Menu Zavřít

BYDLENÍ V SÍTI TŘETÍHO TISÍCILETÍ

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Na předměstí Londýna vyrostl první internetový dům

Nepřipomíná sice interiér vesmírné lodi Enterprise z legendárního sci-fi seriálu Star Trek, ale je to bydlení budoucnosti. Dům postavený na předměstí Londýna není zvláštní ani svým zevnějškem. Pozoruhodností jsou jeho informační sítě a zařízení, jež nájemníkům umožňují to, co zatím samozřejmostí zdaleka není, byť všechny využité technologie jsou již běžně na trhu dostupné. Americká společnost Cisco Systems ve spolupráci s britskou stavební firmou Laing Homes nedávno dokončila první takzvaný internetový dům v Evropě.

Obyvatelé takového domu budou mít příjemný život. Vydají-li se na cesty, budou moci prostřednictvím internetu kdykoli nahlédnout například do ložnice a oko nainstalované kamery jim ukáže, zda v jejich posteli náhodou nespí nežádoucí host. Kame rový systém umožní i kontrolu dětí, které se rozhodnou ignorovat rodiči určenou večerku. Samozřejmostí je dálková regulace teploty a ovládání světla. Internet v domě ale umožňuje i jiné „lahůdky . Třeba zapnout v kuchyni kávovar z kteréhokoli pokoje domu nebo ze zahrady. Uživatelé takového obydlí sledující v obývacím pokoji televizi mohou na stejné obrazovce zjist it, kdo právě zazvonil na jejich zvonek, aniž by museli přepnout na jiný kanál. Na obrazovce se po zadání povelu zobrazí jen malé okénko s požadovaným obrázkem pořízeným kamerou umístěnou před objektem. Z pohodlného křesla je možné objednávat lístky do kina či do divadla, zařizovat bankovní převody, komunikovat s lékařem nebo jen nakupovat jídlo či oblečení. Počítačové vybavení rovněž umožňuje pořádání videokonferencí, například jen mezi dvěma patry stejného domu.

Telefon v lednici.

Mozek celého domu - výkonný server - je umístěn v přízemí v komoře na ploše zhruba jednoho čtverečního metru. Jedinými „důkazy o technologickém vybavení domu jsou tři počítače rozložené na různých místech v domě, bezdrátová klávesnice pro ovládání internetu na televizní obrazovce, bezdrátový počítačový terminál o rozměrech zhruba 20 x 30 cm a „inteligentní telefon vybavený infraportem.

Právě tento telefon, dodávaný společností Symbol Technologies, výrazně ulehčuje život každému, kdo se stará o kuchyni a zásoby jídla. Je totiž schopen uložit do paměti počítače čárkový kód z obalu každého koupeného druhu potravin, a pokud je spotřebován, zase jde stejnou jednoduchou operací z paměti vymazat. Počítač dokonce dokáže prostřednictvím internetu chybějící zásoby objednat v supermarketu. Nemůže se tak stát, že ve spíži bude dlouho chybět určitý druh potravin. Podle zástupců společnosti Cisco Systems by v budoucnu měla být infračervená čtečka čárkového kódu zabudována přímo na lednici, aby byla snadněji v dosahu.

Stejným způsobem je možné scannovat i různé recepty a počítač sám zjistí, zda má kuchař v domě potřebné ingredience.

Stavební ekosystém.

Dům vybudovaný ve Watfordu severně od Londýna přišel na zhruba půl milionu liber (necelých třicet milionů korun). Samotné technologie ale překvapivě nebyly tak drahé. „Počítače a terminály stály asi dvacet tisíc liber, dalších pě t tisíc jsme zaplatili za kabely, uvedl v rozhovoru pro týdeník EURO Patrick Braun, viceprezident evropské, africké a blízkovýchodní divize společnosti Cisco Systems.

Jeho podnik neplánuje, že by podobné domy sám stavěl a prodával. „Chceme jen ukázat, že už dnes dostupné technologie umožňují vyšší kvalitu bydlení, uvedl dále Braun, „Složit vše pod jednou střechou je velice atraktivní způsob jak ukázat, že inter net skutečně mění náš život. Nechceme však vstoupit na trh s novým produktem. Braun zároveň připustil, že za projektem internetový dům je snaha společnosti Cisco zvýšit odbyt firmy. „Hodláme přesvědčit stavební společnosti, že by mohli těmito techn ologiemi vybavovat domy pro své zákazníky, dodal. K tomu, aby mohly být podobné domy nabízeny i mimo Velkou Británii, je však podle Brauna nutné vytvořit to, co sám nazývá ekosystémem. Má přitom na mysli sdružení subdodavatelů, bez jejichž pom ocí by nebylo možné dům postavit ani v Londýně. Vedle Cisco Systems a Laing Homes se totiž na projektu podílelo i dalších jedenadvacet převážně telekomunikačních, elektronických a softwarových firem. British Telecom dodal telefonní a datové linky, Compaq vybavil dům počítači, Honeywell instaloval systém pro řízení topení a společnost Motion media zprovoznila videotelefony. Podle Brauna je právě přítomnost všech těchto firem na britském trhu důvodem, proč byl dům vystavěn ne daleko Londýna. A jelikož jde o pilotní program, důležitou úlohu hrála i skutečnost, že většina partnerů má v Londýně své centrály.

V Česku se zřejmě podobných domů hned tak nedočkáme. Chybí zde totiž právě „ekosystém menších dodavatelů, schopných vybavit stavbu technologie zhruba za 1,5 milionu korun.

Pionýr ze Seattlu.

Průkopníkem bydlení s pomocí nejnovějších technologií je člověk, z něhož počítačový byznys udělal miliardáře. V roce 1997 se Bill Gates, šéf společnosti Microsoft, přestěhoval i s manželkou do nového domu, jehož stavba spolkla více než 53 milionů dolarů. Gates nechal dům vybavit padesáti počítači a podle slov očitých svědků je moderními technologiemi řízeno doslova vše od osvětlení a vytápění až po hudební kulisu. S domem na břehu jezera Lake Washington v Seattlu měl však nemalé potíže. V říjnu 1997 si Bill Gates v přednášce ke studentům University of Cambridge postěžoval, že musí v systému ovládajícímu jeho dům ještě vychytat mouchy. „Moje stereo někdy hraje hudbu, kterou chci slyšet, jindy ne, zažertoval. O čtvrt roku později přinesla svědectví o podobné události reportérka televizní stanice ABC Barbara Waltersová, která s Gatesem v jeho novém domě připravovala rozhovor. Nejbohatší člověk planety jí řekl, že první noc v novém domě sledoval televizi, která se dálkovým řízením vysouvá a zasouvá z podlahy. Když se ale rozhodl jít spát, nepodařilo se mu televizi ani vypnout, ani zasunout. „Tak přes ní přehodil deku a šel spát, uvedla Waltersová v rozhovoru pro deník Seattle Times loni v lednu.

Gates však přísně střeží své soukromí, takže reportérce ABC nedovolil vzít s sebou kameru. Vybavením domu byl podle vlastních slov unesen i americký viceprezident Albert Gore. Když jej Gates pozval na návštěvu svého sídla, Gore mu ještě před vstupem domu sdělil, že se těší, až na vlastní oči uvidí výdobytky nejmodernějších technologií.

Levnější pojištění.

bitcoin_skoleni

Internetový dům společnosti Cisco není zdaleka tak technicky vybaven, přesto je proti podobným nehodám předem pojištěn. Světlo i topení je proto ovládáno nejen počítačem, ale dá se nastavit i ručně. Silná je i ochrana s amotného „mozku . Počítač je sice připojen k internetu, ale jeho zabezpečení je srovnatelné s jištěním počítačového systému banky. V rozhovoru pro týdeník EURO to uvedl Patrick Braun, který zároveň dodal, že míra jištění řídícího systému d omu závisí na libovůli jeho obyvatel. „Pokud jsou některé informace citlivé, pak se prostě k internetu nepustí, uvedl doslova.

Výhodou takto vybaveného bydlení je to, že by mělo svým majitelům přinést nižší náklady na pojištění. Chráněnému domu totiž nehrozí, že by mohl být snadno vykraden. „Pojišťovny si to možná ještě neuvědomují, ale časem budou muset zohlednit výhody systému, uvedl Braun.

  • Našli jste v článku chybu?