Menu Zavřít

Býci na tahu

20. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Zvyšování úrokových sazeb a cen ropy odeznívá, zisky zdravě rostou

Býci akciových trhů se nemohou dočkat. Tvrdí nejen to, že burzovní indexy ve Spojených státech v příštích dvanácti měsících dosáhnou nového maxima, ale rovněž prý překonají rekord z doby před pěti lety, kdy vyvrcholilo nejdelší období růstu cen akcií v historii. Byznys ve Spojených státech má zahájit čtvrtý rok v řadě, kdy se mohutně zvyšují zisky, a ekonomika roste závratným tříprocentním a možná i vyšším tempem. Ceny ropy, které v létě dosáhly 70 dolarů za barel, budou klesat a ti, kdo vytrvale straší inflací, tak alespoň na nějakou dobu utichnou. Dokonce ani ceny realit neklesnou pod obvyklou minimální úroveň.
Zní to jako pohádka? Třeba ne. Jestliže ani potíže automobilového a leteckého průmyslu, hurikán stupně čtyři, prudký nárůst cen ropy a zvyšující se zadlužení spotřebitelů nedokázaly trh vykolejit, mohl by to vůbec někdo na světě dokázat? Dokonce ani skokové navyšování úrokových sazeb, k němuž Federální rezervní systém od poloviny roku 2004 přistoupil snad tucetkrát, nezastavil rozvoj ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí narostla o 4,3 procenta. A to je mnohem víc, než kdokoli očekával. Jistě, trhy se často jen stěží vyrovnávaly s protikladnými signály a v důsledku toho už dva roky neprolomily úzké obchodní pásmo. Jak tedy mohou burzovní býci, spekulující na růst akcií, hýřit optimismem? „Všichni si stěžují, že se akciový trh pustil vedlejšími uličkami, ale právě to je ve skutečnosti jeho obrovským vítězstvím,“ míní Ronald P. O´Hanley, místopředseda představenstva společnosti Mellon Financial se sídlem v Pittsburghu.

Davy optimistů.

Díky nedávnému rychlému zotavení trhnu se do 9. prosince akciový index Standard & Poor's 500 zvýšil o čtyři procenta a NASDAQ Composite Index o 3,7 procenta, i když ani toto tempo nedokázalo podle indexu Dow Jones posunout akcie průmyslových podniků do pozitivních čísel. Přesto je tento neslaný nemastný výsledek považován za předzvěst dobrých výdělků. Skutečnost, že poměr cena-výnos z obchodování S&P by měl na základě zisků odhadovaných pro rok 2006 dosáhnout šestnácti, vede mnohé profesionální investory k domněnce, že trh je podhodnocený. „Trh má vzestupnou tendenci,“ konstatuje David S. Spika, investiční stratég působící ve Westwood Holdings Group v Dallasu, a dodává, „přesto jsou ceny poměrně nízké.“
Spika je jako ryba ve vodě mezi stratégy z Wall Street, jejichž názory jsme zjišťovali při přípravě třicátého čtvrtého investičního výhledu časopisu BusinessWeek. Shodují se na tom, že Dow Jones se v příštím roce zastaví na hodnotě 11 500, S&P na 1347 a NASDAQ Composite na 2428, což představuje zhruba sedmiprocentní nárůst proti současné úrovni. Prognostici svůj optimismus vysvětlují tím, že dva hlavní faktory působící na hodnotu kapitálu – růst úrokových sazeb a rekordní ceny ropy – patrně začínají odeznívat. Jako obvykle budou akciové trhy významně ovlivňovat zisky, a ty se zatím také drží poměrně vysoko. Do konce roku S&P 500 ohlásí provozní výnos na akcii kolem 77 dolarů, což představuje třináctiprocentní nárůst. Bude to již patnáct čtvrtletí po sobě, co tento ukazatel meziročně vzrůstá o dvojmístná čísla. Howard Silverblatt, analytik kapitálového trhu v S&P, oznámil, že jeho skupina předpokládá pro rok 2006 další nárůst o 11,4 procenta. „Tempo růstu se nepatrně zpomalí,“ přitakává Bob Baur, generální ředitel Principal Global Investors. „To však neznamená nic špatného. Nelze čekat, že dvacetiprocentní nárůst zisků vydrží navěky,“ říká.
Jedná se o blahobyt, z něhož těží i samotné firmy. Silverblatt uvádí, že v roce 2005 vynaložily rekordních tři sta miliard dolarů na odkupy akcií a dalších dvě stě miliard na výplaty dividend. Tento trend se podle předpokladů nezmění, a tak akcie slibující dividendy zůstávají dobrým tipem.
Zdá se však, že příští rok společnosti vydají ještě více z naspořené hotovosti, která v případě firem zařazených do indexu S&P 500 činí zhruba 635 miliard dolarů. Analytici očekávají, že ať už z vlastní vůle nebo pod tlakem nově povzbuzených aktivních investorů a investičních fondů začnou mnohé společnosti více utrácet. Výdaje půjdou do nových technologií, zařízení a služeb a mohou také směřovat do nové vlny fúzí a akvizicí. „Půjde o expanzi podporovanou společnostmi, nikoli spotřebiteli,“ domnívá se Lincoln Anderson, hlavní ekonom v bostonské LPL Financial Services. Trh stimulující obchody podle předpovědí povede k ziskům na straně bank, firem zabývajících se správou investičního majetku a makléřů, ale také aerolinií, poskytovatelů energií a softwaru.
Samozřejmě existují scénáře, které by mohly růžové vyhlídky na býčí trh pokazit. Federální rezervní systém by například mohl zavést příliš přísné regulační kroky. Také ceny energií by mohly znovu vyskočit nahoru. Obavy o vývoj amerického trhu s bydlením a spotřebitelských výdajů pochopitelně přetrvají, a to zejména v souvislosti s rostoucím počtem konkursů a ochlazujícím se trhem s nemovitostmi. V důsledku toho profesionální investoři často radí vyhýbat se akciím maloobchodu a firem produkujících zboží dlouhodobé spotřeby. Joseph McAlinden, hlavní investor globální kapitálové skupiny v Morgan Stanley Investment Management (který sám sebe nazývá taurus antiquitus, tedy starý býk, a je přesvědčen, že trh překoná historické maximum z roku 2000) doporučuje opatrnost. McAlinden předpovídá zhruba v druhém nebo třetím čtvrtletí deseti až patnáctiprocentní zlepšení a poté razantní pokles. „Držte se kvalitních společností, jejichž výdělků se případný sestupný proud může dotknout méně výrazně,“ nabádá. Takovými společnostmi jsou například General Electric a defenzivní akcie ve farmaceutickém a spotřebitelském průmyslu.
Mnozí experti se ve skutečnosti domnívají, že si akcie těchto velkých společností po šesti letech, kdy odpočívaly a uvolnily prostor malým podnikům, povedou lépe. Wayne C. Stevens, hlavní investor firmy Dearborn Partners se sídlem v Chicagu, říká, že akcie velkých firem začínají vynášet více, když skutečné zisky z devadesátidenních vládních dluhopisů dosahují dvou procent. (Do října 2004 bylo toto číslo negativní.) „A právě teď jsme dosáhli bodu obratu,“ dodává.

Neklid na hlavní třídě.

Růstové akcie svými výsledky kromě toho začínají překonávat hodnotové akcie. Vítězem v tomto klání by mohl být technologický průmysl. Richard H. Driehaus, hlavní investor v chicagské Driehaus Capital Management, v uplynulých šesti měsících zdvojnásobil svůj podíl na akciích technologických firem, takže v portfoliu Driehaus Small Cap Growth dosáhly tyto společnosti dvaceti procent. Přednost dává internetové reklamě, prodeji a firmám zabývajícím se infrastrukturou, jako například 24/7 Real Media, Getty Images, Digital River a Google.
Oproti profesionálům se většina běžných investorů ovšem tváří chmurně. Často se obávají, jak se budou vyvíjet jejich výplaty, hodnota jejich domovů a portfolia akcií. Jsou natolik pesimističtí, že podle modelu spotřebitelských nálad Panic/Euphoria, který zjišťuje Citigroup, je jejich rozpoložení momentálně nejhorší od roku 1994. Kdyby burzovní guru Sir John Templeton měl pravdu, když říkal, že trhy s rostoucími cenami akcí se rodí z pesimismu tohoto druhu, pak by výsledky za rok 2006 mohly být nakonec skutečně růžovější, než dnes vypadají. Případ býka Nehledě na obavy o vývoj ekonomiky a úrokových sazeb, existuje v souvislosti s akciovým trhem pro rok 2006 spousta důvodů k optimismu: - Přetékající pokladnice firem budou podnětem pro investice do IT a další kapitálové výdaje, ale také pro aktivity v oblasti fúzí
- Obchodování s poměrem cena–výnos na úrovni šestnácti bodů na základě zisků odhadovaných pro rok 2006 naznačuje, že akcie S&P 500 jsou podhodnocené
- Inflace je pod kontrolou, úrokové sazby jsou v historickém srovnání velmi nízké a konec období zvyšování sazeb je na dohled
- Přes jisté zpomalení se očekává další výrazný nárůst firemních zisků
- Vysoké ceny za energie, rostoucí úrokové sazby, katastrofické hurikány ani stagnující trh s realitami nezlomily odolnost spotřebitelů

MM25_AI

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Šárka Rucká

  • Našli jste v článku chybu?