmy Geo Securities podle agentury Bloomberg. Nebývalé zhodnocení společnosti na burze způsobila kombinace několika faktorů – žádný ovšem nemá co dělat se samotnou firmou.


10 nejvýkonnějších akciových trhů posledních 20 let

čísla ze šanghajské burzy

Tisícinásobná zhodnocení jsou jen těžko k vidění v New Yorku, Londýně nebo Frankfurtu. Ovšem akciový trh v Hongkongu je známý tím, že se zde odehrávají neuvěřitelné fluktuace. Mezi roky 2013 až 2016 se celkem 56 společností zhodnotilo během prvního půl roku o více než tisíc procent. 39 z nich bylo přitom ve ztrátě, ukazuje zpráva tamního regulátora. Navíc v části hongkongské burzy pro malé firmy, kde je zapsán Luen Wong, je volatilita doslova extrémní, a to hlavně u nově zapsaných společností.

Nové firmy na burzu většinou upisují v Hongkongu velmi malý podíl akcií – to je další skutečnost, která může vyhnat jejich ceny velmi vysoko. V případě Luen Wongu dva zakladatelé vlastní tři čtvrtiny akcií (více podle pravidel burzy ani nemohou). Zbylé cenné papíry patří velmi málo investorům. To znamená velmi nízký objem obchodování, a tudíž sklon k velkým výkyvům ceny.

FIN25

Další věc hraje firmě do karet. Stavebnictví a inženýrské práce zažívají v poslední době v Hongkongu boom. Táhnou ho hlavně vládní kontrakty, letos se na burze upsalo šest dalších firem z oboru. Již v dalším roce se ovšem očekává úbytek zakázek.

Podle analytiků zmíněné důvody hovoří proto, že zhodnocení Luen Wong je pouhou bublinou. Varováním je další stavební společnost Ching Lee, která vstoupila na burzu v březnu. Za zhruba čtyři měsíce její akcie vzrostly o téměř dva tisíce procent, jenže jednoho dne v září klesly o 91 procent a již se nevzpamatovaly.


Čtěte dále:

Největší IPO roku: Čínská poštovní spořitelna vstoupila na burzu

Horečka vydělává. Číňan dosáhl fascinujícího výsledku

Ekonomicky nejsvobodnější zůstává Hongkong, Česko si výrazně polepšilo

Hongkong

  • Našli jste v článku chybu?