PROJEV V KONGRESU Nejmocnějši muž planety, americký prezident George Bush, pronesl minulý týden v Kongresu zprávu o stavu Unie. Klíčový projev shrnul hlavní plány zahraniční i domácí politiky USA. Bush razí stále tvrdou linii. Americký prezident zdůraznil nutnost propagace demokracie a svobody v oblasti širšího Blízkého východu.
**PROJEV V KONGRESU
Nejmocnějši muž planety, americký prezident George Bush, pronesl minulý týden v Kongresu zprávu o stavu Unie. Klíčový projev shrnul hlavní plány zahraniční i domácí politiky USA. Bush razí stále tvrdou linii.
Americký prezident zdůraznil nutnost propagace demokracie a svobody v oblasti širšího Blízkého východu. Jako příklad uvedl úspěšné volby v Afghánistánu, Palestině a Iráku. V iráckém případě ale odmítl uvést termín odchodu amerických vojsk, za což byl opozicí kritizován.
V domácí části prezident obhajoval nezbytnost důchodové reformy, jejímž jádrem mají být osobní účty obyvatel u investičních společností. Bush se dále jednoznačně postavil proti manželstvím homosexuálů a kritizoval aktivistické soudce, kteří je umožňují. Odmítl rovněž využívání embryí jako prostředku k získávání kmenových buněk, protože, jak zdůraznil, s životem nelze zacházet jako se zbožím.
Ve zprávě předložené na společném zasedání obou komor Kongresu vybídl Bush dva americké spojence, Egypt a Saúdskou Arábii, k demokratizaci. Sýrii a Írán označil za zdroje terorismu a jaderné hrozby a zdůraznil, že vznik palestinského státu je na dosah. Palestinské samosprávě přitom slíbil 350 milionů dolarů na politické a bezpečnostní reformy.
Bush oznámil, že po úspěšných volbách v Iráku přichází pro Spojené státy fáze spočívající v posilování iráckých ozbrojených sil, aby byly schopny ubránit demokracii a zemi. Pokud jde o vztahy s Íránem a Severní Koreou, které Bush před dvěma lety zařadil do „osy zla“, vyzdvihl prezident nyní diplomacii. „Spolupracujeme s evropskými spojenci, abychom objasnili íránskému režimu, že musí upustit od programu obohacování uranu a zpracovávání plutonia a že musí skončit s podporou teroru,“ řekl. Tím podle komentátorů vyšel vstříc obavám některých evropských států, že Washington chce problémy řešit podobně jako v Iráku vojenskou cestou.
Na zprávu reagovala americká demokratická strana kritikou. Bushe napadla za to, že neoznámil termín stažení amerických vojsk z Iráku. „Neslyšeli jsme žádný jasný plán této administrativy na ukončení přítomnosti v Iráku. A neslyšeli jsme ho ani tento večer,“ řekla vůdkyně demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová. „Spojené státy nemohou zůstat v Iráku donekonečna. Ale neměli bychom se také vytratit zadními vrátky, vyhlásit falešné vítězství a ve skutečnosti za sebou nechat chaos,“ dodala.