Menu Zavřít

Buy Prim!

24. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Nosili jsme je za vysvědčení, za uvědomělou práci. Dnes je nosí bankéři a motorkáři.

Cože? Primky se ještě vyrábějí? Ty hodinky, které svého času vlastnil snad každý obyvatel socialistického Československa? Ano, a nejde přitom jen o levné reklamní hodinky na jedno použití. Nejluxusnější typy stojí okolo padesáti tisíc korun a za zhruba dvě stě tisíc korun si můžete objednat hodinky speciálně podle přání. „Jedny primky už mám a jedny toužebně očekávám,“ říká například bankéř Radovan Vávra. Je jedním z dvacítky lidí, kteří si již objednali hodinky Orlík z exkluzivní limitované série u příležitosti letošního padesátého pátého výročí založení firmy.

Firma Elton hodinářská, která je pokračovatelkou tradice v Novém Městě nad Metují, si v tomto roce připomíná také padesát let od zkonstruování prvních původních hodinek. „Jenže po roce 1990 došlo k otevření trhu a lidé, kteří si čtyřicet let nemohli koupit jiné hodinky než primky, byli tak hladoví po něčem novém, že akceptovali i nižší kvalitu,“ říká obchodní ředitel firmy Jan Prokop.

V roce 1990 to měly primky skoro spočítané. Ze dne na den ustala zbrojní výroba, která představovala šedesát procent činnosti, a firma, která dříve vyráběla okolo půl milionu hodinek ročně, se najednou musela přeorientovat: menší výrobní série a vysoká míra flexibility vůči zákazníkům. Ročně dnes vyrobí asi 30 tisíc hodinek. Značkové hodinky však představují pouze část. Vedle nich firma vyrábí i reklamní hodinky a různé limitované série na objednávku.

Postprivatizační proměny nabraly drsné tempo. Z dvanácti set zaměstnanců zůstalo jen asi čtyřicet. Firma zastavila výrobu vlastních hodinových strojků, která se ukázala být nad její finanční síly. Quartzové strojky, které jsou používány ve většině hodinek Prim, kupuje od švýcarské společnosti Ronda. Mechanické strojky pro luxusnější typy od švýcarské Ety (dodává je například i pro řadu značek Swatch Group). „Kdybychom dál dělali vlastní strojky, patřili bychom do zcela jiné kategorie. Na to je ale Česko moc malé,“ říká Prokop.

Mimochodem: pod jménem Prim byly za socialismu vyráběny také budíky v Chronotechně Šternberk. Podniky však byly privatizovány samostatně, takže na tutéž značku si rázem začaly dělat nárok dva subjekty. Soudní spory kulminují, přesto lze na trhu potkat i primky od firmy MPM Quality. Ty se ale vyrábějí v Číně. Na hodinkách z Nového Města nad Metují se proto nyní objevuje logo Prim doplněné o nápis Manufacture a letopočet 1949, odkazující k roku vzniku firmy. Originální primky lze rovněž rozeznat podle nápisu Czech Made ve spodní části ciferníku.

Největší příjmy firmě nicméně neplynou z hodinářské výroby, ale z přidružené výroby přesných strojírenských součástek. „Je to taková průmyslová prostituce, jak říká jeden kolega, ale pomohlo nám to přežít nejkritičtější léta a dává nám to jistotu relativně plynulého cashflow,“ konstatuje Prokop.

Šperk, který může zabít

„Zachování téhle výroby je hrdinský čin,“ říká Michal Achremenko, redaktor časopisu WatchMagazine. „Škoda jen výroby vlastních strojků, protože devadesát procent ceny kvalitních hodinek dělá vnitřek.“

Elton hodinářská se snaží oslovovat bohatší klientelu a nabízet hodinové speciály a exkluzivní limitované série. Nejnovějším příkladem jsou v srpnu představené motorkářské hodinky Rider. Jsou vyrobeny z masivního kusu ocele a ciferník je o více než centimetr větší než u standardních pánských hodinek. Nosí se přes bundu a podle Prokopa byl součástí projektového zadání i požadavek, že když se sundají z ruky a mrští po nějakém otravovi, musejí být schopny dotyčného zabít.

Orientaci na vyšší cenový segment si vynucuje i celková situace na hodinářském trhu. Nejen že levným dovozům z Asie nemůže žádná evropská firma cenově konkurovat, ale levné hodinky se v dnešní době již stávají přežitkem. V době, kdy jsou hodiny zabudované v každém počítači a každém mobilu, mají náramkové hodinky smysl v podstatě jen jako šperk či módní doplněk. A o levné šperky samozřejmě nikdo nestojí.

„Hodinky jsou věc, kterou si lidé kupují pro radost. Mnoho lidí na to teď ale nemá peníze,“ říká Prokop. „Jsou navíc intenzivně masírovaní reklamou mobilních operátorů, aby si spíš koupili nový mobil. To, že ve skutečnosti nemají dost peněz, pak maskují tím, že říkají: Vždyť já hodinky vlastně ani nepotřebuji.“

Hodinky jsou jediným šperkem pro muže, říkají dnešní hodináři. Nejde o klišé: ženy sice co do počtu prodaných kusů nakupují 70 procent všech hodinek, ale mužským nákupům vděčí výrobci za 70 procent všech tržeb. Obchodní ředitel Jan Prokop z tohoto faktu vyvozuje, že luxusní hodinky pro ženy jsou tržním segmentem s velkou budoucností.

Na míru

Zákazníky Prokop dělí do několika kategorií. Jednak to jsou lidé, kteří měli primky kdysi a chtějí dál levné a kvalitní hodinky. Potom ti, kteří již doma mají i hodinky některé luxusní značky. „Pro někoho je stále důležité, že se může chlubit rolexkami nebo omegami, tohle jsou však lidé, kteří to už nemají zapotřebí. Chtějí si jednoduše udělat radost něčím, co nikde jinde není.“

Již citovaný Radovan Vávra například nadšeně vypráví, že hodinky Prim nosil jako dítě a student a že měl velkou radost, když si před pěti lety z návštěvy továrny v Novém Městě nad Metují odnesl hodinky Premier. „Jsou to nesmírně krásné, velmi vkusné a velmi elegantní pánské hodinky,“ rozplývá se bankéř, který je kromě jiného známý svou zálibou v exkluzivních vozech Ferrari. Připouští, že pro některé příležitosti volí okázalejší značky, ale pro denní nošení je považuje za zcela dostačující: „Většinou musím lidi upozornit, že jsou to primky. Jsou totiž opravdu mimořádně krásné. Reakce jsou vesměs pozitivní.“

Konkurenční výhodou hodinek Prim na českém trhu je ovšem větší schopnost reagovat na individuální přání. Dílčí úpravy a opravy firma dokáže provádět rychleji a levněji než její zahraniční konkurenti. „Pokud si například chcete nechat na pouzdro vyrýt své jméno, není to nejmenší problém,“ říká Prokop. „Luxusní hodinky předáváme vesměs osobně, všichni klienti mají moji vizitku a mohou mi kdykoliv zavolat.“

Kromě toho standardní distribuční kanály příliš nefungují. Luxusní hodinářství na primky mnohdy stále pohlížejí svrchu, menší zase raději obchodují s asijskými výrobky. „Neznačkové hodinky, které se u nás běžně prodávají, stojí v Hongkongu dva, tři dolary. Za tuhle cenu si pak dovozci klidně dovolí dát je hodinářům do komise. To my nemůžeme,“ říká Prokop. Dokud se tohle nezmění, byly by podle něj investice do reklamy jen vyhazováním peněz.

Nejlevnější hodinky Prim lze pořídit již za zhruba osm set korun. Nejdražší standardně vyráběné typy naopak stojí okolo dvaceti tisíc. „Primky mají pověst levných hodinek a s tím se budou muset poprat. Vždycky to byly dobré, bezporuchové hodinky. Zákazníky teď ale ještě značka musí přesvědčit, že primky nejsou jen těmi hodinkami, které se dávají dětem za první vysvědčení,“ říká Achremenko.

RIDER Zatím poslední model hodinek Prim. Dost možná jedny z největších náramkových hodinek na světě. Jsou určeny pro motorkáře, a tudíž mají být schopny plnit i některé pro hodinky poměrně neobvyklé funkce. Pokud jsou v zápalu boje použity jako vrhací zbraň, měly by být schopny nepřítele přinejmenším srazit k zemi. Ke koupi jsou od začátku srpna za necelých 15 tisíc korun.

SPARTAK Historicky první hodinky vyráběné v Novém Městě nad Metují. V letošním roce si firma připomíná padesát let od jejich zkonstruování. U této příležitosti se chystá limitovaná série jejich replik. Vyrobeno bude maximálně padesát kusů těchto exkluzivních hodinek. Nabízeny jsou za 50 tisíc korun.

ORLÍK Jedny z nejslavnějších hodinek značky Prim. V omezené sérii byly koncem 60. let vyrobeny pro potřeby speciálních jednotek Československé armády. U příležitosti padesátého pátého výročí vzniku firmy je připravována limitovaná série těchto hodinek v počtu, jak jinak, padesáti pěti kusů. Cena je rovněž stanovena na symbolických 55 tisíc korun.

MM25_AI

DIPLOMAT Hodinky, které jdou i po pětadvaceti letech, co ležely v kanalizaci. Pan Miloslav Mezera je začátkem 70. let ztratil při stavbě rodinného domu. „Od té doby uteklo 25 let a jaké bylo moje překvapení, když jsem po čtvrt století při čištění kanalizační výpusti vytáhl pohřešované hodinky, které po celou dobu ležely ve vodě a bahnu. Ještě větší překvapení bylo, že jsou neporušené. Pouzdro není zkorodované a pod sklíčko se nedostala voda,“ píše v průvodním dopise šťastný nálezce.

LADIČKOVÝ STROJEK Strojek považovaný za mezistupeň od mechanických k elektronickým hodinovým strojkům a skutečná sběratelská lahůdka. Mechanický oscilátor je zde nahrazen elektromagnetickým. V Novém Městě nad Metují v roce 1969 vyrobili asi tucet prototypů těchto hodinek, kvůli vysoké ceně se však nikdy neprosadily do výroby. Na celém světě ladičkový strojek samostatně sestrojily jen tři firmy, Elton mezi nimi.

  • Našli jste v článku chybu?