Buttigieg začal primárky skvěle, když překvapivě vyhrál v Iowě. Jeho postavení mezi ostatními kandidáty začalo postupně slábnout a při posledních primárkách v Jižní Karolíně skončil pod deseti procenty. Jen pár desítek hodin před volebním superúterým se tak rozhodl svou kampaň ukončit.
„V této fázi
si musíme přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a
ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ,“ uvedl
Buttigieg s tím, že udělá všechno pro to, aby se příštím prezidentem USA
stal zástupce Demokratické strany. Stejně jako ostatní protikandidáti si hlavně
přeje konec Donalda Trumpa v Bílém domě.
Buttigiegovo rozhodnutí ale lze číst tak, že kromě Trumpa vidí problém i v socialistovi Berniem Sandersovi, který je v současnosti největším favoritem demokratických primárek. Buttigieg totiž patří k centristickému křídlu strany a jeho odstoupení tak může přihrát hlasy právě „umírněnějším“ demokratům.
Nepřijatelný Sanders
Patří mezi ně hlavně Joe Biden, který v Jižní Karolíně zaznamenal svůj první velký úspěch, když jasně vyhrál. Posílen triumfem je právě on zřejmě největší šancí centristů, jak zabránit nominaci pro ně nepřijatelného Sanderse. S jeho vítězstvím v primárkách by přitom měli problém i někteří levicověji zaměření demokraté, pro něž představuje Trumpovo znovuzvolení největší hrozbu. Právě souboj se Sandersem by totiž podle nich vyzněl jasně pro současnou hlavu státu.
O šancích zbylých šesti kandidátů hodně napoví již zmíněné volební superúterý, při kterém budou demokraté 3. března hlasovat ve čtrnácti státech. Do souboje se konečně zapojí i miliardář Michael Bloomberg, další centristický kandidát.
Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:
Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy
Bernie Sanders: věčně druhý?
Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka
Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?
Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku
Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny