Menu Zavřít

Bydlení ve vlastním? Správný okamžik je právě teď

3. 9. 2018
Autor: GARTAL Holding

Koupit či nekoupit byt, to je to, oč tu běží. Na hamletovskou otázku v současnosti existuje jen jediná odpověď jak nám řekl CEO skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko. Neváhejte a jděte do toho, protože pokud přemýšlíte o nákupu vlastního bytu, právě teď je ten správný okamžik. Česká národní banka totiž doporučila komerčním bankovním ústavům, aby znova zpřísnily podmínky pro získání hypotéky, a to již od 1. října letošního roku. Není tak na co čekat.

Proč se podle vás tak stalo?

Důvodem doporučení centrálních bankéřů jsou obavy ČNB z toho, že hypoteční úvěry jsou poskytovány i žadatelům, kteří je nebudou v budoucnu schopni splácet. Bankéři se tak snaží předejít krizi zaviněné přehřátím trhu nemovitostí, jakou si pamatujeme z USA a která odstartovala celosvětovou ekonomickou krizi před pár lety. Podle ČNB právě toto nejvíce ohrožuje finanční stabilitu České republiky.

Protože se ceny nemovitostí zároveň neustále zvyšují a rostou nejrychleji v celé Evropské unii (meziročně asi o 16 % v průměru), roste průměrná výše hypotečních úvěrů a také průměrná výše úroku. Ten roste také díky zvyšování základních úrokových sazeb, což ČNB naposledy učinila 3. srpna. Například dvoutýdenní repo sazba vzrostla o 0,25 procentního bodu. Od těchto sazeb jsou odvozovány úroky úvěrů poskytovaných komerčními bankami. Otázkou je, zda není obava ČNB přehnaná, nicméně je faktem, že dostupnost hypoték se za několik týdnů podstatně zkomplikuje.

Ing. Rostislav Petchenko, CEO skupiny GARTAL Ing. Rostislav Petchenko, CEO skupiny GARTAL

V první fázi svých opatření pro hypoteční trh ČNB doporučila půjčovat žadatelům maximálně do výšky 80 % hodnoty nemovitosti. Nově se tato hranice ještě zpřísňuje a k tomu přibyly požadavky na výši příjmu, kdy by celková výše vypůjčené částky žadatele neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého platu. Zároveň s tím by ten, který hypotéku získá, neměl na její splácení vynakládat více než 45 procent svého čistého měsíčního výdělku. Takže má-li někdo k výplatě 30.000 Kč, mohl by si půjčit maximálně 3,24 mil. Kč a měsíčně by mohl splácet nejvýše 13.500 Kč. Podle expertů je možné, že ČNB zvýší repo sazby do konce roku ještě jednou, což opět hypotéky zdraží.

Kdy je tedy vhodný čas na nákup bytu?

Právě teď je ten správný čas koupit si byt. Pokud se vám ji podaří vyřídit do konce září, nové požadavky ČNB se vás týkat ještě nebudou a vy si tak nové bydlení pořídíte podstatně výhodněji než o pár týdnů později. Navíc v naprosté většině lokalit u nás, zejména v největších městech, je kvalitních bytů nedostatek a nově zahajované projekty nestačí aktuální poptávku pokrýt. Lze tak s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že ceny bytů v blízké budoucnosti klesat nebudou.

bitcoin_skoleni

Co tedy doporučujete?

Máte-li šanci koupit kvalitní nový nebo zrekonstruovaný byt v dobré lokalitě, neváhejte ani minutu. Rychlým nákupem ušetříte dost peněz. A netýká se to jen řešení aktuálních bytových potřeb. Pokud byt momentálně nepotřebujete pro svou rodinu, jednoduše ho kupte jako výhodnou investici a pronajměte. Z peněz za pronájem budete hypotéku snadno splácet a ještě vyděláte. Na rozdíl o výše úroků u půjček se totiž komerční banky do zvyšování úroků u vkladů nijak nehrnou, takže mít úspory uložené v bance se nevyplácí. Byt je tak momentálně jednou z nejvýhodnějších investičních příležitostí.


  • Našli jste v článku chybu?