Holešovická hospoda Poupětka je jednou z desítek takových, kde čepují dlouho očekávaný nový ležák Budějovického Budvaru nazvaný podle míry hořkosti Budvar 33.
Tedy ideální místo pro setkání s tvůrcem novinky. „První várka šla do hospod letos v únoru a vypila se rychleji, než jsme očekávali.
V tuto chvíli už zraje ve sklepě várka čtvrtá“ neskrývá nadšení Adam Brož.
* Jaké jste zaznamenal první ohlasy na nový ležák Budvar 33?
Pokud opomenu svou vlastní nadšenou reakci, když jsem pivo ochutnával jako úplně první v Budvaru ve sklepě, tak první hlasy spotřebitelů jsou povzbudivé. Na trhu českých ležáků je velká konkurence a není úplně snadné vyvinout a vyladit skvělé pivo. Doufám proto, že se nám to s Budvarem 33 povedlo.
* Patří mezi spokojené konzumenty i pijáci tradiční budějovické dvanáctky?
Ohlasy jsou polarizované aje to zcela logické. Chápu, že ten, kdo je vychován jemnou hořkostí žateckého poloraného červeňáku ve dvanáctce Budweiser Budvar, nevyhledává kontrastní hořká piva. Ale na druhé straně je i spousta lidí, kteří mají hořká piva rádi a u jemné hořkosti postrádají intenzitu a drsnější charakter. A to všechno naše nová 33 má.
* Proč jste se vůbec odhodlali k uvaření nového ležáku?
Jsem nesmírně rád za dnešní dobu, kdy je 0 pivo a pivovarství obrovský zájem, a to 1 díky vzniku spousty řemeslných pivovarů, které přitáhly k celému odvětví pozornost a přispěly k hlubšímu zamyšlení nad tím, co je to pivo a jak vzniká. Toho se rádi účastníme a byl by hřích v takové době nové pivo neuvařit. Jsme odborníci na ležák a cítíme se v něm silní. Dali jsme si proto za úkol uvařit právě skvělý pitelný ležák, jehož hořkost by byla výrazným markantem oproti naší tradiční dvanáctce.
* Jak nové pivo vznikalo?
Není těžké uvařit hořké pivo, ale základní vlastností českého ležáku je jeho pitelnost. A skloubit hořkost s charakterem těla není snadný úkol. Vzniku 33 proto předcházely dlouhé debaty uvnitř pivovaru o nastavení receptu, ve kterých jsme prodiskutovali všechny dosavadní zkušenosti celého našeho týmu. Inspirující pro nás byly i výsledky snažení našich kolegů z řemeslných pivovarů.
* V jakém smyslu?
Při výběru chmele jsme se shodli na hořké odrůdě Agnus, u té panovala naprostá shoda. Složitější byla debata o sladu. Kdybychom přisypali jenom více chmele, dosáhli bychom sice vyšší hořkosti, ale pivo by nebylo harmonické. Kolega Aleš Dvořák tehdy ochutnal pivo v minipivovaru Cobolis Ládví, a když nám líčil svůj zážitek, ihned jsme věděli, že přesně tohle hledáme. Sládek pivovaru Cobolis Pavel Palouš použil do svých piv anglický slad Crystal Light, a právě v tomto ohledu nám byl inspirací.
* Budvar je český národní pivovar. Bylo pro vás obtížné použít zahraniční slad?
Hlavní část našeho portfolia tvoří piva vyrobená ze sta procent z českých surovin. Samozřejmě že se nám lehce chvěla ruka, když jsme se odvážili sáhnout po zahraniční surovině, navíc po typu sladu, který není mezi ležáky běžný. Právě tato odvaha ale prolomila možnosti, jak vyladit chuťový profil piva. Navíc právě hravost je na pivovarnictví to hezké, to, že můžete vytvořit nekonečné množství druhů a šarží, které se budou od sebe lišit hodně, nebo málo, a hledat, co nejvíce chutná.
* Národní může znamenat i konzervativní. Neomezuje vás to právě v té hravosti?
Konzervatismus a strnulost jsou dvě rozdílné věci. Bohužel spousta lidí konzervatismus a strnulost spojuje vjednu. Za svou mnohaletou kariéru v Budvaru mohu potvrdit, že konzervativní postupy uplatňovány byly a jsou, ale strnulé nikoliv. Pivovar má za sebou 123 let vaření piva se skvělým receptem dvanáctky, ale i 123 let s novinkami, jako je třeba černé pivo a dneska Budvar 33.
* Když je Budvar národní pivovar, cítíte se být národním sládkem?
Ano, a velmi. Cítím velkou hrdost od první chvíle, kdy jsem po absolvování pivovarnictví dostal čest pro Budvar pracovat jako vedoucí varny. Jsem nesmírně pyšný na několik věcí. První je, že pracuji pro pivovar, který respektuje pivovarskou moudrost a dovednost. V Budvaru se nádherně propojují znalosti nabyté na škole s praxí, což se poštěstí málokomu. Druhá je, že pivovar je vlastněn Českou republikou a pivovarství je nedílnou součástí české kultury. Navíc Budvar exportuje do osmdesáti zemí světa, čímž Českou republiku skvěle reprezentuje. A navíc se nachází v mém rodném městě. To je ta třetí věc. •
Budvar 33 Obsah alkoholu: 4,6 % Extrakt původní mladiny: 11,3 % Hořkost: 33 Barva: 15
O autorovi| Jan Brož, broz@mf.cz